Zorunlu Genel Sistem Sorunlarının Çözümü Amacıyla Gss İptal Edilsin Diyoruz !

Zorunlu Genel Sistem Sorunlarının Çözümü Amacıyla Gss İptal Edilsin Diyoruz !

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
T.C AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI (AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI) tarafına TÜRKİYE VE CUMHURİYET İÇİN DUYARLI EMEK GÖNÜLLÜLERİ bu kampanyayı başlattı

NOT: Aşağıda bu kampanyanın ingilizce açıklamalı metni de bulunmaktadır!

TALEP: Zorunlu Genel Sistem Sorunlarının Çözümü Amacıyla Genel Sağlık Sigortası (GSS) İptal Edilsin Diyoruz!

SORUNUMUZ: Sgk. ya da Gss. sistemi zorunlulukları aileleri mağdur ediyor!

MAĞDURİYET: Ülkemizde; 2016 yılı örneğini ele aldığımız zaman: aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olan 6.683.106 kişi var ve geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan yaklaşık 5-6 milyon kişi de GSS. primini ödeyemiyor! 

ÇÖZÜM: Sağlık harcamalarının sosyal devlet anlayışı ile özellikle emeklilere ve çocuklarımıza hiç katkı payı alınmadan ücretsiz olarak verilmesidir!

KAMUOYU OLUŞTURALIM VE BİLGİLENDİRELİM: Bunun için lütfen okuduğun kampanyayı imzala ve Twitter’da: #Gssiptaledilsin hash tag’ini paylaşır mısın?

DETAYLI BİLGİ: Aşağıda, GSS’nin neden iptal edilmesini istediğimizle ilgili detaylı açıklamaları bulabilirsin! 

1. BÖLÜM İÇERİĞİNDE OKUDUĞUNUZ KAMPANYA İÇİN ORTAK TALEPLER: Zorunlu Genel Sistem Sorunlarının Çözümü Amacıyla Gss İptal Edilsin Diyoruz! Toplumsal Sorunlarda Çözüm Bekliyoruz ve Genel Mağduriyetleri Gideriniz! Eğitim, ekonomi, üretim, enerji, sağlık, çalışma hayatı, adalet sisteminden sosyal güvenliğe kadar halkın sorunları öncesine göre daha artmıştır! Mağduriyetlere ve toplumsal eşitsizliklere hepimiz artık dur diyoruz. Bu tamamen toplumsal hak arayışı amaçlı bir çalışmadır! Tercih ve birlik isteyen; Cumhuriyet ve toplumsal değerlerine sahip vatandaşların demokrasi çabasına ait hareketidir! Örneğin; Sgk. yada Gss. sistemi zorunlulukları aileleri mağdur ediyor! Vatan için şehit olan veya gazi olan kişilerin aylıkları ile diğer sosyal haklarında yaşadığı sistemsel sorunlar var! Gazilerimiz yaşam ve sosyal haklarında mağduriyetler yaşıyor! Ulaşımda, barınmada, günlük yaşam için onlara daha çok destek olmanızı bekliyoruz! Gazilerin aylıkları asgari ücret sınırının altında olmasın! Görevi sırasında yaşadıkları sorunları tespit için daha çok verimli çalışmalar yapılsın! Genel sistemsel mağduriyetlere ve sosyal politika hatası olan konularda çözüm bekliyoruz! Sorun sadece sosyal güvenlik, emek, sağlık, işsizlik değildir! Vatan için emek verenlerin talebidir! Bunu hak temelli mağdur olanları birleştirmek yoluyla genel çözüm talep edeceğiz! Türkiye'deki ciddi boyutlarda; emek, çiftçi, sgk, emekçi, sağlık, emekli, esnaf mağduriyeti söz konusudur! Sosyal medya üzerinde genelde işçi, asgari ücret, zorunlu gss iptal edilsin, eyt, sgk, sağlık, işsizlik, atama, emeklilik, gss, kadro gibi isim altında birçok emek sorunları var!

