Kampanya Kapatıldı

Dijital Platformlarda Sansüre Son Verilsin

Bu kampanya 18 destekçiye ulaştı


Öde izle mottosu ile yola çıkan ve karasal yayında olmayan kanalları izleyebilmek için mutlaka ücret ödenen dijital platformlarda, maç, dizi, film, belgesellerde sansür olması tüketici olarak beni rahatsız ediyor.

Bir film izliyorsunuz, daha önceden izlemiş olma olasılığınız var, ikinci izlemenizde film daha kısa, sebebi ise sansüre uğraması, veyahut film içinde sahneler (sigara, içki, gizli reklam vs. sebebi ile) buğudan görünmüyor. Aynı şekilde dizilerde de bunu yapıyorlar. 

Maç izliyorsunuz, taraftar küfür ediyor veya siyasi slogan atıyor maçın sesi kısılıyor, belgesel izliyorsunuz afrika kabilesi görüntüye geliyor yarısı mozaikli.

RTÜK ile bu kanalların herhangi bir bağı olmamalı. Sonuçta çocukların (veya izlemesi sakıncalı kişilerin) bu kanallara erişimi o dijital platform cihazına eklenmiş aile koruması ile sağlanabiliyor ve bu ebeveyn olarak o platforma para verenin kontrolünde. Kaldı ki zaten akıllı işaretler de var.

Parası ödenen hizmeti tam manası ile alamıyoruz ve bu da aslında tüketici haklarına aykırı. 

 Bugün m imzanı bekliyor!

m k bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «rtuk@rtuk.gov.tr: Dijital Platformlarda Sansüre Son Verilsin». m ve imza atan diğer 17 kişiye katıl.