Sekizinci Mayıs – resmî tatil günü !

Sekizinci Mayıs – resmî tatil günü !

Startdatum
16. April 2020
Petition an
Petition geschlossen.
Diese Petition hat 175.711 Unterschriften erreicht

Warum ist diese Petition wichtig?

Gestartet von VVN- BdA e​.​V.

DE / EN / IT / TR / AR  

Alman imha kampı Auschwitz'den “Kızlar Orkestrası” üyesi olarak hayatta kaldım ve 75 yıl önce Ravensbrück toplama kampındaki mahkumların ölüm yürüyüşünde SS'den kaçabildim.

BRD e.V.'de Auschwitz Komitesi'nin başkanıyım ve Nazi Rejiminin Zulmedilmiş Kişiler birliğin - Antifaşistler İttifakı Onursal Başkanıyım.

Talep ediyorum: 8 Mayıs resmî tatil ilan edilmeli! Nazi rejiminden insanlığın kurtuluşunun kutlanabileceği bir gün. Zamanı çoktan gelmiştir ve aslında tam 70 yıl geç bile kalındı. Ve nihayet 8 Mayıs 1945'in aslında Nazi rejiminin bastırılmasıyla bir kurtuluş günü olduğunu anlamaya ve hatırlatmaya yardımcı olabilir. Bunu 26 Ocak 2020'de "hükümete ve tarihten ders almak isteyen bütün insanlara" açık bir mektupta yazdım. 

Faşist rejimin askeri çöküşünü sağlayan müttefiklerin, partizanlar ve direniş savaşçıların başarısı bir kurtuluş savaşı olarak algılanması, doğru sonuçları görmeyi ve o bazda hareket etmeyi sağlayabilir. 

75 yıl sonra tüm Alman parlamentolarında aşırı sağcıların yer alması ve hızlı bir şekilde ard arda yaşanan cinayet ve suikastler’in kesinlikle kabul edilemez hale geldi.

8 Mayıs’tan çıkartabileceğimiz dersleri uygulamak bizler için şu anlama geliyor:

  • AfD, NPD ve müttefiklerini durdurmak,
  • Şiddet eğimli ve katleden neo-Nazilerin faaliyetlerini önlemek, polis ve Alman ordusu içindeki ağların varlığını ortaya çıkartmak ve ortadan kaldırmak,
  • Müslümanlar, Yahudiler, Roma ve Sintiler ile Nazilerin dünya görüşüne uymayan insanların hakaret ve saldırıya uğraması durumunda müdahale etmek,
  • Mültecilerin Almanya’da kabul edilmesini,  
  • savaş mantığını kırmak, silah ihracatını önlemek ve
  • Demokratik ve antifaşist grupların ve kuruluşların istihbarat servisi ve vergi daireleri tarafından karalanmasına ve engellenmesine son vermek.

Pazar günleri verilen vaazlardaki gösterilen şaşkınlık yeterli değildir. Barış ve özgürlük içeren yeni bir dünyayı sonsuzluğa kadar korumak için ‘Buchenwald mücadele yemini’ olarak bilinen ve kurtarılan mahkûmlar tarafından bizlere emanet edildi. Ülke çapında resmî bir tatil düzenli bir yükümlülüktür – Sadece o gün değil, fakat her 8 Mayıs'ta.

Bu nedenle: Sekizinci Mayıs – resmî tatil günü ! Antifaşizm zamanı!

Esther Bejarano ve Nazi Rejiminin Zulmedilmiş Kişiler birliği - Antifaşistler İttifakı (VVN-BdA)

Photo: Ulf Stephan | R-mediabase

Petition geschlossen.

Diese Petition hat 175.711 Unterschriften erreicht

Jetzt die Petition teilen!