A-) SİSTEMSEL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN AÇIKLAMA: Yasa; 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası kanunu uygulamaya konuldu. Bu kanuna göre çalışmayan ve 25 yaşından büyük öğrenci olan herkes ailesinin gelirine göre veya geliri olup olmadığına bakılmaksızın her ay Genel Sağlık Sigortası (GSS) pirimi ödemek zorundadır. 25 yaşından büyük, öğrenci, çalışmayan, işsiz (yani SGK primleri ödenmeyen) her kişinin, ikametlerinin bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına (SYDV) başvurarak Gelir Testi yaptırmaları gerekiyor. Gelir Testi sonucu sahip olduğunuz herşey üzerinden (eviniz, arabanız, sosyal yaşam şartlarınız) siz çalışıyor ve para kazanıyor olmasanız bile ödemeniz için bir zorunlu prim belirlenmektedir. Ancak yapılan gelir testi sonucu her evde kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin üçte birinin altındaysa GSS primlerinizi devlet sizin adınıza ödemektedir. Yani işten çıkarılan biri, SGK sigorta priminin ödeneceği bir iş bulana kadar hasbelkader o zamana kadar yaptığı birikim üzerinden (ev, araba, eşyalar veya sahip olunan gayrimenkuller) GSS primi ödemek zorundadır. Bu durumda olup da gelir testi yaptırmayanların ise (aylık olarak yüzde 26 önceki yıla oran ile zamlı; 2019 yılında: 76,75 TL'ye kadar olmak üzere) Devlete borcu birikmektedir. GSS primlerinin yatırılmaması halinde faizi ile biriken borcunuz ilerde ciddi miktara ulaştığında bu borcun haciz yoluyla tahsili söz konusu olacaktır. Bu durumda şu soruların sorulması gerekir: 1. Çalışmayan ve geliri olmayan bir kimseden nasıl ve ne şekilde  her ay taksit öder gibi GSS Primi ödemesi bekleniyor?, 2. Primleri öde(ye)meme durumunda neden haciz cezası veriliyor?

B-) UNUTMAYALIM: TÜM YOKSULLARA VE VATANDAŞA SAĞLIK HİZMETİNİN SUNULMASI SOSYAL DEVLET OLMANIN GEREĞİDİR. SAĞLIK HİZMETLERİ TAMAMEN ÜCRETSİZ, KOLAY ERİŞİLEBİLİR VE AYRIMSIZ OLMALIDIR: İŞSİZLİĞİ VE YOKSULLUĞU ORTADAN KALDIRMAK KİMİN SORUNUDUR? Burada; bütçeye ek yük getirmek, bireysel düşünmek, tüketim toplumu yaratmak amaç değildir! Bütçede: yasama, yürütme ve yargı için harcanan bütçe kalemleri daha fazladır! Bunları azaltabilirsiniz! Üretim ekonomisine geçiş yapabilirsiniz. Enerji üretimi, tarım, sanayi ve dış ticarete önem verebilir ve karşılığını üretim ekonomisinde bulabilirsiniz! İstisnai kpss olmadan ve açıktan atama dediğimiz kadro ile memur olma durumlarınında yüksek olması yine rahatsız olma nedeni olmuştur! Belli kesimler özel tüketim yada kurumlar vergisi gibi vergi indiriminden yararlanıyor ama diğer vatandaşlar ekonomik sistemde eşit hak elde edemiyor! Bunları anlatmamız sadece biz hak sahibi olamadığımız için değildir! Amaç eşitsizlikler arttığı için değişim istemek durumunda kalarak rahatsız oluyoruz! Sivil toplum için beraberlik sağlayalım! Lütfen çok sayıda paylaşın! Duyarlı olacağınız ümidiyle teşekkür eder, size yolunuzda başarılar dileriz!

