SOKAK CANLARI YOK EDİLMESİN

SOKAK CANLARI YOK EDİLMESİN

2.080 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
BEYOĞLU BELEDİYESİ (BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI) ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Hande Sonsöz

Maalesef bazı insanlar merhametten yoksun olup etraflarında ne insan ne de hayvan görmek istememektedirler. Can dostlarımız kuyruk sallasa veya sevilmek için yanlarına gitse belediyelere haber veriyorlar. Belediye de  bu canları gelip alıyor, halbuki saldırgan olan hayvanın senede 5-6 tane ısırma vakası olur. Belediyeler bunlara neden inanıyor? Türkiye'deki hayvanseverler bu uygulamayı anlamış değiller çünkü bu kanun dışı bir harekettir.

Bizler Sütlüce mahallesi, Bademlik'te 5 tane sokak köpeğine bakmaktayız. 19 Şubat saat 13:00 civarında Beyoğlu Belediyesinin toplama ekibi, kanunen yetkileri olmadığı halde ayrıca yanlarında veteriner hekim olmaksızın  ellerindeki iğneyi rastgele canlarımıza atarak 3 tane köpeğimizi kısılaştırma bahanesiyle Beyoğlu Barınağına götürmüştür. Beyoğlu Veteriner İşleri Müdürlüğünü aradığımızda köpekleri kısırlaştırma amacıyla aldıklarını kısırlaştırdıktan sonra kanuna dayalı olarak aldıkları yere bırakılacağı söylendi. (Halbuki bu hayvanlar kısır ve küpeliydi.) Ayırca Veteriner İşleri Müdürlüğü bizlere hayvanseverlerle ve yerel hayvan koruma görevlileriyle işbirliğini bildiklerini birlikte çalışmanın kanun çerçevesinde olduğunu 23 Şubatta bizleri arayarak aldıkları canları teslim edeceklerini söylediler. Ancak bu kurala uyulmayıp bir gün evvelinden köpeklerden sadece 2 tanesi sokağımıza bırakıldı. Alınan canlardan sessiz, sevilen, senelerdir sokağımızda beslenen hiçbir ısırma vakası olmayan köpeğimizin biri bırakılmamıştı. Zavallı, sakat, insanlardan bile korkan, bizlere muhtaç olan bu köpeğin nerede olduğunu sorduğumuzda (MİNİATÜRK) civarına (her sorgulamada farklı bölge söylenmiştir) Sırasıyla Miniatürk, Sünnet Köprüsü, Kağıthane civarına) bırakıldığı söylendi. Bunun üzerine hayvanseverler olarak bölgeyi aradık fakat hiç kimsenin  bu köpeği görmediğini öğrendik. Aynı gün barınağa gittik orada da köpek yoktu. Ayrıca çalışanlar da köpeği barınakta hiç görmediklerini söylediler. Bunun üzerine Beyoğlu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü açıklama yapamayınca başka bir formül buldu. Bahsedilen köpeği 4 kere barınağa aldığını insanlara saldırdığını söyledi. Uzun yıllardır sokağımızda bulunan bu köpek ne zaman alındı? kime saldırdı? Hiçbir kanıt yok. BEYOĞLU VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ hayvanlar alındıkları yere bırakılırken resim çektiklerini söylüyorlar. Neden MİNİATÜRK civarına bırakılırken bu canın resmi yok? Türkiye genelinde bu canın internette görüntüleri yayınlanmakta herkes sıkı sıkıya takip etmektedir ama bu canı gören yok. Bunun üzerine köpeğin 4 kere alındığını ifade etmiştir. Halbuki mahallemizde senelerdir bulunan köpek, hiçbir şekilde alınmamış, kimseyi ısırmamıştır ve insanlardan fazlasıyla korkmaktadır ve ürkektir. Yani buna dair bir kanıtları yoktur.

Sürekli farklı beyanlar veren BEYOĞLU BELEDİYESİ VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ son çare olarak bu köpeğin bir ısırma vakası olduğunu iddia etti. Isırma vakasına kanıt istedik. Ne olduğu, kime ait olduğu belli olmayan EK 1'deki resim gönderildi. "İşte köpek böyle yaraladı" demiştir. Bilirkişilere sorduğumuzda bunun köpek ısırığı olmadığını belirttiler. Bu fotoğraf köpek ısırma vakasına benziyor mu? Bu fotoğraf ısırma vakası olamaz. Eğer böyle bir vaka varsa bu köpek nasıl dışarı bırakıldı? Veteriner İşleri Müdürlüğü ısırma vakası olan köpekleri neden tekrar sokağa bıraktı? Halbuki kanuna göre ısıran köpek 10 gün süreyle karantinaya alınır ve sonra yerine geri  bırakılır. Bu köpek öldü mü, öldürüldü mü? Başına ne geldi? 

Bu durumun araştırılmasını, BEYOĞLU BELEDİYESİ VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ tarafından söylenen asılsız söylemlerin ispatını belgelerle talep ediyoruz.  Bu can belirtilen adreslere bırakıldıysa toplama ekibinin yönlendirilip bu canın bize verilmesini talep ediyoruz. Köpeğin bulunup yerine getirilmemesi halinde konunun idari ve adli mercilere yönlendirilmesini talep ediyoruz. 

İmza kampanyamıza katılanlara teşekkür ederiz.

2.080 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.