Petition Closed

Polonia za sprawiedliwą Polsko-amerykańską umową podatkową.

The old Polish-American Tax Treaty of 1974 is harmful for Polish-Americans for almost forty years. 30-percent non-resident tax is imposed on pensions of Polish emigrants, while most countries enjoy tax holiday. Same mistakes must not be repeated in the upcoming Tax Treaty. 

Stara Umowa podatkowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi z 1974 roku była krzywdząca dla Polonii. Przez prawie 40 lat Polacy wracający do Kraju płacili 30-procentowe podatki (25.5% od świadczeń Social Security), podczas gdy inne kraje wynegocjowały całkowite zniesienie tych podatków dla swoich obywateli. Domagamy się, by te same błędy nie zostały popełnione w opracowywanej nowej Konwencji podatkowej. 

Sprzeciwiamy się również faktowi, że Ministerstwo Finansów pracuje nad nową umową podatkowa od 2008 roku bez wyjawiania tego społeczeństwu. Nic o nas bez nas!

Żądamy wyjawienia szczegółów nadchodzącej umowy podatkowej ze Stanami Zjednoczonymi zanim zostanie ona zatwierdzona.

Komentarz: Zarejestruj się, podpisz petycję przez kliknięcie na guzik, a list o poniższej treści zostanie posłany do wszystkich adresatów: Przewodniczącego  Rady Ministrów, Ministra Finansów oraz do Komisji Łączności z Polakami za Granicą przy polskim Sejmie.

Umowa podatkowa dotyczy wszystkich Polaków mających przychody czy majątek w dwóch krajach, niezależnie od tego, czy mieszkają w Polsce czy w Stanach. 

Więcej informacji: http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/bez-udzialu-polonii.-nadchodzi-nowa-polsko-amerykanska-umowa-podatkowa

http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/umowa-podatkowa-pod-lupa

 

Letter to
Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk
Minister Finansów RP Jan Vincent-Rostowski
Przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Adam Lipiński
Polonia for Fair Polish-American Tax Teaty

Jestem głęboko zaniepokojony faktem, że od 2008 roku trwały prace nad nową polsko-amerykańską umową podatkową bez żadnych konsultacji ze środowiskiem. Jestem oburzony, że z powodu starej niekorzystnej umowy z 1974 roku, przez prawie 40 lat Polacy wracający do Kraju płacili podatkowy haracz, podczas gdy inne kraje wynegocjowały całkowite zniesienie podatków dla swoich obywateli. Te same błędy nie mogą być popełnione w opracowywanej obecnie Konwencji podatkowej.

Stara umowa z 1974 roku powoduje, że amerykańskie przychody Polaków powracających do kraju bez amerykańskiego obywatelstwa są obłożone maksymalnym 30-procentowym podatkiem dla nierezydentów (non-resident tax), w odróżnieniu od obywateli wielu innych krajów, które wynegocjowały zerowe stawki, co wyjaśnia Publikacja 901, US Tax Treaties (www.irs.gov/pub/irs-pdf/p901.pdf). Kanada, Niemcy, Irlandia, Izrael, Włochy, Japonia i Wielka Brytania wynegocjowały całkowite zwolnienie świadczeń Social Security od podatków dla swoich emerytów.
Amerykański podatek dla nierezydentów (non-resident tax), klauzula Windfall Elimination Provision plus polski podatek dochodowy w wielu przypadkach redukują amerykańskie emerytalne świadczenia reemigrantów wracających do kraju o trzy czwarte ich pierwotnej kwoty, co czyni powrót do ojczyzny nieopłacalnym, albo równoznaczny z ubóstwem. Nowa umowa podatkowa daje Polsce unikalną okazję do zniwelowania niektórych niesprawiedliwości. Dlatego w imieniu swoim i wielu Polaków w Ameryce mam następujące pytania:

• Czy nowa Polsko-amerykańska umowa podatkowa wyeliminuje dla Polaków 30-procentowy podatek dla nierezydentów (non-resident tax) od emerytur z sektora prywatnego, oraz 25.5-procentowy podatek od świadczeń ubezpieczenia publicznego Social Security, które są bardzo dotkliwe dla reemigrantów wracających do ojczyzny i szczególnie dotykają osoby starsze i najbardziej potrzebujące?
• Skoro umowa ma być wzorowana na Modelowej konwencji EOCD, to świadczenia Social Security powinny być opodatkowane tylko w państwie źródła płatności. Czy to oznacza, że świadczenia Social Security zostaną całkowicie zwolnione z polskiego podatku dochodowego dla wszystkich emerytów?
• Skoro umowa ma być wzorowana na Modelowej konwencji EOCD, to prywatne emerytury, renty i podobne świadczenia z USA powinny być opodatkowane tylko w kraju rezydencji, czyli dla reemigranta – w Polsce. Czy to znaczy, że zostaną zwolnione całkowicie z amerykańskich podatków, niezależnie od posiadania amerykańskiego obywatelstwa (tzn. również dla nierezydentów, obecnie obarczonych 30-procentowym non-resident tax)?
• Czy nowa konwencja pozwoli na korzystniejsze unikanie podwójnego opodatkowania – metodą wyłączenia z progresją – zarówno po stronie polskiej jak i amerykańskiej.

Umowa podatkowa ze Stanami powinna chronić polskich obywateli przed dewastującymi amerykańskimi i polskimi podatkami, bo w interesie polskiego państwa powinno być przyciąganie Polaków z zagranicy, gdyż przywozimy swoje oszczędności i ożywiamy gospodarkę. Wdzięczny będę za odpowiedź na moje pytania.
Z wyrazami szacunku