C-) ZORUNLU GENEL SİSTEM SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN DEĞİŞİM BEKLİYORUZ: Bu uygulamayla işsiz veya öğrenci olduğu için herhangi bir geliri olmadığı için zaten zor duruma düşmüş kişinin borcu biriktikçe birikmektedir! Prim borçlarının bir kısmının veya tamamının silinmesi çözüm değildir! Çünkü bu primler zaten alınmaması gereken primlerdir. Bu kanunun hiçbir mantıklı açıklaması olamaz! Bu kanun mutlaka ama mutlaka iptal edilmelidir! Sosyal güvenlik, sağlık, emek, istihdam, tüketim faturaları, emeklilik sistemi, yasama üyelerinin bütçeye getirdiği masraflar, emeklilik için farklı sistem uygulamaları yapılması, işsizliğin üzerinden gss. gibi zorunlu sistem sorunu, sosyal yardımlarda görülen haksızlıklar, ekonomik eşitsizlikler, sosyal politika sorunları için sistemde mağdur oluyoruz! İşsizin gss. adlı aylık piriminden başlayan, ailelerin tüketici olarak haklarının korunması ve emeklilerin haklarının düzeltilmesine kadar varması gereken bu talebi lütfen dikkate alınız!

D-) MAĞDURİYETLER VE SİSTEMSEL SORUNLAR İÇİN ÇÖZÜM: GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU; İPTAL EDİLMELİDİR: SAĞLIK HİZMETLERİ (G.S.S.) HER VATANDAŞA ÜCRETSİZ OLARAK SUNULMALIDIR! SİSTEMSEL SORUNLARA TOPLUM ARASINDA KISACA G.S.S. TANIMI VAR: Zorunlu gss. pirimini tek orana düşüreceğiz diye çözüm değil, daha önce ödenen yüksek ikinci ve üçüncü basamaklı gss. pirim sorunu çözüm getirilerek halka duyurunuz. Daha önce açıktan bakan olan kişiler sonradan özlük haklarına kavuşup maaşlarını almıştı. Bunlar elbette olmuş ve yine yapılabilecek şeylerdir. Lütfen eski mağduriyetleri gidereceğiniz açıklamasını içeren; dürüst ve samimi olarak sorun çözümü yapınız. Referandum eğer yapılacaksa halkın kendisinin yaşadığı; sistemsel olarak emek, sosyal politika hataları, sağlık, sgk, sağlıkta dönüşüm, gss, eyt, taşeron, staj sigortası, emeklilik, şehit yakınları ve gazilerin sosyal hakları, işçi sorunları, bağkurda sicil affı, istihdam, mevsimlik işçiler, taşeron işçilerin kadro sorunu, emeklilerin intibak mağduriyetleri, işsizlik, kpss ile atama sorunları, emekli banka promosyonu, maaş zamları oranı, asgari ücret sorunları, ötv haksızlıkları, engellilerin sorunları, eşitsiz olan kdv indirimleri, bütçenin plansız harcanması, seçsis programı ile seçim sisteminin denetimi, şirketlere yapılan vergi silinmesi, enerji hizmetlerinde yüksek vergiler, sendikal haklarda yaşanan mağduriyetler, geciken yoksulluk çözümü, yasama kurumuna ait asgari ücreti onlarca kez aşan maaşların ve sosyal hakların topluma göre eşitsizliği, iletişim araçlarına ve faturalara yansıyan yüksek ödeme kalemleri, yüksek öğrenim öğrencilerinin mezun olduğu ve 25 yaş sonrası yaşadığı sistemsel mağduriyetler, elektrik gibi alınan hizmetlerde faturalara yansıyan tüketici mağduriyetleri şeklinde toplumsal yaşamda daha somut olarak görülen sorunları içine katalım. Ysk ve kurumların uygulamalarının hukuken denetimini bekliyoruz!

