Europejskie wartości nie podlegają negocjacjom. Stop szantażowi ze strony Polski i Węgier!

Europejskie wartości nie podlegają negocjacjom. Stop szantażowi ze strony Polski i Węgier!

Startdatum
4. Dezember 2020
Petition an
Kanclerki Angeli Merkel
63.243 Unterschriften:Nächstes Ziel: 75.000
Jetzt unterstützen

Warum ist diese Petition wichtig?

Gestartet von Dr. Sylwia Spurek MEP, Daniel Freund MEP, Dr. Franziska Brantner MP, Sven Giegold MEP, Dr. Sergey Lagodinsky MEP, Terry Reintke MEP, Rasmus Andresen MEP, Alexandra Geese MEP, Damian Boeselager MEP, Gwendoline Delbos-Corfield MEP

Deutsch | English | čeština | Ελληνικά | Français | Español | Nederlands | Magyar | Italiano

Rządy Węgier i Polski wykorzystują swoje weto, aby zablokować budżet UE i Fundusz Odbudowy. W związku z tym europejskie fundusze pomocowe w wysokości 750 mld euro  pilnie potrzebne dla europejskiej gospodarki oraz obywatelek i obywateli mogą zostać nie wypłacone zgodnie z planem na początku 2021 r. Blokada unijnego budżetu przez Warszawę i Budapeszt grozi nasileniem trudności gospodarczych i pogrążeniem Europy w poważnym kryzysie.

Węgry i Polska nadużywają swojego weta, aby zapobiec wprowadzeniu nowego mechanizmu praworządności. Unia Europejska chce mieć pewność, że tylko te państwa członkowskie, które przestrzegają zasad praworządności, takich jak niezawisłość sądownictwa, otrzymają środki unijne. Zarówno Węgry, jak i Polska od dawna są krytykowane za likwidację podziału władz, za atakowanie wolności prasy i za dyskryminację mniejszości.

To szantaż wobec Unii Europejskiej. Nie zaakceptujemy ultimatum „solidarność albo demokracja”. Szczególnie w czasach największych potrzeb ekonomicznych wszystkich państw członkowskich potrzebujemy zarówno solidarności jak i demokracji.

Apelujemy: to się musi skończyć! Nie jesteśmy tylko wspólnotą pieniędzy, ale wspólnotą wartości. Nasze europejskie wartości nie podlegają negocjacjom! Każdy, kto naruszy fundamenty Unii Europejskiej, będzie narażony na sankcje finansowe. Właśnie o to walczy Parlament Europejski. Tego domaga się zdecydowana większość członków Rady. O to zabiega również znaczna część obywatelek i obywateli Niemiec.

W najbliższy czwartek (10 grudnia) szczyt szefów państw i rządów ma znaleźć wyjście z konfliktu budżetowego. Prezydencja Niemiec w Radzie musi jasno powiedzieć: europejskie wartości nie podlegają negocjacjom.

Dlatego apelujemy do Kanclerki Angeli Merkel: 

  • Proszę nie ulegać próbom szantażu ze strony Polski i Węgier! Dalsze ustępstwa wobec rządów w Warszawie i Budapeszcie uczyniłyby starania UE na rzecz ochrony praworządności bezużytecznymi. Obrona rządów prawa to za mało. Musimy wysłać sygnał do wszystkich obywateli UE: Europa broni swoich idei - nawet gdy znajduje się pod ostrzałem.
  • Proszę poddać istniejący mechanizm praworządności pod głosowanie! Parlament i Rada UE osiągnęły realny kompromis podczas długich negocjacji w celu obrony zasady praworządności w Europie. Ten mechanizm cieszy się zdecydowaną większością w Parlamencie Europejskim i Radzie UE. Jeśli zostanie poddany pod głosowanie teraz, Polska i Węgry stracą swoją kartę przetargową. 
  • Proszę zdobyć środki na budżet UE i Fundusz Odbudowy bez udziału Polski i Węgier! Proszę skorzystać z alternatyw zawartych w traktatach UE. Sygnał dla Viktora Orbána i Mateusza Morawieckiego musi być jasny: nie rezygnujemy z europejskiej solidarności, aby ograniczyć prawa podstawowe w niektórych państwach członkowskich.

Pani Kanclerko Angelo Merkel, proszę nie iść na zgniły kompromis i zdecydowanie powiedzieć, że nie ulegniemy szantażowi. Europa nie jest bankomatem dla autokratów! Europa opowiada się za solidarnością, demokracją, praworządnością i prawami obywateli.

Dr. Sylwia Spurek, MEP Greens/EFA

Daniel Freund, MEP Greens/EFA

Dr. Franziska Brantner, MP Greens (Germany)

Sven Giegold, MEP Greens/EFA

Guy Verhofstadt, MEP Renew

Dr. Sergey Lagodinsky, MEP Greens/EFA

Terry Reintke, MEP Greens/EFA

Rasmus Andresen, MEP Greens/EFA

Alexandra Geese, MEP Greens/EFA

Damian Boeselager, MEP Greens/EFA, Volt Europe

Gwendoline Delbos-Corfield, MEP Greens/EFA, Europe Ecologie

Ramona Strugariu, MEP Renew

Mikulas Peksa, MEP Greens/EFA

Jamila Schäfer, Deputy Chairperson, German Green Party Bündnis90/Die Grünen

Radan Kanev, MEP EPP

Juan Fernando Lopez Aguilar, MEP S&D

Moritz Körner, MEP Renew

Lara Wolters, MEP S&D

Tineke Strik, MEP Greens

Bernard Guetta, MEP Renew

Stelios Kouloglou, MEP GUE/NGL

Klára DOBREV, MEP S&D

Csaba MOLNÁR, MEP S&D 

Sándor RÓNAI, MEP S&D

Attila ARA-KOVÁCS, MEP S&D

Damien Careme, MEP Greens

Ernest Urtasun, MEP Greens

Claude Gruffat, MEP Greens

Monika Vana, MEP Greens

Erzsébet Schmuck, Co-Chair Hungarian Green Party

Máté Kanász-Nagy, Co-Chair Hungarian Green Party

Eleonora Evi, MEP Greens

Karen Melchior, MEP Renew

Jetzt unterstützen
63.243 Unterschriften:Nächstes Ziel: 75.000
Jetzt unterstützen

Entscheidungsträger*innen

  • Kanclerki Angeli Merkel