Kiralanan ya da satılan evlerde yapı denetim raporu beyan edilmesi zorunlu olsun

Kiralanan ya da satılan evlerde yapı denetim raporu beyan edilmesi zorunlu olsun

6.074 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Berna Gedik

İstanbul depreminin, uzmanların da görüşleri doğrultusunda kaçınılmaz bir durum olduğu bir gerçek. Yapı denetim raporu beyan zorunluluğu getirilmesi durumunda hasar olan binalarda satın alma ve kiralanmaların engellenmesi en hızlı alınacak aksiyonlardan biri olabilir. İzmir depreminde bir çok binaya aslında çürük raporu verildiği bilgisi basın organlarında paylaşıldı. Bir çok kişinin binasıyla ilgili bu bilgiye sahip olmadığını düşünerek bu kampanyayı başlatmak istiyorum.

Bilgi erişilebilir olduğunda aksiyon alınabilir. Bu noktadan çıkışla her bir evin kiralanması ve satın alınması sırasında karşı tarafa binanın en son 3 sene içerisinde yapılmış yapı denetim raporunun bilgilendirme olarak iletilmesinin zorunlu hale gelmesi konusunda desteğinizi bekliyorum.

1999 depreminde Sakarya'dan canımızı kurtaracak kadar şanslı olduğumuz halde deprem kalan tüm hayatımızı derinden etkiledi ve etkiliyor. İstanbul depremi için tek bir çözüm maalesef bulunmuyor. En azından kişilerin farkındalığını arttırmak adına bu konuda aksiyon alınmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

Desteğiniz için teşekkür ederim.

6.074 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.