Brüksel Deklarasyonu

Brüksel Deklarasyonu

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.
150.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.

Alle tarafına Erhard Grundl bu kampanyayı başlattı

English | French | Turkish | German | Polish | Hungarian | RussianItalianSpanishPortuguese

\\ BRÜKSEL DEKLARASYONU//

\\ FOR THE FREEDOM OF THE ARTS!
SANATIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN!

#fürdiefreiheitderkunst
#forthefreedomofthearts

The Brussels Declaration – For the Freedom of the Arts was initiated by politicians and artists in Brussels at the beginning of July 2018. It serves as a counter-position to the right-wing nationalist appropriation of culture and the arts.

İfade özgürlüğü ve sanatın çeşitliliği ve özgürlüğü hakkı Avrupa’da tehdit altında. Avusturya, Macaristan ve Polonya’daki sağcı milliyetçi hükümetler, yaratıcı sanatları, ulusal izolasyon politikaları aracılığıyla kendi gündemleri için dizginlemeye çalışıyorlar. Ancak Almanya'da da sağcı milliyetçiler, “kültürel sektörü temizleme” ve tiyatrodaki “solcu ve liberal çeşitlilik ideolojisi” için kamu kaynaklarını kaldırmayı istediklerinden bahsediyorlar. Böylece Almanya için de, Macaristan, Polonya ve Avusturya kısıtlamalar ve geri dönüşler anlamına gelen kültürel politikaya milliyetçi bir yaklaşımın öğretici hikayeleri haline geliyor. Sanatsal özgürlüğe karşı ideolojik mücadele, kültürel alanımız için ve dolayısıyla toplumumuzun temellerinden biri için tehdit oluşturuyor. Buna karşı kendimizi savunacağız.

// SAĞ-KANAT KÜLTÜR SAVAŞI

ÖVP/FPÖ’den altı ay sonra Avusturya: İktidardaki ÖVP (Avusturya Halk Partisi) Kültür ve Medya Bakanı, ülkesinin sanat ve kültür kaynaklarının “sonuçlara yönelik” olması gerektiği kararına vardı. Amaç, bağımsız sanat sahnesinin yıkılmasından başka bir şey değil. Kaynak, Avusturya’nın kendi tarihi ile eleştirel bir ilişkiye değil, politika, medya ve iş dünyasının birleştiği yere gidecektir. [i] Bakan, göreve başladığından beri sanat, kültür ve medya uzmanlarını temsil eden kuruluşlarla konuşmayı tamamen reddetmektedir. [ii] FPÖ’nün (Avusturya Özgürlük Partisi) Şansölye Yardımcısı Heinz-Christian Strache, resmi yayıncı ORF’nin haber sunucusu bağımsız gazeteci Armin Wolf’a karşı açıkça aşırı sağcı kampanya başlattı. [iiiiv] Kunsthalle Wien Müdürü Nicolaus Schafhausen, şimdi görevinden zamanından önce istifa ediyor. Schafhausen [v], “Milliyetçi politika zamanlarında sanatın etkinliği, ciddi biçimde sınırlıdır” demiştir.

Viktor Orbán'dan sekiz yıl sonra Macaristan: Orbán döneminin başından beri, Macaristan kültür politikası, Macaristan ulusal perspektifine büyük önem vermiştir. Siyasi olarak görev yapan sanat popülerdir. 2012 yeni anayasasının bir parçası olarak, kamuya açık Macaristan Sanat Akademisi’ne olağanüstü yetkiler, özel altyapı kontrol araçları ve muazzam bir bütçe verildi. Ancak, sanat eleştirmeni ve küratör Anna Bálint'e göre, Sanat Akademisi üyeliği, yalnızca iktidar partisine ve halka karşı ideolojik bağlılıklarını savunanlar için açıktır. Böylece, yalnızca “kabul edilebilir” olarak görülenler kaynak almaktadır. [vi]

Edebiyat alanında, Rumenlere düşman olan hükümlü savaş suçlusu Albert Wass ve Goebbels’in ateşli bir hayranı olan József Nyirö gibi Macaristan’ın sözde “ulusal” olan aşırı sağcı yazarları artık desteklenmektedir ve kitapları okullarda okutulmaya başlanmıştır. [vii]

