Kampanya Kapatıldı

Sanal çocuk istismarına son verelim, çocuklarımıza sahip çıkalım.

Bu kampanya 5.211 destekçiye ulaştı


tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk istismarları gittikçe büyüyen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. bu istismarların bir boyutunu da çocukların cinsel istismarı oluşturmakta, günümüzün vazgeçilmez unsuru olan internet de bu istismarların yapılmasını ve yaygınlaştırılması için kullanılmaktadır.

özellikle sosyal medya kanalları ile çocukların üzerindeki aile kontrolü ciddi anlamda azalmakta, bunu bilen istismarcılar bu noktayı kullanarak bir farkında olmasak bile çocuklarımızı istismar etmenin yolunu bulmaya çalışmaktadır. örneğin, bir sosyal medya platformunda bir çocuğa arkadaş gibi yaklaşan sapıkların, onların istismar edilebilir şekildeki fotoğraflarını elde edebilmektedir. daha sonrasında bu fotoğraflar sapık ruhlu kişilerin müdavimi olduğu sitelerde belli ücretler karşılığında pazarlanmaktadır.

hal böyle iken, bizim ve toplumumuzun geleceği açısından çok ciddi bir tehdit olan bu problemin çözüme kavuşturulması gerekmektedir. bu noktada başta aile ve sosyal politikalar bakanlığı olmak üzere devletimizin bu konuda özel çalışma yapmaları elzemdir. bu saldırgan ve sapık ruhlu kişilerin sadece internet sitelerinin kapatılması ve engellenmesi yoluyla bitirilmeleri mümkün değildir. özellikle günümüz dünyasında internetin önemli bir hal alması sebebiyle en azından ailelerin bu noktada ailelerin bilinçlendirilmesi, sorunlar ortaya çıktıktan sonra ortadan kaldırmak yerine, sorunları ortaya çıkaran kanalları kapatmanın bir yolu aranmalıdır.

ancak böyle bir sorunla mücadele edebilmek için mücadelenin tamamının devlet kurumlarından beklenmesi mümkün değildir. vatandaşlarımız da başta kendi çocukları olmak üzere tüm çocuklarımızın korunabilmesi için elinden gelen çabayı göstermeli, çocuk istismarına ilişkin en ufak bir şüphe oluştuğunda ilgili mercileri harekete geçirmek için elinden geleni yapmalıdır. örneğin çocuk fotoğraflarının ve videolarının istismar amacıyla kullanıldığı görülen internet siteleri derhal ilgililere iletilmeli ve hatta bu konunun takipçisi olarak kalınmalıdır.

çocuklarımız bugün bize emanet olan varlıklardır ve emanete ihanet etmek toplum kodlarımızda yer alan bir özellik değildir. gün gelecek bu emanetler bizim geleceğimizi emanet alan kişiler olacaktır. sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir gelecek için çocuk istismarlarına son verelim.Bugün Taha Şevket imzanı bekliyor!

Taha Şevket Tatlıbal bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Sanal çocuk istismarına son verelim, çocuklarımıza sahip çıkalım». Taha Şevket ve imza atan diğer 5.210 kişiye katıl.