Üniversiteye Gidersem Hayatım Bambaşka Olacak. Ben Yapabilirim, Becerebilirim, Biliyorum.

Üniversiteye Gidersem Hayatım Bambaşka Olacak. Ben Yapabilirim, Becerebilirim, Biliyorum.

117.749 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Robert Cem Osborn

Ben üniversiteye gidersem...

Hayatım bambaşka olacak. Mutlu olacağım. Arkadaşlarımla eğleneceğim. Derslere gireceğim, hepsini öğreneceğim. Çünkü derslerde iyi hissediyorum. Testleri yapıp, başarılı oluyorum. Çabalıyorum ve beceriyorum. Ben yapabilirim, becerebilirim, biliyorum. Ben hallederim. Bütün sınavlarımı çalışır yaparım. O kadar…
 
Ben üniversiteye gitmek istiyorum.
 
ROBERT CEM OSBORN
25 yaşındayım, Down sendromluyum, Enka Lisesi mezunuyum, fotoğrafçılık okumak istiyorum, 5 fotoğraf sergim var.

............................................................
Down Sendromu Derneği olarak Robert Cem’in ve aynı hayale sahip gençlerin hak arayışlarında tüm desteğimizle yanlarındayız.

Peki ya sen?

EĞİTİM dahil her alanda ENGELLİ bireylerin haklarına erişebilmeleri için devletin gerekli düzenlemeleri yapma zorunluluğuna ve Anayasa'nın eşitlik ilkesine rağmen...

Gerekli düzenlemeler yapılmadığı için ZİHİNSEL ENGELLİ GENÇLERİN üniversiteye giremediğini ve EĞİTİMDE EŞİTLİK Haklarının ihlal edildiğini biliyor musun?

Bu gençlerin üniversiteye girme çabasının hala bir hayalmiş gibi göründüğünü biliyor musun?
 
Gel, Cem gibi istekli ve yetenekli gençler için üniversite bir hayal olarak kalmasın, gerekli düzenlemeler yapılsın, senin de desteğinle sesleri duyulsun.

Bir imzan ile aşağıdaki çözümlerin hayata geçirilmesine katkıda bulunabilirsin:
 
• Zihinsel engelli öğrenciler için üç alternatif yol uygulaması olmalı:

  • Sadece yetenek sınavı: Yetenek sınavıyla alınan bölümlere girişte YGS aranmamalı, sadece yetenek sınavı ile alınmalı. Bu yetenek sınavı zihinsel engelli öğrenciler için ayrı bir sınav ve kontenjan şeklinde olmalı.
  • Zihinsel engelli bireyler için ayrı YGS sınavı: Burada basitleştirilmiş sorular sorulmalı. 12 Yıl boyunca hiç karşılaşmadıkları bir müfredata ait soruları çözmeleri beklenmemeli. Sınavda ek süre, okutman ve işaretleyici olarak özel eğitim öğretmeni atanması, yanlışların doğruları götürmemesi şeklinde sınav düzenlemeleri yapılmalı. Bu sınav sonucunda belli bölümlere kontenjan dahilinde yerleştirme yapılmalı.
  • Klasik YGS sınavı: Sınavda ek süre, okutman ve işaretleyici olarak özel eğitim öğretmeni atanması, yanlışların doğruları götürmemesi şeklinde sınav düzenlemeleri burada da yapılmalı.
  • Üniversite sınavına girme hakkı vermeyen (yarım!) diploma uygulaması kaldırılmalı. Zihinsel engelli bireyler de kendi müfredatlarını hakkıyla çalışıp, sınavlarını verdikleri unutulmamalı. 

Desteğin için tüm gençlerimiz adına teşekkür ederiz.

Down Sendromu Derneği

117.749 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.