Çanakkale sofralarında mikroplastiğe yer verilmesin!

Mücadele alanı:İklim Krizi

Çanakkale sofralarında mikroplastiğe yer verilmesin!

663 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Çanakkale Belediyesi ve

Bu kampanya neden önemli?

İklim Krizi ile Mücadelede: ‘’Çanakkale Sofralarında Mikroplastiğe Son!’’ 

#mikroplastiğeson

Topluma Destek Derneği olarak bizler de geleceğimiz için harekete geçiyor ve iklim krizi ile mücadelede atıksız bir yaşamın mümkün olduğunu kanıtlamak istiyoruz.

Çanakkale Belediyesi 2021 yılı Şubat ayında Cif ile işbirliği yaptı ve ‘’Temizken Güzel’’ kampanyasında 100 bin söz ile birlikte Çanakkale Yat Limanına bir çöp kapar kurulacağını belirtti. Ancak, biz bu adımın devamı olarak bu kirliliğe de bir son vermek istiyoruz!

Greenpeace Türkiye tarafından hazırlanan ‘’Türkiye’deki Deniz Canlılarında Mikroplastik Kirliliği’’ başlıklı raporda 1950lerde üretilmeye başlayan plastiklerin günümüze hala çok büyük etkisi olduğundan; 2008 yılında plastik atık sayısının Türkiye’de 10 milyona ulaştığından ve bu plastiklerin parçalanarak mikroplastiklere dönüşüp özellikle deniz canlılarımızın içine girdiğinden bahsediliyor. Denizlerdeki mikroplastikler denizlerin karbon tutan ekosistemler olma özelliğini de tahrip ediyor; canlıların midesindeki plastikler bizlerin sofrasına geliyor ve bizim de midemize giriyor.


Bu bağlamda denizlerimizin ve ekosistemlerimizin plastiklerden kurtulması, hayvanların plastiksiz bir yaşam sürmesi ve iklim krizi ile mücadele için; Çanakkale Belediyesi,


o Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Sıfır Atık Projesi Yönetim Sistemi’ne kaydolsun ve atık azaltımı için eylem planı yapsın,

o İzmir/Çeşme Belediyesi ve İstanbul/Adalar Belediyesi WWF’nin Plastik Atıksız Şehirler Ağı’na katıldı ve pilot uygulama oldu. Çanakkale Belediyesi de bu ağa katılsın.

o Çanakkale Yeni Kordon Bölgesi’ne çöp kaparlar yerleştirilsin.

o Çanakkale yerel işletmelerinde tek kullanımlık plastik kullanımı (plastik şişe, poşet, tabak, çatal, bıçak) azaltılsın.


Sen de Çanakkale’de atıksız yaşamı destekle ve bu değişimin bir parçası ol!

663 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.