Tuzla Zehir Soluyor

Tuzla Zehir Soluyor

2.562 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.
Tuzla Belediyesi ve tarafına Tuzla İnisiyatifi bu kampanyayı başlattı

Tuzla ağır ve kimyasal sanayinin çok yoğun olduğu bir yerleşim. Normalde her şey olması gerektiği gibi olsaydı, tuzla halkı zehirlenmezdi. Ama şu an yeterince tedbir alınmadığı, denetleme yapılmadığı, ağır cezalar uygulanmadığı ve sorunun kaynağı belirlenmediği için çeşitli kimyasal atıklar nedeniyle solunum yoluyla zehirleniyoruz.

Gece saatlerinde, mesai bitimlerinde, haftasonları özellikle bu gazı soluyoruz, deri sanayinin orada bulunan göletten Tuzla’daki arıtma tesisine çekilmiş bir hat var ve gölette biriken, Tuzla’nın sanayi sitelerinin (arıtıldığı iddia edilen) atığını bu hattan Tuzla ileri biyolojik arıtma (kimyasal arıtma tesisi değil) tesisine veriyorlar ve bu hattın geçtiği bölgeler yoğun gaz (kötü kökünün nedeni olan) ve tehlike altında.

Ayrıca Tuzla çevresi marmara denizi ağır kimyasallar ile dolmuş durumda. Sadece deri ve diğer sanayilerin değil zaman zaman başka tesislerden de çeşitli gazlar havaya karışmakta ve Tuzla halkı sürekli bu gazları solumaktadır.

Lütfen eğer Tuzla’da yaşıyorsan kendinin ve ailenin ciddi sağlık problemleri ile kanserle savaşmasını istemiyorsan bu duruma dur de, sesini daha büyük bir kitleye duyur, farkındalığı arttır, yaşamak herkesin hakkı, bunu yapabilirsin. 

2.562 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.