Kampanya Kapatıldı

Aydın-Söke'deki "Uranyum" Katliamına Dur De !

Bu kampanya 158 destekçiye ulaştı


Aydın-Söke’nin Kisir Mahallesi, Anadolu’nun akla cenneti getiren köşelerinden biri olmasına rağmen ne yemyeşil doğasıyla ne de cana yakın insanlarıyla anılıyor. Buranın adı artık -haberlere de konu olduğu haliyle - ‘Kanser Köy’. Uzmanlar; 1958’de açılan ve rehabilite edilmeden öylece bırakılan uranyum madeninin bölgede çok yüksek oranda görülen kanser vakalarıyla doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor. “Nasılsa bana uzak bir köy” mü diyorsunuz? O kadar emin olmayın. Maden sahasının hemen yanındaki arazide organik sertifikalı üretim yapılıyor. Yine aynı alanın bitişiğinde devasa bir mandıra faaliyete geçmek üzere. Buralardan çıkan ürünlerin sizin sofranıza da gelmeyeceğinden ne kadar emin olabilirsiniz?

 

Aydın-Söke’ye 15 kilometre mesafedeki Kisir Mahallesi sakinlerinin isyanını ateşleyen; Muhtar Baki Suna’nın 2014’te Ege Çevre ve Kültür Platformu’nun (EGEÇEP) düzenlediği panelde, Menderes Nehri’ndeki kirliliğin ve madenlerin insan sağlığı üzerine etkilerini dinledikten sonra söz alıp “Biz ölüyoruz!” diye feryat etmesi olmuş. Suna’nın; sondaj yapıldıktan sonra rehabilite edilmeden terk edilen uranyum madeninin sebep olduğunu iddia ettiği kanser vakalarına dikkat çekme çabası daha sonra köy meydanında saçlarını kazıtma eylemiyle devam etmiş. Suna’nın eylemine eşi Nazan Suna da başörtüsünü çıkarıp saçlarını kazıtarak destek vermiş.(Alıntı)

 

Sevgili insanlar, daha önce bu ve bunun gibi birçok vak'ayla karşı karşıya kaldık. Muhatap olanlara sesimizi duyurmak için çoğalmamız gerekmektedir.

Saygıyla ve hoşgörüyle.

 

 Bugün Merve imzanı bekliyor!

Merve Kaya bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Aydın-Söke'deki "Uranyum" Katliamına Dur De !». Merve ve imza atan diğer 157 kişiye katıl.