Aggiornamento sulla petizioneSolidariteit met Catalonië – voor het recht op vreedzame zelfbeschikking!Wie voor anderen een kuil graaft, valt in zichzelf: Catalonië stemt opnieuw voor onafhankelijkheid
Prof. Dr. Axel SchönbergerGermania
15 feb 2021

«Wie een kuil maakt, zal daarin vallen; en wie een steen rolt, zal daarop wederkeren.» (Spreuken 26, 27).

Drie partijen zijn verantwoordelijk voor de massale schendingen van het organieke recht van de Spaanse staat en van de mensenrechten van het Catalaanse volk, die de Spaanse staat heeft begaan, vooral sinds oktober 2017:

1. De Partido Popular (PP), door wiens aloude Catalanofobe politiek het Catalaanse volk zo geprovoceerd werd, dat de oorspronkelijk kleine Catalaanse onafhankelijkheidsbeweging in staat werd een meerderheid te verwerven. In 1976 hadden zeven partijen — waarvan er zes geleid werden door voormalige ministers van de misdadige massamoordenaar en dictator Francisco Franco — zich verenigd in de Alianza Popular. Deze partij verenigde de oude elites van het Francoïstische schrikbewind. In 1989 doopte de Alianza Popular zich om tot de Partido Popular («Volkspartij»). De grote corruptieschandalen van de laatste jaren, vooral de affaire Guertel, werpen een veelzeggend licht op deze partij en haar functionarissen.

2. De Partido Socialista Obrero Español (PSOE), een schijnbaar «sociaal-democratische» partij waarvan de leidende leden betrokken waren bij een reeks corruptieschandalen, heeft wereldwijd een enorm reputatieverlies geleden, vooral door de betrokkenheid van leidende leden van deze partij en van het Ministerie van Binnenlandse Zaken dat zij toen leidde bij de criminele activiteiten van de illegale doodseskaders «Grupos Antiterroristas de Liberación» (GAL). Ondanks alle politieke meningsverschillen slagen de partijen PP en PSOE er al tientallen jaren in om onderling de ambten en mandaten te verdelen. In hun minachting voor de rechten van het Catalaanse volk en voor de Catalaanse taal en cultuur verschilden zij niettemin op zijn minst in graad, zodat de PSOE voor de Catalanen over het algemeen het minste kwaad leek in vergelijking met de PP.

3. De partij «Ciudadanos - Partido de la Ciudadanía» ontstond in 2006 in Catalonië, waar zich sinds de jaren zestig een aanzienlijke Spaanse minderheid had gevestigd als gevolg van overeenkomstige maatregelen van de Francoïstische regering. Haar oorspronkelijke bestaansreden is een fel anti-Catalanisme; zij streeft er herkenbaar naar de Catalaanse taal en cultuur terug te dringen en grotendeels te vervangen door het Spaans. Sinds 2015 is de partij, die rechts van de Partido Popular staat en in sommige standpunten extreem-rechts lijkt te zijn, in heel Spanje actief.

In oktober 2017 hebben deze drie partijen het organieke recht van de Spaanse staat geschonden door artikel 155 van de Spaanse grondwet te misbruiken om de democratisch gelegitimeerde Catalaanse regering afgezet te verklaren, het democratisch verkozen Catalaanse parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen in Catalonië uit te schrijven, zonder dat de Spaanse grondwet daarvoor een rechtsgrondslag bood. Het gevolg was dat Catalaanse politici die zich kandidaat stelden voor hoge ambten in de Catalaanse regering, door een duidelijk gepolitiseerde rechterlijke macht vervolgd werden, verhinderd werden parlementaire mandaten uit te oefenen, illegaal uit hun ambt gezet werden en publiekelijk belasterd werden. Het Catalaanse volk werd duidelijk getoond dat Spanje het beschouwt als een «eeuwige kolonie» en het op onwettige wijze zijn mensenrecht op zelfbeschikking ontzegt, zelfs door geweld te gebruiken.

Nadat een Spaanse rechtbank de voorlopig laatste Catalaanse president, Quim Torra, op duidelijk illegale wijze uit zijn ambt had ontzet — het Europese Hof van Justitie in Straatsburg zal waarschijnlijk het laatste woord hebben — en nieuwe verkiezingen dus noodzakelijk werden, heeft de PSOE ervoor gezorgd dat deze vanwege de pandemie niet werden uitgesteld tot 30 mei 2021, zoals de andere partijen wilden, maar op 14 februari 2021 gehouden zouden worden. De Spaanse «sociaal-democraten» hoopten dat dit zou leiden tot een lage opkomst - het was in feite slechts 53,54 procent - en vervolgens tot een duidelijke verkiezingsoverwinning, want zij stuurden de populaire Catalaanse minister van Volksgezondheid, Salvador Illa, van de centrale Spaanse regering als hun kandidaat in de Catalaanse verkiezingscampagne.

