Oyunlara Türkiye'ye Özel Fiyatlandırma Getirilsin

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.

1.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın yerel basında yer bulma ihtimali artar.

Selamlar!

Ben Türkiye de hala oyuncu olmaya çalışan ve bu iş için ciddi miktarda maddi bir külfetin altına giren milyonlarca Türkiyeli oyunculardan sadece birisiyim.
Ülkemizin oyun sektörü maalesef çok büyük bir potansiyelin harcanması ile karşı karşıya. Oyun almak ve oyun oynamak ciddi bir ekonomik güç ister olmuş durumda. Son zamanlarda ise ardı ardına yaşanan döviz yükselmeleri neticesinde maalesef 300 TL gibi astronomik fiyatları ödemek zorunda kalıyoruz. Oyun oynamak ve oyun satın almak maalesef inanılmaz derece güçleşmiş halr gelmiş ve biz oyuncular olarak artık ciddi anlamda çaresiz kalmış durumdayız.

Ülkemizin mevcut ekonomik alım gücü ve vergilendirme sistemi hepimizin malumudur. Ancak unutulmaması gereken Türkiye 80 milyon insanın yaşadığı,üstüne üstlük bununda çok büyük bir kısmının gençlerin oluşturduğu devasa bir pazardır. 

En azından oyun dijital oyun fiyatlarında bir standarta gidilmesi ve Türkçe seçeneğinin bulunması zaruri hale gelmiştir. Zamanında korsan yazılımın cenneti olan ülkelerde bu tarz düzenlemelerin ardından orijinal yazılım ve oyun pazarı ciddi oranda büyüdüğünü hepimiz gördük. Aynı zamanda bu fiyatlara rağmen Türkiye de de orijinal oyun satışlarının nasıl arttığını hepimiz görüyoruz.

Evet ülkemizde 1 Amerikan Doları an itibari ile 4TL Euro ise 5TL civarında. Fakat bugün Rusya'da 1 Amerikan Doları 63 Ruble, Ukrayna'da 1 Dolar 26 Gravni, Polonya'da 1 Amerikan Doları 3,39 Zloti, İsveç'de 1 Amerikan Doları 8.44 Kron olmuş durumda. Bu örnekler çoğaltılabilir. Sizinde bildiğiniz üzere dünya Euro ve Dolar dışında bir çok para birimine sahip. Bir ürünü her ülkede aynı fiyata satmanız olanaksız. 

Bugün Rusya'da bir oyun 20 Dolar civarında bir fiyata sahip. Türkiye'de 70 dolar! Rus oyuncular her türlü dil seçeneğine sahip. Biz ise belli başlı oyun dışında yerelleştirmeye hasretiz. Hem çok para veriyoruz hem hizmet alamıyoruz. 

Sakın bize sizin ülkenizde oyun satışları az demeyin. Eğer siz gerekli düzenlemeleri yaparsanız Türkiye'de oyun satışlarının patlayacağı çok bariz ortadadır. 

Oyuncular olarak SONY'den isteğimiz şudur. 

1- Oyunlar Türkiye'nin alım gücüne göre değerlendirilip tekrar belirlensin.
2-Oyunlarda en kötü altyazı seçeneği standart olsun.

Taleplerimiz gayet makul olup yapıp yapmamak sizin insiyatifinizdedir. Ancak unutmayın insanlar asgari ücretin 1/5 fiyata ne kadar oyun almaya devam edebilir. Kaç kişi bu fiyatlarla oyun sahibi olabilir? Siz her ay 300 doları oyun için ayırır mısınız? Lütfen artık sesizimizi duyun.

                                                                                          Yusuf İGİT