Milliyetçi muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisinden iki yıl sonra Polonya: Kültür sahnesi şu anda milliyetçi muhafazakar hedeflere hizmet edecek şekilde yeniden yapılandırılıyor. İktidara geldiğinden beri, hükümet ideolojik açıdan uygunsuz liderleri kamu kültür kurumlarından uzaklaştırdı, ayrıca sergi ve gösterileri engellemeye çalıştı. İktidardaki PiS'e (Hukuk ve Adalet Partisi) göre, “Kültür insanları eğlendirmeli ve ulusal bir kimlik oluşturmalıdır”. [viii] 2013 yılında yabancı dilde en iyi film Oscar'ını kazanan ve Polonya antisemitizm temasıyla oldukça eleştirel bir film olan “Ida”, Polonya televizyonunda, “hatalarını” ele alan “tarihi yorumlar” ile altyazılı olarak yayınlandı. Polonya hükümeti, 2015'ten beri Polonya Ulusal Film Enstitüsü PiSF'de amaçlı bir personel politikası yürütmektedir. Filmleri finanse eden bu kurumun organları, parti başkanı Jarosław Kaczyński tarafından yayılan ve milliyetçi tarih görüşünü savunan Hukuk ve Adalet Partisi yanlıları ile dolduruldu [ix].

Polonya Kültür Bakanı Piotr Gliński'ye açık mektubunda, Wim Wenders (EFA Başkanı) şunları açıkça söyledi: “Hükûmetlerin kültüre hizmet etmek zorunda olduklarına inanıyoruz, kültürün hükûmetlere hizmet etmek zorunda olduğuna değil.” [x]. Hükûmet, sinema prodüksiyonları ve televizyonun yanı sıra, şimdi gözünü tiyatroya dikti. Çok sayıda tiyatro yönetmeni, sanatsal açıdan önemsiz değişiklikler adına görevlerinden alındı [xi]. Hukuk ve Adalet Partisi ayrıca, müze çalışmalarına büyük ölçüde müdahale ederek milliyetçi muhafazakâr hikayelerle hizmet edilmesi gerektiğini, mahkeme kararıyla yerleştirilen Varşova'daki bir müze başkanı aracılığıyla bildirmektedir [xii].

\\ NEDEN ARTIK DAHA FAZLA MÜCADELE ETMELİYİZ

Sağcı milliyetçiler, özgür demokratik değerlerimizi ve Almanya ve Avrupa'da bir toplum olarak uyumumuzun temellerini oluşturan değerleri aşama aşama yok etmeye çalışıyorlar ve muhafazakâr partilerin temsilcileri bu arayışlara giderek artan şekilde katılıyor. Uzun zaman önce kültür ve sanatın gündemlerinin aracı olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğunu kabul ettiler. Onların bunu yapmalarına izin vermeyeceğiz!

Avrupa’da 1968 protestolarından kaynaklanan ve bu saldırının sağcılar tarafından hedefi olan hareket, farklılığa, düşünce özgürlüğüne ve politik mücadeleye bağlılığı ve koşulsuz anlaşmaya karşı olması ile üniversiteler, tiyatro sahneleri, sanat stüdyoları ve orkestralara yeni bir hayat verdi. Bu hareketle, savaş sonrası Almanya'da kurumsal temsilcileri olan kayıtsız şartsız Ulusal Sosyalizmin insanlık dışı durumunu aydınlatmak ve geçmişin eski kalıntılarını ortadan kaldırmak için çalışmaya başlandı. Onları değiştiren ve o zamandan beri dayanmalarını sağlayan şey, uyanış, yenilenme ve çeşitlilik mücadelesidir. 1989’daki barışçıl devrime kadar eski GDR’deki deneyimler, sanatın siyasi amaçlarla kötüye kullanılmasının ne anlama geldiğini de göstermektedir.

Politika sanatı yargılamamalı, koşullar aracılığıyla araç haline gelmesi için rahat bırakmalıdır. Politika sanatı desteklemek zorundadır. Avrupa'da sanatın ve kültürel çeşitliliğin gücüne güveniyoruz. Kültür, izolasyon yoluyla değil, değişim yoluyla ortaya çıkar. Bu görüşün savunulması gerekiyor, kültürel katılımın geliştirilmesi gerekiyor ve sanatçıların sosyal güvenliğinin iyileştirilmesi gerekiyor. Sanat özgürdür; bizi memnun etmek zorunda değildir ve bize hizmet eden bir şey olarak anlaşılmamalıdır. Yenilikçi gücünü ortaya çıkarmanın ve bize yeni bakış açıları sağlamaya devam etmesinin tek yolu budur.

Sanatın özgürlüğü için savaşacağız!