Zoals bekend kiezen alleen de aller domste kalveren hun eigen slagers. De Catalanen zijn niet dom. De drie partijen die verantwoordelijk zijn voor de «staatsgreep van bovenaf» van 2017 en voor de grootste schendingen van de mensenrechten die West-Europa in decennia heeft gekend, hebben het volgende aantal zetels in het Catalaanse parlement behaald voor hun gemeenschappelijke politieke doel, namelijk de afscheiding van Catalonië van Spanje voorkomen:

Partido Socialista Obrero Español: 33 (2017: 17 zetels)
Ciudadanos: 6 (2017: 36 zetels)
Partido Popular: 3 (2017: 4 zetels)

Dit brengt hun totaal op slechts 42 zetels (een daling ten opzichte van 57).

De extreem-rechtse partij Vox, een afsplitsing van de PP, kwam van een staande start op 11 zetels. Als de partij, die op onderdelen neofascistisch is, gerekend wordt tot het blok van de drie partijen van de staatsgreep van oktober 2017, levert dat theoretisch 53 zetels op. Vooraanstaande politici van Vox zijn echter stellig van mening dat vooraanstaande politici van de PSOE, waaronder hun Catalaanse topkandidaat Salvador Illa, net als de Catalaanse politieke gevangenen in de gevangenis thuishoren, en daarom wijst Salvador Illa categorisch elke samenwerking van zijn partij met de rechts-extremisten van de Vox-partij af.

Het totaal aantal parlementszetels bedraagt 135, de absolute meerderheid begint bij 68 zetels.

De drie partijen die uitgesproken voorstander zijn van de onafhankelijkheid van Catalonië als staat, zijn als volgt in het Catalaanse parlement vertegenwoordigd:

Esquerra Republicana: 33 zetels (2017: 32 zetels).
Junts per Catalunya: 32 zetels (2017: 34 zetels).
CUP: 9 zetels (2017: 4 zetels).

Een andere Catalaanse partij die er, althans in het verleden, voor gepleit heeft dat de Catalanen over de kwestie van hun staatsonafhankelijkheid zouden mogen stemmen in een tweede referendumpact met de Spaanse staat, maar nu vooral geïnteresseerd lijkt in het delen van de macht en samenwerking met de PSOE, is Comú-Podem:

Comú-Podem: 8 (2017: 8 zetels).

Dit betekent dat een «linkse» coalitie tussen de partijen Esquerra Republicana, PSOE en Comú-Podem theoretisch mogelijk is, maar onwaarschijnlijk, omdat de overgrote meerderheid van de kiezers van Esquerra Republicana het de partij nauwelijks zou vergeven dat zij een pact sluit met een «artikel 155»-partij, en Esquerra Republicana, net als andere partijen, een coalitie met de sociaal-democraten al bij voorbaat had uitgesloten. De CUP daarentegen zou alleen bereid zijn een minderheidsregering van de Esquerra Republicana en de Junts per Catalunya opnieuw te steunen, als zij zich duidelijk voor de onafhankelijkheid van Catalonië zou uitspreken en een vastberaden confrontatie met de Spaanse staat niet langer uit de weg zou gaan. In ieder geval zijn de politieke partijen die voor onafhankelijkheid van Catalonië zijn, met meer zetels in het nieuwe Catalaanse parlement vertegenwoordigd dan voorheen. De Catalaanse onafhankelijkheid werd bij deze verkiezingen opnieuw door een meerderheid van de kiezers gewenst, ondanks de enorme repressie van de Spaanse staat, met een duidelijke verschuiving naar de CUP, die de Spaanse staat, die weigert een dialoog aan te gaan, wil uitdagen.