E-) ZORUNLU GENEL SİSTEM SORUNLARI VE ÇÖZÜM İSTEYEN KONULAR VAR: Ana başlıkları ile yaşanan ortak sistemsel mağduriyetler: 1) Sgk.da Gss. adlı sorun yaşatan genel sağlık sigortası mağduriyeti. 2) Sgk.da Eyt. adıyla bilinen emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti. 3) Sgk.da Bağ-kur sicil affı yada ihya affı adıyla bilinen esnaf mağduriyeti. 4) Sgk. Staj süresi emekliliğe sayılmayan çalışan mağdurları. Detayı özetle açıklanabilir. Staj ile Sgk. girişinin başlangıç tarihi emekliliğe sayılmayan kişiler için Staj mağduriyeti vardır. Sorunun özü; meslek lisesi mezunları için Sgk. ilk girişi olan zamanlardaki; staj süreleri tarihinin sigorta başlangıcı sayılmasını istiyoruz diye bu yola çıktık. Hepimiz için çalışma gereklidir. 5) Kamuda 657 sayılı kanunun 4/C lisi yani mevsimlik işçilerin emek için kadro ve sağlık yönünden Gss. mağduriyetleri. 6) Taşeron işçilerin işçi yada memur olarak kadroya geçirilmemesi ve sağlık yönünden Gss. mağduriyetleri. 7) Sgk. için Kiralık işçi ve Taşerondan kiralık işçi yapılmak istenen emek mağdurları sorunu. 8) Emekliler için emek mağduriyetleri, maaş zamları, intibak, maaş hesaplama, işsiz evlat vergisi Gss. ödemesi gibi sağlık mağduriyetleri. 9) Asgari ücretlilerin geçim, emek, sağlık, emeklilik, asgari ücretin korunması, milli gelirden hak alma gibi genel emek sorunları ile maaşından kesilen sağlık gibi Sgk. sorunu. 10) İşsizlerin istihdamı, kamu işlerinde atanması, geçici kamu işlerinde kadro, sosyal güvenlikte Gss. gibi hem işsizlik ve hem emek yönünden ortak yaşanan ekonomik sorunların çözülmesi talep ediliyor!

F-) KAMUOYU OLUŞUMU VE BİLİNÇLENDİRME YAPILMASI İÇİN TWİTTER VE İNTERNET ORTAMINDA BİLGİ YARDIMI OLARAK ORTAK HASH TAG ETİKETİ MESAJIMIZI; #GSSİPTALEDİLSİN YAZMALIYIZ! Toplumsal sorunlara #Hayır demek ve mağduriyeti önlemek için size bilgi aktarımı yapıyoruz: #Gssiptaledilsin adıyla geçen mesajların yazım amacı şudur: 1 ocak 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan 5510 sayılı genel sağlık sigortası primleri ve gss. kanunu çıkartıldı. Bu gss. adlı kanun milyonlarca kişiyi bu borca soktu. Bu kanuna göre çalışmayan 18 veya durumuna göre 20 - 25 yaşından sonra öğrenci olmayan ve öğrenciliği 25 yaşından sonra sayılmayan; herkes her ay genel sağlık sigortasına para yatıracak. Eğer yatırmazsa borcu faiziyle birlikte birikecek ve borç ilerde ciddi miktara ulaştığında o kimseye haciz gelecek. Bu durumda şunun sorulması gerekir: Çalışmayan ve geliri olmayan bir insan neden her ay yararlanmadığı sağlık hizmetine karşı para ödemesi gerekiyor? Bu kanun hasta olup çalışacak durumda olmayan, iş bulamayıp çocuğuna bakmak durumunda olan kısacası milyonlarca kimseyi mağdur etmiştir. Bu kanun vatandaşa şunu söylemektedir: Sen eğer öğrenci değilsen ve çalışmıyorsan her ay mutlaka para ödemek zorundasın. Eğer ödemezsen borcun faiziyle birlikte birikecek ve ilerde sana hukuki yaptırım uygulanacak. Sağlık hizmetin yararlanıp yararlanmaman hiç önemli değil. Sen bu parayı her halükarda ödemelisin. Şimdi bu durumda şunu söylemek gerekir: Türkiye anayasada belirtildiği gibi sosyal bir devlettir. Sosyal bir devletin çalışmayan kimseden her ay kanun zoruyla para almaması gerekir. Genel sağlık sigortası sadece isteğe bağlı olursa sorun olmaz. Ama zorunlu olursa bu durum sosyal devlet ilkesine hatta anayasaya aykırıdır. Çalışmayan ve sigortası olmayan bir insan ilaç ve muayene parası ödeyebillir. Bu durum büyük sorun yaratmaz. Ancak çalışmayan kimseden her ay para alınması zorunluluğu birçok kimseye büyük sorun yaratacaktır. Bu kanunun çıkması zaten çok büyük bir hatadır. Devletin kasasına elbetteki para girsin. Ülkemiz zengin olsun. Ekonomisi iyi olsun. Ama devletin kasasına para girecekse bu çalışmayan insanın cebinden çıkmasın. Çalışmayan insana ceza verirmiş gibi her ay para ödemesini gerektiren bu kanunun iptal olması çok sayıda insanı rahatlatacaktır. Şu an çok sayıda insan mağdur durumdadır. Bu kanunun derhal iptal edilmesi gerekmektedir. Sigortası olan veya olmayan bu konunun üzerinde dursun ve herkese bunu paylaşsın. Elinden ne geliyorsa yapsın!

