Çukurambarda caddenin ortasındaki MEYHANE kapatılsın...

Çukurambarda caddenin ortasındaki MEYHANE kapatılsın...

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
ANKARA BELEDİYE BAŞKANI ve tarafına Cukurambar Sakinleri bu kampanyayı başlattı

Çukurambarda 1425 Cadde ile Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi kesişiminde “İNSAF” adında bir mekan açıldı. Çukurambar alkollü mekanın bile bulunmadığı bir yer iken, Meyhane açılması için ruhsat verilmiş.

Öncelikle hemen 150 şer metre ilerisinde anaokulu ve kreş var.(ROTA ÇOCUKLAR) 170 metre ilerisinde Sınav temel lisesi .190 metre ilerisinde final temel lisesi .130 Metre ilerisinde iki tane cami var.(Firdevs Camii, Sebahattin Yıldız Camii . 350 metre ilerisinde ilkokul,ortaokul,lisesi bulunan özel okul var.200 metre ilerisinde hastane var.

Meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü içki satılan yerlerin bu bölge içerisinde açılmasına şu ana kadar izin verilmedi. Yeni belediye anlayışı ile bu da gerçekleşti.

Gece aşırı yüksek sesle müzik açıyorlar, desibel sınırını aşıyorlar.Bebeği olan, hastası olan,yaşlısı olan aileler var.Ayrıca İçkili mekanların kavgası gürültüsü bitmez!
Hem anormal müşteri hem de alkol bir araya gelince kavgalar kaçınılmaz. 2 Ağustos tarhinde açıldılar ve ilk kavga o gün çıktı. Bu kesim çocuklarıyla yürüyerek parka giderken meyhanenin önünden geçmek zorundalar. Tamamen bir aile mekanı olan bir semtte, meyhane açılması kesinlikle doğru değildir. İnsanların huzurunu, rahatını, bozmaya kimsenin hakkı yoktur.

Aileler çoçuklarının elinden tutup parka götürüp, evlerine dönerken, bir meyhanenin önünden geçmek istemiyorlar. Gece saat 12 de uykularına dalmışken yüksek ses müzikten dolayı uyanmak istemiyorlar.İçeriden çıkanların kavgaları, gürültüleri , bağrışmalarını duymayı kimse istemiyor. 

Ayrıca bulunduğu yere açılan mekanlarda sadece alkol bulundurmaları sebebiyle tutmadı.Çünkü oturan sakinler, semti bu yüzden seviyor.Çocuklarına rahatça izin verebiliyorlar. Ama bu meyhane tüm güvenleri yıkıyor, huzuru yok ediyor.

Çukurambar Mahllesi'nde (Çankaya/Ankara) Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi ve 1425. Caddenin doğu yönünde kesiştiği noktada bulunan, İnsaf Ankara'nın -yeni nesil meyhane; kendilerini böyle adlandırıyolar- İş Yeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik'in ihtîva ettiği 5. madde, h. bendi ve 29. madde doğrultusunda; 30. madde, a bendinin açıkca ihlal ettiği anlaşılmaktadır. Mezkur maddede belirtilen "her türlü mabedin yakınını" içkili yer bölgesi olarak tespit edilemeyecek yer olması hâlini şüphesiz ihlal edilmiştir. Yalnızca 130 metre yakınında Çukurambar Mahellesi'nin manevi iklimine katkıda bulunan ve imamının kıraatı herkesçe takdir edilip maruf olan Firdevs Camii, adı zikredilen mekan ile aynı cadde üzerinde bulunmaktadır. Bunun yanın bir başka camiimiz Sabahattin Yıldız Camii yüreme mesafesi 300 metre ama kuşbakışı çok daha kısa bir mesefede bu meyhaneye komşu olmuştur.

Yine 30. maddenin, d. bendinde belirtilen tahdidi tam olarak karşılamasa da Sınav Lilseleri ve Rota Çocuk Anaokulu'nun bu mekana yakınlığı tahdidin hemen üzerindedir ve yakınlıklılları son derece göz önündedir. Bunların yanında mezkur yönetmeliğin 38. maddesinin mekan(İnsaf Ankara) tarafından ihlal edildiği ve mekanın bu hüküm hilafına hareket etmeyi müzmin hale getirdiği kayıtlara açıkca geçmiştir. Mekan zabıta ve kolluk kuvvetleri tarafıdan defalarca uyarılmasına rağmen mahhallemizin sukünetini bozmaya devam etmektedir.

Son olarak, yukarıda saydığımız bu hukuki durumların yanında mahallemizin içtimai dengesi derinden sarsılmaktadır. Şehircilik bağlamında korunması gereken mahhalle kültürü bu hâl yüzünden fecaat duruma düşmüştür. Talebimiz; bu mekanın kanunlar çerçevesinde kapatılması yahut en azından alkollü mekan ruhsatının iptali ve mahallemizin sukünetinin teminidir.

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.