Kampanya Kapatıldı

Motor Karavan araçlarımızın "Özel amaçlı taşıt" sınıfında olması vatandaşı mağdur ediyor.

Bu kampanya 1.510 destekçiye ulaştı


Sayın; Yetkililer,
Bizler Avrupa Birliği ülkelerindeki gibi lüks olmasa bile, orta halli "MOTOR KARAVAN" sahibi olan vatandaşlarız. Motor Karavanların "Özel Amaçlı Taşıt" sınıfında değerlendirilmesi, bizlerin her bakımdan mağdur olmasına sebep olmaktadır. Şöyleki : itfaiye, cankurtaran, zırhlı araç,cenaze aracı ve bozuk veya hasarlı araçları çekmek taşımak gibi tehlikeli araçlar ile aynı sınıfta değerlendirilmesinden dolayı mağdur olmaktayız.
Avrupa birliği ülkelerinde motor karavan sahipleri sadece kullandıkları süre için dilekçe vermekte, sigorta, vergi gibi yükümlülükleri kullanacakları süre kadar olmaktadır. Türkiye'de durum çok farklıdır ve bir yıl içinde sadece bir, iki veya üç ay kullanılabilen, diğer zamanlarda, yaz sezonu dışında hemen hiç bir zaman trafiğe çıkmadıkları gibi, ülkemizde karavan kültürüne gönül verenlerin büyük bir kesimi eğitim ve kültür seviyesi olarak oldukça yüksek, doğa aşığı, rafine, birçoğu emekli insanlardır. Dolayısıyla trafikte aşırı sürat yapmaktan kaçınmaları bir yana, eşiyle birlikte seyahat eden, başkalarına saygılı ve sorumlu sürücülerdir.
Yani motorkaravanlar her açıdan en DÜŞÜK risk grubundaki araçlardır. 
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde “Kamp Taşıtı” tanımı bulunmasına rağmen motorlu karavanlar anılan Yönetmelikte """ özel amaçlı taşıt tanımı "" altında değerlendirilmektedir. söz konusu araç kategorilerinin belirlenmesinde araç tescil belgesinde yer alan kayıtlar önem arz etmekte olup, mağduriyetimiz böylece sona erebilecektir,""""" bu itibarla Emniyet Genel Müdürlüğünüz tarafından anılan mevzuatlarda düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.
SAYGILARIMIZLABugün Ahmet imzanı bekliyor!

Ahmet Özdemir bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Motor Karavan araçlarımızın "Özel amaçlı taşıt" sınıfında olması bizi mağdur ediyor». Ahmet ve imza atan diğer 1.509 kişiye katıl.