\\ Öncüler:

Meclis (Bundestag) Üyesi Erhard Grundl, kültürel politika sözcüsü, Birlik 90/Yeşiller meclis grubu

Meclis (Bundestag) Üyesi Claudia Roth, dış kültürel politika sözcüsü, Birlik 90/Yeşiller meclis grubu

\\ İlk imzalayanlar:

Hape Kerkeling, comedian, entertainer, actor, singer

Olga and Wladimir Kaminer, writers

Inga Humpe, singer, composer, music producer

Alice Dwyer, actor

Sasha Waltz, choreographer

Feo Aladag, director

Frank Spilker, musician, Die Sterne

Shermin Langhoff, Director of the Maxim Gorki Theatre, Berlin

Jens Hillje, Co-director of the Maxim Gorki Theatre

Tayfun Bademsoy, actor

Dirk von Lowtzow, musician, Berlin

Paul Frielinghaus, actor

Professor Hermann Parzinger, President of the Prussian Cultural Heritage Foundation

Sona MacDonald, actor, singer and dancer

Stefanie Könnecke, cultural scholar, Hamburg

Olaf Zimmermann, Managing Director of the German Cultural Council

Tommi Eckart, music producer, composer

Igor Levit, pianist

Lars Lewerenz & Team, Audiolith International GmbH

Bernd M. Scherer, Director, Haus der Kulturen der Welt, Berlin

Annalena Baerbock, Member of the Bundestag, party chairperson of Alliance 90/The Greens

Robert Habeck, party chairperson of Alliance 90/The Greens

Professor Frank Nonnenmacher, Goethe University Frankfurt

Simone Barrientos, Member of the Bundestag, spokesperson on cultural policy, The Left Party parliamentary group

Harmut Ebbing, Member of the Bundestag, spokesperson on cultural policy, FPD parliamentary group

Moritz Rinke, author

Beathoavenz, DJ and producer team

Matthias Lilienthal, Dramaturge and Director of the Munich Kammerspiele

Sabin Tambrea, actor

Dominik and Benjamin Reding, directors and screenwriters, producers

Udo Samel, actor

Professor Christian Höppner, President of the German Cultural Council

Ingo Schulze, writer

Petra Pau, Member of the Bundestag, The Left Party parliamentary group

Banda Internationale & Comunale, band

Katrin Göring-Eckardt, Member of the Bundestag, chairperson of the Alliance 90/The Greens parliamentary group

Anton Hofreiter, Member of the Bundestag, chairperson of the Alliance 90/The Greens parliamentary group

Hans-Jochen Wagner, actor

Eva Leipprand, author, former mayor of Augsburg

Clemens Schick, actor

Annemie Vanackere, Artistic and Managing Director of HAU Hebbel am Ufer, together with the team

Helga Trüpel, Member of the European Parliament, spokesperson on cultural policy, Greens/EFA parliamentary group in the European Parliament

Dörte Franke, author and winner of the Grimme Award

Cem Özdemir, Member of the Bundestag, Chairperson of the committee on Transport and Digital Infrastructurer, Alliance 90/The Greens parliamentary group

Stefan Vogelmann, BROKEN SILENCE Independent Distribution

Josef Brustmann, cabarettist

Marc Bauder, director and winner of the Grimme Award

Katja Dörner, Member of the Bundestag, deputy chairperson of the Alliance 90/The Greens parliamentary group

Peter Henze, Artistic Director, Land & Kunst e.V.

Dr Kirsten Kappert-Gonther, Member of the Bundestag, substitute member of the Committee on Cultural and Media Affairs, spokesperson on health and drug policy, Alliance 90/The Greens

Andrea Rothaug, President of the Bundesverband Popularmusik e.V

Hans-Werner Meyer, actor, Member of the Board of the Federation of German Actors

Uta Röpcke, spokesperson, federal working group on culture of Alliance 90/The Greens, cultural scholar M.A.

Oliver Keymis, Member of North Rhine-Westphalian Land parliament, spokesperson on cultural and media policy, Alliance 90/The Greens

Rainer Bode, Managing Director of LAG Soziokultureller Zentren NRW

Karsten Schölermann, Chairman of LiveMusikKomission e.V.

Tabea Rößner Member of the Bundestag, spokesperson on Internet policy and consumer protection, Alliance 90/The Greens

Andreas Bomheuer, formerly Culture Department of the City of Essen

Notker Schweikhardt, Member of the Berlin House of Representatives, spokesperson on cultural and creative industries, Alliance 90/The Greens

Etta Scollo, singer, composer

Henrike Hahn, Member of the executive committee of the Bavarian Land branch of Alliance 90/The Greens

Olaf Kretschmar, CEO and Chairman of the Executive Board of Berlin Music Commission

Henry Arnold, actor and director, spokesperson for the state working group on culture, Alliance 90/The Greens Berlin

Eva Viehoff, Member of the Lower Saxony Land parliament, spokesperson on science and culture, adult education and the labour market, Alliance 90/The Greens

Christoph Nagel, author, Member of the Board of 1910 – Museum für den FC St. Pauli e.V., Hamburg

Sönke Goldbeck, Member of the Board of 1910 – Museum für den FC St. Pauli e.V., Hamburg

Dirk Scheelje, Member of the Board of the Heinrich Böll Foundation Schleswig-Holstein

Uli Plessmann, actor and singer

Nima Pirooznia, Member of the Bremen House of Representatives, spokesperson on cultural policy, creative industries and health policy, Alliance 90/The Greens

Günter Schiemann, Managing Director of LAG Soziokultur Schleswig-Holstein e.V.