G-) ZORUNLU GENEL SAĞLIK SİGORTASI SİSTEMİ VEYA ZORUNLU GSS. İPTAL NEDEN EDİLMELİ KONUSUNUN BİLİNMESİNİ İSTİYORUZ: Öncelikle bu kimin sorunu dersek; tek kelime ile her hangi bir işte çalışmayanların yada çalışamayanlar için çıkarılmış bir yasa gibi görünse de istatistikler tersini söylüyor. Sosyal medya içinde hash tag olarak: #gssiptaledilsin yazımını ortak kabul ediyoruz. Sosyal güvenlik ve sistem ortak kabul ediyoruz. Bu sistemde işsiz, emekli olamayan, emekli olan bir şekilde ailesi ile gss. ile mağdur ediliyor. Zaten işsiz yada işsiz kalmış vatandaşa yüklenen yada hayatının baharında bir yük ve bir çok hakkın elinden alınmasıdır gss, buna sağlık hakkıda dahildir! Yasama için vekil maaşları, sosyal hakları, emeklilik hakları, ailesi dahil haksız olarak kanun boşluğu yaratılarak kazandığı gss. muafiyeti, yapılan ödemeleri, imkanları halkın yaşadığı hayattan bilindiği gibi 30 kat olarak bir asgari ücretliye göre yüksektir! Tüketimde abonelerin faturalarına anlaşılmayan bedeller katılıp evlere gönderiliyor ve üstüne meclisten yasa çıkartılıyor! Kaçak kayıp bedeli gibi daha önce yüksek yargıda kazanılan davalar işlevsiz hale getiriliyor! Biz vatandaş olarak mağdur olmak zorunda değiliz! Ayrıca yasama için danışman, görevli, açıktan atama ile bütçeye getirilen yükten rahatsız oluyoruz! Mecliste banka promosyonuna kadar herkes her ay binlerce lira hakkını alıyor! Sosyal imkanları halka bakınca işsiz vatandaşın Gss. ücretini düşünmeyecek kadar eşitsizlik haline gelmiş! Halka bunları yapanlar bütçe harcamalarında ve dokunulmazlık kaldırılarak şeffaf olarak hesap vermek istemiyor! En az 22 milyon mağduru olan sosyal güvenlik içinde Gss. adlı sistem var! Bunu eskiden yüksek pirim ödemeleri ve iki ay geçince kapanan sağlık sistemi nedeniyle hastane veznelerine ödenen iki kat cezalı muayene farklarını mağdurlara ödeneceğini adreslerine tebligat yapın ve yüksek basamaklı Gss - g1, g2 ve g3 oranlı dediğimi üç haneli ücretli olan pirim ödemelerini geri vermek yoluyla çözüm için mağduriyetleri gidermek şartıyla değişim yapınız!