Het valt te verwachten dat de Spaanse staat op deze verkiezingsuitslag zal reageren met nog meer repressieve maatregelen en schendingen van de mensenrechten. Spanje zal de onafhankelijkheid van Catalonië echter alleen maar kunnen uitstellen, niet tegenhouden. Hoe hard men ook probeert een machtige rivier voor eeuwig en altijd af te dammen, op een dag zal zij onverbiddelijk haar weg breken. Dat zal ook de Europese Unie zich moeten realiseren, die zich nog steeds niet schaamt voor de politieke gevangenen in Spanje, hoewel de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Viktorovitsj Lavrov, in overleg met de bevoegde organen van de Verenigde Naties, drie van de door Spanje illegaal vastgehouden politieke gevangenen terecht heeft gewezen voor de ogen en oren van de hele wereld. De houding van de Europese Unie tegenover de massale schendingen van de mensenrechten door de Spaanse staat kan vergeleken worden met de verkeerde mening van vele politici van de 20e eeuw, die de vervolging van de Joden in Duitsland en van de Catalanen, Basken en Galiciërs in Spanje — grote misdaden tegen de mensheid — als binnenlandse aangelegenheden van de twee fascistische staten beschouwden.

 

Agence Free Press: «Espagne: les indépendantistes renforcent leur majorité en Catalogne»:

https://www.lepoint.fr/monde/espagne-elections-indecises-en-catalogne-sous-le-signe-du-covid-14-02-2021-2413898_24.php

Aljazeera: «Catalan separatists projected to win majority in regional polls»:

https://www.aljazeera.com/news/2021/2/14/catalan-separatists-set-to-win-majority-in-regional-elections

Ansa: «In Catalogna rivincono gli indipendentisti»:

https://www.ansa.it/sito/notizie/mondo/2021/02/14/spagna-al-via-il-voto-in-catalogna_baebe09f-c667-472b-ad71-917ac5813c08.html

BBC: «Catalonia Spain: Separatists set to boost majority in regional parliament»:

https://www.bbc.com/news/world-europe-56065763

Berria: «Independentistek gehiengo osoa izango dute parlamentuan»:

https://www.berria.eus/albisteak/193669/independentistek-gehiengo-osoa-izango-dute-parlamentuan.htm

Deutschlandfunk: «KatalonienSeparatisten halten Mehrheit bei Parlamentswahl»:

https://www.deutschlandfunk.de/katalonien-separatisten-halten-mehrheit-bei-parlamentswahl.2932.de.html?drn:news_id=1227603

Il Fatto Quotidiano: «Elezioni Catalogna, vincono di nuovo gli indipendentisti: solo loro possono formare una maggioranza. Giù l’affluenza (causa Covid)»:

https://www.ilfattoquotidiano.it/2021/02/14/elezioni-catalogna-vincono-di-nuovo-gli-indipendentisti-solo-loro-possono-formare-una-maggioranza-giu-laffluenza-causa-covid/6101388/

Le Figaro: «Catalogne : les indépendantistes renforcent leur
majorité au Parlement régional»:

https://www.lefigaro.fr/flash-actu/catalogne-les-independantist
es-renforcent-leur-majorite-au-parlement-regional-20210214

Frankfurter Allgemeine Zeitung: «Die Separatisten führen in Katalonien»:

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/regionalwahlen-die-separatisten-fuehren-in-katalonien-17198298.html

The Guardian: «Catalonia election: pro-independence parties increase majority»:

https://www.theguardian.com/world/2021/feb/14/catalonia-regional-election-covid-voting

The Irish Times: «Catalan separatists increase majority in regional elections»:

https://www.irishtimes.com/news/world/europe/catalan-separatists-increase-majority-in-regional-elections-1.4484834

Le Matin: «Les indépendantistes renforcent leur majorité»:

https://www.lematin.ch/story/les-independantistes-renforcent-leur-majorite-854578231735

Le Monde: «En Catalogne, les socialistes l’emportent, mais les
partis indépendantistes obtiennent la majorité absolue»

https://www.lemonde.fr/international/article/2021/02/15/en-catalogne-les-socialistes-l-emportent-mais-les-partis-independantistes-obtiennent-la-majorite-absolue_6069960_3210.html

The National: «Elections in Catalonia: Pro-independence parties set to retain control of government»:

https://www.thenational.scot/news/19090331.elections-catalonia-pro-independence-parties-set-retain-control-government/

Neue Zürcher Zeitung: «Unabhängigkeitsbefürworter gewinnen Wahlen in Katalonien»:

https://www.nzz.ch/amp/international/unabhaengigkeitsbefuerworter-liegen-bei-wahlen-in-katalonien-vorne-ld.1601739

Nós Diário: «Agence Free Press: «Espagne: les indépendantistes renforcent leur majorité en Catalogne»:

https://www.nosdiario.gal/articulo/internacional/resultado-historico-do-independentismo-catalunya-mais-do-50-votos-amplia-sua-maioria-absoluta-parlament/20210214232407115835.html