Ute Fürstenberg, graphic designer and art manager

Christoph Fisser, Member of the Board of Studio Babelsberg AG

Robert Forster, musician

Anja Witt, Atelier Witt

Ina Keßler, Managing Director of Initiative Musik

Heinrich Schafmeister, actor, Treasurer of the Federation of German Actors

Theresia Bauer, Minister of Science, Research and the Arts, Baden-Württemberg

Petra Olschowski, Culture Secretary, Baden-Württemberg

Dr Wolfgang Zumdick, Research Consultant, Department of Arts, Oxford Brookes University

Anders Petersen, Chairman of the Board of the Federal Association of Visual Artists, Schleswig-Holstein branch

Désiree J. Vach, Chairwoman of the Board of Association of Independent Music Companies, Snowhite Records

Daniel Wesener, Member of the BerlinHouse of Representatives, spokesperson on culture, Alliance 90/The Greens

Uwe Kosubek, actor, narrator, director

Dr Harald Schmid, political scientist and historian, Ahrensburg community foundation Schleswig-Holstein memorials

Michael Kellner, Secretary General of Alliance 90/The Greens

Susanne Degener, cultural consulting

Dr Hanneke Heinemann, art historian

Renate Lefeldt, photographer

Gernot Zeitlinger, educator, chairman of the Rhineland-Palatinate branch of the Montessori Association

Dr Christian Walda, art historian and museum curator

Ulrike Suhk, graphic designer, Agentur idee-fix

Eduardo Fernández-Tenllado Ramminger, editor, photographer

Tobias Bacherle, Chairman of the “dit is schade e.V.” festival

Daniela Weiß and Annekatrin Grimm, Buchhandlung Montag bookstore, Berlin

Lutz Herrmann, theatre and event technology specialist

Jessica Kordouni, filmmaker, spokesperson on cultural policy, Alliance 90/The Greens group, Kiel City Council

Manfred Kern MdL, Cultural policy spokesman of the parliamentary group Bündnis 90/Die Grünen Baden-Württemberg

Aram Lintzel, cultural policy adviser, Alliance 90/The Greens parliamentary group, independent author

 

Contact information:

Erhard Grundl, Member of the Bundestag

erhard.grundl@bundestag.de

www.facebook.com/erhard.grundl

Claudia Roth, Member of the Bundestag

claudia.roth@bundestag.de

www.facebook.com/Roth

[i] vgl. https://www.zeit.de/2018/08/marc-jongen-afd-kulturbetrieb-entsiffung-aussage
[ii] vgl. https://www.deutschlandfunk.de/reihe-die-parteien-und-ihre-kulturprogramme-die-afd.2016.de.html?dram:article_id=393904
[iii] vgl. http://www.deutschlandfunk.de/protest-gegen-politisches-klima-in-oesterreich-es-faellt.691.de.html?dram:article_id=418645
[iv] vgl. https://www.derstandard.de/story/2000070514831/regierungsprogramm-oevp-fpoe-kurz-strache-kultur
[v] vgl. https://derstandard.at/2000081099341/Wenn-Medien-Neutralitaet-zum-Kampfwort-wird
[vi] vgl. http://www.faz.net/aktuell/feuilleton/medien/fpoe-angriff-auf-orf-sorgt-fuer-protest-in-deutschland-15473907.html
[vii] vgl. http://www.deutschlandfunk.de/protest-gegen-politisches-klima-in-oesterreich-es-faellt.691.de.html?dram:article_id=418645
[viii] vgl. http://www.deutschlandfunk.de/serie-rechte-parteien-und-die-kultur-ungarn-und-die.691.de.html?dram:article_id=377593
[ix] vgl. http://www.deutschlandfunk.de/serie-rechte-parteien-und-die-kultur-ungarn-und-seine.2016.de.html?dram:article_id=373730
[x] vgl. https://www1.wdr.de/radio/wdr5/sendungen/neugier-genuegt/ng-fea-pis-100.html
[xi] vgl. https://www.zeit.de/politik/ausland/2018-02/polen-jaroslaw-kaczynski-verteidigt-holocaust-gesetz
[xii] vgl. https://www.mdr.de/heute-im-osten/filmfoerderung-in-polen-100.html
[xiii] vgl. https://www.mdr.de/kultur/kulturkampf-am-theater-in-polen-100.html
[xiv] vgl. https://www.mdr.de/heute-im-osten/warschau-museum-100.html

 

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.
150.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.