H-) SORUYORUZ: ZORUNLU GENEL SAĞLIK SİGORTASI SAĞLIK HAKKINI ELİMİZDEN ALMIYOR MU? Sayalım dilerseniz. Aşağıda mağduriyetler vardır. 1-Bu yasa ile birlikte milyonlarca işsiz çalışamayan vatandaş muayene olamıyor, çünkü gss. sistemi içinde sistemde borçlu görünüyor. Muayene olamıyor. 2-Binlerce işsiz çalışamayan var olan borçlarından haberleri yok hastaneye hasta olup gidince gss. mağduriyetini öğreniyor ve hastane borcundan dolayı geri çeviriyor. Sistem iki ay pirim ödenmeyince kapanıyor. Zorunlu gss. sistemi mağdur ediyor. 3-Engelliler de gss. sisteminden nasibini aldıklarından aynı gss. mağduriyeti sorunları yaşamaktadırlar. 4-Emekliliklerini doldurmuş yaşı bekleyen emeklilik hakları elinden alınmışlar sağlık hakkından gss.yi ödemezlerse yararlanamıyorlar. Bu kişilerin fazlası ile pirimleri yatırılmış emeklilik hakları ertelenmiş ve sağlık hakkı elinden alınmış. Gss. mağduru olur. 5-Hiç borcum yoktur ben muafım demeyin hemen gidin borç sorgulamaya bakın çalışsanızda yazılıyor. Çalışmasanızda itirazlar kabul edilmiyor. Askere vatan borcunda isenizde yazılıyor. İtiraz edilmesi gereklidir. 6-Bu borçlar sayesinde aileler dağılıyor. Kişilik hakları genç insanların zedeleniyor ve hayatının baharında bankalarda, hastanelerde, alış verişlerde, yurt dışı seyahat çıkış noktalarında, otogarlarda, hava alanları, gümrük kapılarında borçlu ve vergi borçlusu olarak göründüğü için sistemde vatandaşlık hakları elinden alınıyor. Sağlığımızı, sosyal yaşamı, ailemizi tehdit eden zorunlu genel sağlık sigortası sistemi zorunluluğu iptal edilmelidir!

I-) İŞSİZLERİN VE İŞÇİLERİN VEYA ÇALIŞANLARIN S.G.K. VE G.S.S. SİSTEMİ İÇİN ORTAK TALEPLERİ: 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren ve ülke şartları düşünülmeden çıkarılan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile insanlarımızın borçsuz ölme hakkı da elinden alındı ne yazık ki ve bu konuda çözüm bekleniyor. 18 yaşın üzerindeki herkesten sağlık sigortası primi kesilmesi gündeme geldi ve bunun değişmesi gerekiyor. Şayet 18 yaşın üzerindeki kişi lisede öğrenim görüyorsa 20; üniversite eğitimi alıyorsa 25 yaşına kadar primleri devlet tarafından karşılanır ama bunun mağduriyet yarattığının anlaşılması gerekiyor. Ancak bu kişi öğrenim görmüyorsa sağlık hizmetlerinden yararlansa da yararlanmasa da sağlık sigortası primi ödemek zorundadır ve kampanyamızda bunu değişim için dile getiriyoruz. İşsiz gençlerin, işsiz kalan çalışanların, işsiz çocuğu olan ailelerin, evinde işsiz kişi ikamet eden ikametgah sorumlularının veya işsiz evlat vergisi ödeyen emekli ailesinin; prim tutarları, birlikte yaşadığı ailenin aylık toplam gelirine bakılarak hesaplanıyor ve bunun adil olmadığı kadar eşitliğe aykırı olduğunu düşünüyoruz! Bu konuda işsizler çözüm bekliyor!

