Doğrulanmış başarı

"Cumhurbaşkanına hakaret"ten tutuklanan gazeteci Gökçe Fırat'a özgürlük

Bu kampanya 518 destekçi ile değişim yarattı!


Türk Solu Başyazarı ve Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat "Cumhurbaşkanına Hakaret" suçlamasıyla 31 Mayıs 2015’te tutuklandı.

 

Tutuklama tamamen hukuksuz. Gerekçe "delil karartma". Halbuki suçlamaya konu olan yazı zaten Türk Solu’nda yayınlanmış. Yok edilmesi mümkün değil.

 

Ayrıca söz konusu yazı Kasım 2013 tarihli, yani Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmadan 10 ay önce yayınlanmış. Dolayısıyla "Cumhurbaşkanına Hakaret" etmekle suçlanmaması gerekiyor.

 

Üstelik söz konusu yazıyla ilgili Gökçe Fırat zaten yargılanmış ve para cezasına çarptırılmış. Dolayısıyla hukukun en temel prensiplerinden "bir kişi bir eylemden dolayı bir kez yargılanabilir" ilkesi çiğnenmiş oluyor.

 

 

Tüm bunlara ek olarak, verilebilecek cezanın alt ve üst sınırları göz gönüne alındığında "Cumhurbaşkanına hakaret" tutuklama gerektiren bir suçlama değil. Nitekim Gökçe Fırat "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla tutuklanan ilk ve tek gazeteci.

 

Mesele Gökçe Fırat'ın fikirlerini savunmak ya da savunmamak değil.

 

Mesele "fikir özgürlüğü"nü savunmak.

 

Mesele "özgür basın"ı savunmak.

 

Mesele Tayyip Erdoğan'a muhalif olduğu için bir gazetecinin, zaten yargılandığı ve yayınlandığında Tayyip Erdoğan'ın henüz Cumhurbaşkanı olmadığı bir yazı yüzünden tutuklanması...

 

Bu hukuksuzluğa son verilmesini ve Gökçe Fırat'ın serbest bırakılmasını diliyoruz.Bugün Özgür imzanı bekliyor!

Özgür Erdem bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «tc adalet bakanlığı: "Cumhurbaşkanına hakaret"ten tutuklanan gazeteci Gökçe Fırat'a özgürlük». Özgür ve imza atan diğer 517 kişiye katıl.