El País: «El independentismo refuerza su mayoría pese al triunfo del PSC»:

https://elpais.com/espana/elecciones-catalanas/2021-02-14/el-independentismo-refuerza-su-mayoria-pese-al-triunfo-del-psc.html

Le Point International: «Espagne: les indépendantistes renforcent leur majorité en Catalogne»:

https://www.lepoint.fr/monde/espagne-elections-indecises-en-c
atalogne-sous-le-signe-du-covid-14-02-2021-2413898_24.php

Politico: «Catalan election boosts independence camp»:

https://www.politico.eu/article/catalonia-election-boosts-independence-camp/

O Público: «Bloco independentista reforça maioria na Catalunha»:

https://www.publico.pt/2021/02/14/mundo/noticia/independentistas-poderao-continuar-governar-sozinhos-catalunha-1950668

Reuters: «Catalan separatists increase majority, dialogue with Madrid in sight»:

https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-spain-catalonia/update-6-separatists-headed-for-catalan-election-majority-preliminary-results-show-idUSL1N2KK05D

RTE: «Catalan separatists boost majority in regional parliament»:

https://www.rte.ie/news/world/2021/0214/1197014-catalonia-election/

SAPO: «Independentistas reforçados na Catalunha apesar de Partido Socialista ser o mais votado»:

https://24.sapo.pt/atualidade/artigos/primeiras-projecoes-indicam-que-partidos-independentistas-mantem-maioria-na-catalunha

Süddeutsche Zeitung: «Separatisten erringen absolute Mehrheit».

https://www.sueddeutsche.de/politik/katalonien-wahl-separatisten-mehrheit-1.5206146

SudOuest: «Catalogne : les indépendantistes renforcent leur
majorité au parlement régional»:

https://www.sudouest.fr/international/europe/espagne/catalogn
e-les-independantistes-renforcent-leur-majorite-au-parlement-r
egional-1322933.php

De Standaard: «Separatistische en linkse coalitie kunnen in Catalonië»:

https://www.standaard.be/cnt/dmf20210214_97679095

SudOuest: «Catalogne : les indépendantistes renforcent leur majorité au parlement régional»:

https://www.sudouest.fr/international/europe/espagne/catalogne-les-independantistes-renforcent-leur-majorite-au-parlement-regional-1322933.php

Tagessschau: «Regionalwahl in Katalonien Separatisten holen die Mehrheit»:

https://www.tagesschau.de/ausland/eu/spanien-katalonien-regionalwahlen-101.html

taz: «Wahl in Katalonien: Ein Ja für die Unabhängigkeit»:

https://taz.de/Wahl-in-Katalonien/!5751965/

TV3: «PSC i ERC empaten en unes eleccions en què l'independentisme supera el 50% dels vots»

https://www.ccma.cat/324/en-directe-psc-i-erc-pugnen-per-la-victoria-amb-el-21-6-escrutat/noticia/3077338/

VilaWeb: «Pro-independence parties surpass 50% of votes in Catalan election and increase parliamentary majority»:

https://english.vilaweb.cat/noticies/pro-independence-parties-surpass-50-of-votes-in-catalan-election-and-keep-parliamentary-majority/

de Volkskrant: «Spaansgezinde socialisten groeien flink, maar separatisten behouden meerderheid in Catalonië»:

https://www.volkskrant.nl/nieuws-achtergrond/spaansgezinde-socialisten-groeien-flink-maar-separatisten-behouden-meerderheid-in-catalonie~b6ebfaf1/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

VRT: «Separatisten vergroten meerderheid in Catalonië, extreemrechts voor het eerst in regioparlement»:

https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2021/02/14/socialisten-boeken-forse-winst-in-catalonie-maar-separatistisch/

Die Welt: «Separatisten bei Katalonien-Wahl vorn – Aber Sozialisten sehr stark»:

https://www.welt.de/politik/ausland/article226355979/Katalonien-Separatisten-bei-Wahl-vorn-Aber-Sozialisten-sehr-stark.html

Zeit online: «Katalonien: Separatisten liegen bei Katalonien-Wahl vorn»:

https://www.zeit.de/politik/ausland/2021-02/katalonien-spanien-separatisten-regionalwahl-sieg

24Matins.de: «Unabhängigkeitsbefürworter bauen Mehrheit bei Regionalwahl in Katalonien aus»:

https://www.24matins.de/topnews/eins/unabhaengigkeitsbefuerworter-bauen-mehrheit-bei-regionalwahl-in-katalonien-aus-243904

Copia il link
WhatsApp
Facebook
X
E-mail