İ-) ÇALIŞAN OLARAK VEYA EMEKLİLİKTE MAĞDURİYET YAŞAYAN EMEKLİ ADAYLARININ VE EMEKLİLERİN ZORUNLU S.G.K. VE G.S.S. SİSTEMİ ORTAK TALEPLERİ: 1-) Emekli maaşları arasında yaratılan uçurumun giderilmesini, eşit işe eşit ücret esası uygulanmasını istiyorlar. 2-) Emeklisini tekrar çalışmak zorunda bırakan ya da başkasına avuç açtıran sistem kahrolsun diyorlar. “Emekli maaşları, başkasına muhtaç olmayacak düzeye çıkarılsın diyorlar. 3-) Çalışanlara yapılan ücret artışı emeklilere de yansıtılsın diyorlar. 4-) Tüm emeklileri kapsayan intibak yasasının acilen çıkarılmasını istiyorlar. 5-) Sağlık, hem anayasal haktır hem de on yıllar boyu prim ödedik diyorlar. Devlet sadece emeklilerin değil, bütün vatandaşların muayene ve tedavisini ücretsiz karşılamak zorundadır. Her türlü sağlık kesintisi derhal kaldırılsın diyorlar. 6-) Anayasanın 90. maddesi gereğince İLO mevzuatından doğan sendikalaşma hakkının iç hukuka uyarlanmasını istiyorlar. Anayasal hakkın gereği yapılsın, emeklilerin de sendikalaşma ve toplu sözleşme hakkı uygulansın istiyorlar. 7-) Çalışan emekliden sosyal destek priminin kaldırılmasını istiyorlar. 8-) Bir sistem yaşlısını sahiplenmiyorsa, o sistem çürümüştür; yaşlı bakımevleri ihtiyaca yetecek düzeye çıkarılsın diyorlar. 9-) Emeklinin her ay 11 milyar liradan fazla tutan maaşını çalıştıran bankaların, çalıştırma ve kâr etmesinin karşılığı olarak bir bedel ödemesi gerekir diyorlar. Promosyon denilen şeyin, kâr bedeli olarak mecburen verilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Hükümetin ve bankaların gereğini yapmasını istiyorlar. 10-) Kiradaki emekliler için, emekli maaşı ile ödenebilecek taksitle konut talep ediyorlar. 11-) Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tasfiye edilmesini, Türk milletinin vergisi ile emperyalist ülkelerin şirketlerine yapılan desteğe son verilmesini, zorunlu BES üyeliği uygulamasına son verilmesini istiyorlar. 12-) SGK prim alacaklarını sık sık affederek batırmaya çalışılmasına son verilmesini, SGK’nın güçlendirilmesini istiyorlar. Beraber sizinle mağdur olunan konunun üzerinde çözüm üretelim!

J-) ZORUNLU GENEL SİSTEM SORUNLARINDA ÇÖZÜM İÇİN SONUÇ OLARAK AKTARMAK İSTİYORUZ: Sağlık hizmetlerine rahat ulaşabilmek için sadece Gss. primi ödemek yetmiyor, cebinizden 14 kalem katkı–katılım payı ve ilave ücret ödemek zorundasınız! Sağlıkta özelleşme oldukça tehlikeli ve suistimale açıktır! Halk bu konuda çözüm istemektedir! Köprü, yol, hastane, tünel, tren yolu, hava alanı gibi kamu hizmetleri devletin kendi görevidir! Bunları yaparken geçilmeyen köprüden başlayan ve uçak kullanım yoğunluğu olmayan yerden, toplu alımda kullanılmayan doğal gaza kadar ülkemiz neden dışa para ödüyor diye bunu mantıksız olduğu inancıyla toplumsal haksızlık görüyoruz! Ayrıca 18 ile 45 yaş arası ülkemizde bulunan mültecilerin ve yurt dışında olan vatandaşların milli savunma konusunda ülkemize destek olmasını bekliyoruz! Kimlik belgesi olmayan yada yurt dışında yaşayan kişiler için ülkemizde mevcut sisteme ait askerlik hizmetine alınmasının vicdanen uygun olacağını düşünüyoruz! Ülkemiz vatandaşlarının mağdur olduğu konuları eşit ve herkesi çözüme katkısı olması gerektiği yönde düşünüyoruz! Halk arasında ev hanımlarından, işsizden, işçiye, esnafa, memura, çiftçiye, üreticiye ve emekliye hatta emeklilik sonrası döneme dek süren sorunları detaylı inceleme bekliyoruz! İşsizliği atama bekleyen mezunlar, istihdam bekleyen işsizler, işini kaybedenler ve iş arayanlar olarak 20 yada 25 yaş üstü kişiler açısından zorunlu genel sağlık sigortası borçluları düşünürsek işsiz sınıfına çözüm yaratılabilir! Emeklileri emeklilik adayları ve emekli olanlar arasında ayrı inceleme sorunu giderir! Bu talep ve içerik tamamen halkın sorunlarını ve vatandaşlar arasında yaşanan eşitsizlik durumunu içerir! Çözüm için yukarıda olan ve araştırma yapılması halinde görülecek sorunların incelenmesi ile mağdur olunan şeylerin giderilmesini talep ediyoruz! Zorunlu Genel Sistem Sorunlarının Çözümü Amacıyla Gss İptal Edilsin Diyoruz ! Bunu okuduysanız bir başka kişiye paylaşınız. Duyarlılığınız için teşekkür ediyoruz!

