Doğrulanmış başarı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Hatay Valiliği: Hatay Dağ Ceylanlarının yaşam alanında çimento fabrikası istemiyoruz.

Bu kampanya 605 destekçi ile değişim yarattı!


Derneğimiz Hatay Şubesi (TTKD-Hatay) tarafından WWF-Türkiye desteği ile yürütülen projelerle Hatay'da biyoçeşitliliğin bayrak türü olarak koruma çalışmaları devam eden Hatay Dağ Ceylanlarının (Gazella gazella) yaşam alanında kurulması planlanan çimento fabrikası ile tür üzerindeki tehdit yeniden ortaya çıktı. 2011 yılında ceylanların yaşadığı alanda çimento fabrikası kurarak ceylanların tek yaşam alanının yok edilmesi ile ilgili yapılan girişimler şubemizin çalışmaları ve bilirkişi raporu doğrultusunda durdurulmuştu.
Ancak yapılan yeni girişimlerle aynı tehdit tekrar ortaya çıktı. Hatay dağ ceylanları Kırıkhan İlçesi İncirli Köyü ile Sucu Köyleri arasında 4.5 km eninde ve 11 km boyunda dar bir alanda suriye sınırına sıfır noktasında yaşam mücadelesi veriyor. Bu yıl ilk kez yapılan sayımlarla 230 bireyin yaşadığı tespit edilen bölgede ceylanların üreme ve yaşam alanlarının kalbine çimento fabrikası yapma girişimi ile tür yok olma tehlikesi altında. Bölgede ceylanların yaşam alanı olan tepelik alanları çimento hammaddesi üretecek kalker kaynağı olarak kullanmak isteyen işletmenin daha önceki girişimi bölgenin Hatay Dağ Ceylanı'nın tek yaşam alanı olduğuna dair raporla engellenmesine rağmen aynı amaçla ikinci bir girişim yapması anlamsız ve türün yok edilmesinin hedeflenmesi olarak algılanmaktadır. Türkiye memeli listesine 2010 yılında eklenen ve memeli listesinin son türü olan Hatay Dağ Ceylanı'nın dar yaşam alanındaki risklerin azaltılması için çalışan TTKD-Hatay Şubesi olarak Türkiye'nin değeri olan bu türün bölgede yapılacak bu tesisle kesinlikle yok olmaya mahkum olduğunu, bölgede çimento fabrikası yapacak tek yerin burası olmamasına rağmen ceylanların başka yaşayacak yeri olmadığından bu hatalı girişimin bir an önce tekrarlanmamak üzere durdurulması gerektiğini savunuyoruz. Konu ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Valilik nezdinde yüzlerce dilekçe vererek girişim yapacağız ve bu bölgeye yapılacak tesisin durdurulması hususunda yasal tüm girişimleri yapmaktan geri durmayacağız. Yanlışın engellenmesi için tüm duyarlı vatandaşları kampanyamıza katılmaya çağırıyoruz. Amik gölü kurutulurken, roma köprüsü yıkılırken, Samandağ sahillerindeki kum tepeleri inşaat yapmak için kum ocağı olarak talan edilirken ses vermeyen Hatay'dan bir değil binlerce ses duymak istiyoruz ve Hatay Valiliğinden konu ile ilgili destek bekliyoruz.Bugün Türkiye Tabiatını Koruma Derneği imzanı bekliyor!

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Hatay Valiliği: Hatay Dağ Ceylanlarının yaşam alanında çimento fabrikası istemiyoruz.». Türkiye Tabiatını Koruma Derneği ve imza atan diğer 604 kişiye katıl.