TÜRK + RUS EŞLİ AİLELERİN ÇOCUKLARI GELECEKSİZ KALMASIN

Kampanya Kapatıldı

TÜRK + RUS EŞLİ AİLELERİN ÇOCUKLARI GELECEKSİZ KALMASIN

Bu kampanya 631 destekçiye ulaştı
TC Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, RF Başkanı Sayın PUTIN V.V. tarafına Bülent Yalın bu kampanyayı başlattı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayin ERDOĞAN, Rusya Federasyonu Başkanı Sayın PUTIN, 

Bizler sayısı 200 bini aşmış ve çoğu Rusya Federasyonu’nun çeşitli şehirlerinde, bir kısmı BDT ülkelerinde tanışarak kurulmuş ailelerin fertleriyiz. Bizim birlikteliğimizden şu anda çeşitli yaşlarda bulunan güzellikler doğdu. Yani biz o güzelliklerle birlikte 1 milyon civarındayız. Biz aslında, sözde değil özde akrabayız!

Bu ailelerin bir çoğunun babaları, Rusya’ya geldiklerinde, 2 ülke arasında hiç bir ilişki yok idi. Sadece 2 yabancı idik, bir birimizi tanımaya çalıştık. Tanıdık, sevdik, çok şey öğrettik, çok şey öğrendik. Çok köklü ilişkiler kurduk. O kadar köklü ki, yıllar aldı, ömürler aldı, birbirinden çok farklı iki kültür kalplerde harmanlandı, zengin bir birliktelik yarattı.. Şimdilerde o kurduğumuz ilişkileri sarsmaya yönelik karşılıklı yaptırımlardan bahsediliyor. Radyolarda televizyonlarda sürekli, ilişkilerin politik, askeri ve özellikle de ekonomik boyutları konuşuluyor, kimi nasıl cezalandırırız tartışılıyor. Ama şu unutuluyor : yukarıdakiler ne zaman bir karar alsalar, bunun yansıması hep aşağıdakilere dokunur. Kimi cezalandırırsanız cezalandırın, ucu en başta biz 200 bin üzerindeki aileye dokunacaktır ve bu dokunuş, hızlı bir şekilde yara açan bir darbeye dönüşecektir!

O uçak zemine düşmedi, bizim ocağımıza düştü. Hiç yaşanmaması gereken hepimizi üzen bir trajedi idi. Vefat eden pilot Oleg PESHKOV’un  çocuklarını okutmak hepimizin boynumuzun borcu olmalıdır. Bununla ilgili sizlerin üzerinize düşeni yapacağınızdan eminiz. Bizler de her türlü maddi desteğe hazırız. Bu dünyada en masum varlıklar çocuklardır. Bizler de çocuklarımız için, onların geleceği için endişelenmekteyiz. Bazılarımızın çocukları Türkiye’de, bazılarımızın Rusya’da büyümekte, okumaktadırlar. Bugün artık üniversiteye gideninden olayları anlama yaşına gelmişine kadar her yaştan çocuğumuzun, memleketleri arasında şu anda yaşananları bilmek ne kadar hoşlarına gidebilir ki? Bu çocuklar, ki sayılarının 300 ila 500 bin arasında olduğu söylenebilir, yani orta büyüklükte bir şehir nufusu değil mi?, evet bu çocuklar, okullarında hep, iki ülkeleri arasındaki savaş ve düşmanlıkları mı okuyacaklar? Bir an için kendinizi onların yerine koyabilecek misiniz? ait oldukları 2 ülke arasındaki geçimsizlikleri okumak onları nasıl etkileyecektir! Ya, özellikle yetişkin sayılabilecek yaşta olanların arkadaşlarından gelen tacizlere karşı yaşadıkları psikolojik travmalar!

Herkes, bu olayın siyası, askeri ve ekonomik sonuçlarının ne olacağını konuşuyor. Ya etnik sonuçları? Biz ne olacağız? Çocuklarımız ne olacaklar?

Her ülkenin kendine göre çıkarları vardır ve bunları kollamak ve değerlendirmek ister. Ama bir ülkenin en büyük ve önemli çıkarı, halkının refahıdır. Şu andaki durum bizlerin huzurunu tamamen kaçırmıştır. Kaldı ki, ekonomik yaptırımların başta bizleri vuracağı aşikardır. Sadece bizleri mi? Rusya Federasyonu’nda çalışan 10 binlerce TC vatandaşını, yine Rusya Federasyonu’ndaki Türk firmalarında çalışan on binlerce RF vatandaşlarını, Türkiye’de çalışan bir kısım TC ve RF vatandaşlarını ekonomik açıdan nasıl etkileyeceğini anlatmamıza gerek yoktur sanırız...

İnsanlar gelip geçiciyiz, ama devletler hep yaşayacaklardır ve bizim kurduğumuz bu devlet düzeyinde ve aile özelinde, 25 yıla yakın zamanımızı, bazılarımızın ömrünü almış olan ilişkileri bozmak bu kadar kolay olmamalıdır. YIKMAK ÇOK KOLAYDIR, ÇABUCAK YIKABİLİRSİNİZ. AMA YAPMAK, OLUŞTURMAK ÇOK ZAMAN ALIR...

Savaş durumlarında bile sivil halka dokunulmaz, bu kuraldır. Bu zor günlerde göstereceğiniz irade, üreteceğiniz çözümler, Büyük Devlet Adamının nasıl olması gerektiğini tüm dünyaya kanıtlayacaktır. Çocuklarımız için daha yaşanılabilir bir Dünya ülküsü sizler sayesinde yaşamaya devam edecektir. Biz Rus - Türk ailelerinin, her iki ülkede okuyan öğrencilerin, ayrıca her iki ülkede çalışan çok sayıda Rus ve Türklerin sizlerden başka sığınacak kimsesi yoktur. Dolayısı ile, ikisi de memleketimiz olan ve baba ocağı kadar sevdiğimiz ülkelerimizin siz Yöneticilerinin, bir an önce şartsız ve halklarıının çıkarları hariç diğer tüm çıkar duygularından arınmış olarak bir araya gelip, sorunu çözüme kavuşturmanızı, hem o halkların birer fertleri, hem de mağdurları olarak talep etmekteyiz.

 Saygılarımızla,

Kampanya Kapatıldı

Bu kampanya 631 destekçiye ulaştı

Bu kampanyayı paylaş