---------------------------------------------------------
2.BÖLÜM: ENGLISH (TÜRKÇE OLARAK YUKARIDA İLK BÖLÜMDE YAZILI OLAN YAZIYA AİT İNGİLİZCE OLARAK BİLGİ VERME AMAÇLI ÇÖZÜM TALEPLERİDİR) CAMPAIGN LETTERS: #ZorunluGss #GssSistemi #Gssİstemiyoruz #GssHaracı #Gss #GssBorcu #İşsizEvlatVergisi #GenelSağlıkSigortası #GssPrimi #GssSoygunu #GssMağdurları There is a way to call for your rights! Invitation hashtag: #GssİptalEdilsin or the change org web side campaign: https://www.change.org/p/zorunlu-genel-sistem-sorunlarının-çözümü-amacıyla-gss-iptal-edilsin-diyoruz

COMMON LABEL FOR POVERTY AND EQUALIZATION HASH TAG: #GSSİPTALEDİLSİN DECLARATION OF WRITTEN PUBLISHING: - There is a way to call for your rights! Invitation hashtag: #GssİptalEdilsin and the change org web side campaign: "Zorunlu Genel Sistem Sorunlarının Çözümü Amacıyla Gss İptal Edilsin Diyoruz" as please find our change campaign: "zorunlu genel sistem sorunlarının çözümü amacıyla gss iptal edilsin diyoruz" as look for other inportant details. - In future elections to look for the rights of systematically impoverished people, I will not vote for in Turkey the Akp. (Adalet ve kalkınma partisi için kendim ve çevrem ile oy vermeyeceğim) party. Poverty; misuse of the public office to provide private benefits, and this is misguided. Poverty violates the fundamental rights and freedoms of millions of people in the world; unfair and irregular distribution of public resources; it leads to moral collapse in a social and social sense and eliminates the chance of offering a better life for future generations. - I will not receive any moral support from the party given in Turkey by the Akp. (Adalet ve kalkınma partisi tarafından maddi destek almayacağım) party. I believe that we can work together to bring poverty to an end, to overcome the widespread injustice and punishment. For this reason, wherever possible, I will follow the Declaration against this Poverty. - I will struggle with poverty, corruption, problems, inequality and injustice. All forms of Poverty must be abolished in order to protect the fundamental rights and freedoms of all people and to create a world where everyone lives in dignity. - I will tell you the violations against injustice by voice and verbally with the #Gssiptaledilsin hash tag things you have received. This Declaration on Poverty is compatible with and supports the Universal Declaration of Human Rights and the United Nations Convention against Poverty. Transparency, Accountability, Integrity, Solidarity, Courage, Justice and Democracy are also the fundamental values ​​of Transparency International. - I will work to prevent corruption, transparency, honesty and accountability. "Poverty, Turkey is one of the problems has become the most important and long been chronic. It is a rising demand condition at the social level in order to solve the problem. Poverty perception of political decision-makers in our country where the political parties as the highest institutions of the will in this regard is important. All political parties, MPs to allow the movement to take legal steps, including concrete measures in this regard, the following "Against Poverty declaration" signs would. - I will write the problems of injustice, labor, health, insurance, unemployment, pensioner, farmer, tradesman, economy, tax, education in the written text in the visual press with: #Gssiptaledilsin hash tag. -These are the topics I will inform the public: I signed the declaration fight against poverty and urge you to sign all the Parliament, and I take concrete steps to fight poverty in Turkey. You the sign at the respectable for folks and invite you to take concrete steps to fight poverty. There is a way to call for your rights! Invitation hashtag: #GssİptalEdilsin or the change org web side campaign: "zorunlu genel sistem sorunlarının çözümü amacıyla gss iptal edilsin diyoruz"                 

------------------------------------------------

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.