Z evropských hodnot nelze slevit. Netolerujme Polsku a Maďarsku pokusy o vydírání!

Z evropských hodnot nelze slevit. Netolerujme Polsku a Maďarsku pokusy o vydírání!

Startdatum
4. Dezember 2020
Petition an
Kancléřku Angelu Merkelovou
63.082 Unterschriften:Nächstes Ziel: 75.000
Jetzt unterstützen

Warum ist diese Petition wichtig?

Deutsch | English | Polski | Ελληνικά | Français | Español | Nederlands | Magyar | Italiano

Polská a maďarská vláda využívají své právo veto k zablokování rozpočtu EU a plánu oživení po koronakrizi. Následkem toho nebude možné rozdělit nezbytně nutné fondy na podporu evropské ekonomiky a občanů ve výši 750 miliard euro, k čemuž dle plánu mělo dojít už na začátku roku 2021. Blokace ze strany Varšavy a Budapešti by pak mohla dále zhoršit naše ekonomické obtíže a Evropu odsoudit k těžké krizi.

Maďarsko a Polsko takto zneužívají své právo veto, aby zabránily zavedení nového mechanismu pro dodržování zásad právního státu. Evropská unie chce zajistit, aby se evropské prostředky dostávaly jen k těm členským státům, které tyto zásady, mezi něž patří například nezávislost soudnictví, dodržují. Maďarsko i Polsko už dlouho čelí kritice za  zrušení demokratického rozdělení moci, postihy vůči nezávislým médiím či útlak menšin. 

Jde o vydírání Evropské unie. Ultimátum „solidarita nebo demokracie“ je nepřijatelné. Zvláště nyní, v době extrémních ekonomických těžkostí ve všech členských státech, přece potřebujeme oboje! 

Naše odpověď? Už toho bylo dost! Nejsme jen společenství založené na financích – sdílíme i hodnoty. A z našich evropských hodnot nelze slevit! Kdokoliv, kdo poškozuje centrální hodnoty EU, bude čelit finančním postihům. Právě po tom volá Evropský parlament a  jednoznačně pro je i většina členských států v Radě. Naprostá většina evropských občanů požaduje totéž.

Příští čtvrtek (10. 12.) proběhne summit hlav států a vlád, na němž se budou lídři snažit najít řešení tohoto rozpočtového konfliktu. Německé předsednictví Rady pak musí jasně říci, že evropských hodnot se nelze vzdát.

Žádáme tedy konkrétně kancléřku Angelu Merkelovou:

  • Neustupujte pokusům o vydírání ze strany Polska a Maďarska! Jakékoliv další ústupky vůči Varšavě a Budapešti by evropskou snahu chránit právní stát zneplatnily. Jenom trocha právního státu nestačí. Musíme vyslat jasný signál všem občanům EU – Evropa své hodnoty brání, i když jsou pod palbou.
  • O existujícím mechanismu právního státu je třeba hlasovat! Evropský parlament a Rada po dlouhém vyjednávání našly funkční kompromis, který nám umožní bránit zásady právního státu v Evropě. Tento návrh má v Parlamentu i v Radě jasnou většinovou podporu. Kdyby se o něm hlasovalo teď, Polsko a Maďarsko by svou zbraň ztratily.
  • Rozjeďme evropský rozpočet a fondy na obnovu po koronakrizi bez účasti Polska a Maďarska! V evropských smlouvách jsou alternativy, které můžeme využít. Musíme Viktoru Orbánovi a Mateuszi Morawieckému jasně říci, že se nevzdáme evropské solidarity a nedovolíme omezování základních práv v členských státech EU.

Kancléřko Merkelová, žádáme vás – nespokojte se s žádným polovičatým kompromisem a jasně řekněte, že se nenecháme vydírat. Evropa není bankomat pro autokraty! Evropa věří v solidaritu, demokracii, právní stát a práva občanů.


Mikulas Peksa, MEP Greens/EFA

Daniel Freund, MEP Greens/EFA

Dr. Franziska Brantner, MP Greens (Germany)

Sven Giegold, MEP Greens/EFA

Guy Verhofstadt, MEP Renew

Dr. Sergey Lagodinsky, MEP Greens/EFA

Terry Reintke, MEP Greens/EFA

Rasmus Andresen, MEP Greens/EFA

Alexandra Geese, MEP Greens/EFA

Damian Boeselager, MEP Greens/EFA, Volt Europe

Gwendoline Delbos-Corfield, MEP Greens/EFA, Europe Ecologie

Dr. Sylwia Spurek, MEP Greens/EFA

Ramona Strugariu, MEP Renew

Jamila Schäfer, Deputy Chairperson, German Green Party Bündnis90/Die Grünen

Radan Kanev, MEP EPP

Juan Fernando Lopez Aguilar, MEP S&D

Moritz Körner, MEP Renew

Lara Wolters, MEP S&D

Tineke Strik, MEP Greens

Bernard Guetta, MEP Renew

Stelios Kouloglou, MEP GUE/NGL

Klára DOBREV, MEP S&D

Csaba MOLNÁR, MEP S&D 

Sándor RÓNAI, MEP S&D

Attila ARA-KOVÁCS, MEP S&D

Damien Careme, MEP Greens

Ernest Urtasun, MEP Greens

Claude Gruffat, MEP Greens

Monika Vana, MEP Greens

Erzsébet Schmuck, Co-Chair Hungarian Green Party

Máté Kanász-Nagy, Co-Chair Hungarian Green Party

Eleonora Evi, MEP Greens

Karen Melchior, MEP Renew

Jetzt unterstützen
63.082 Unterschriften:Nächstes Ziel: 75.000
Jetzt unterstützen