DOSTLARIMIZIN BİZE İHTİYACI VAR

DOSTLARIMIZIN BİZE İHTİYACI VAR

225 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
TBMM ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Burcu Taşcı

Kedi ve köpek mamaları, sadece evde beslenen kedi ve köpeklerin değil sokak hayvanlarının da temel bir ihtiyacı.

Onlar sokakta avlanamaz bu nedenle mamalara muhtaçtırlar. Fakat her geçen gün artan mama ve yem fiyatları yüzünden dostlarımız aç kalmakta.

Kediler, köpekler, kuşlar, balıklar ....

Ana üreticilerin yaptığı zam, lojistik firmasının yaptığı zam derken bir de canlıları besleyebilmek için %18 vergi ödüyoruz.

Artan fiyatlar sebebiyle halk çareyi ya kapı önüne  yemek artıkları bırakmakta ya da ucuz mamalar kullanmakta buluyor. 

Maalesef piyasada bulunan ucuz mamalar ve yemlerin  içerikleri oldukça sağlıksız ve protein oranları düşük. 

Yemek artıkları genellikle yüksek kalorili  olduklarından kabızlığa ve şişmanlığa neden olabiliyor.  Yemek artıkları, yağlı, salçalı, baharatlı yiyeceklerdir, bu gıdalar kedi ve köpeklerin  mideleri için güç hazmedilir besinlerdir. Aynı zamanda karaciğer ve böbrek bozukluklarına neden olurlar. Baklagiller çok gaz yaptıkları için köpek ve kedi midesi için uygun değildir. Tatlı yiyecekler köpekler tarafından sevilerek yenilir, ama bunlar yalnızca onların  dişlerini bozmakla kalmaz sindirim sistemine de kötü etki yapar. Ispanak , kalsiyum metabolizmasını negatif yönde etkiler. Benzer durum kuşlar içinde geçerli ucuz yemlerden alamadığı vitaminleri sebze ve meyvelerle vermeye çalışmak her zaman doğru değildir. Onların neye ihtiyacı olduğunu bilemeyebiliriz. Örneğin  süt vb. laktoz içeren gıdalar, muhabbet kuşları için toksik etki yapabilir, ishale neden olabilir. Yaş Hurma, şeker oranı yüksek bir gıdadır. 

Mama ve yem fiyatlarında indirime gidilsin, KDV kaldırılsın. 

 

 

 

225 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.