Petition Closed

Action against the portrayal of Turkish authorities in Kara Sevda

This petition had 77 supporters


English below after Turkish!Bir turk olarak kadına şiddetin ve turk yetkili makamlarının Kara Sevda dizisinde yanlış yansıtilmasindan dolayı derin bir üzüntü ve tiksinti icersindeyim. Özellikle son bölümde zengin is adamı olan antagonist Emir’in bozulmuş turk güvenlik sisteminin temsili olması ve sadece turk ordusunun erişebileceği mayınları ilgili makamların haberi dışında patlatma planı yapması beni çok kızdırdı. Bu tip bir karakter ülkemizin aşağılanma sembolüdür ve bizler  buna sessiz kalmayacagiz. Bu metin ayni zamanda gerek yurt içinde gerek yurt dışında yasayan vatandaşlarımın ortak sesidir.

Artık yanlış empoze edilen bu mesajlara bir dur denilmeli. Bu bahsettiğim durum sadece son bölümü değil dizi içerisinde turk polisinin yetkili makamların ve adalet sisteminin bireylerin çıkarlar yönünde kullanıldığının da gösterildiği diğer tüm bölümleri kapsamakta. Bizler elbette bu tip bozulmaların dünyanın her yerinde meydana gelebildiginin ve insanların bunu ticari amaçlarla dış dünyaya yansıtmaktan çekinmediginin farkındayız. Ancak burada söz konusu olan sey turk polisinin suçlulara müdahaleye karşın yetersiz ve donanımsız olmasidir. Emir karakteri dizide turk polisini hava yolu yetkililerini tabiri caiz ise satın alabilmekte. Bu durum sürekli olarak yabancı seyirciler tarafından sorgulanmakta ayrica dünya üzerinde pek çok ülkede yayında olması sebebi ile dizi toplumumuz için bir utanç kaynağı olmaktadır. Binlerce yorum arasından sadece bir arap izleyicimizin yorumunda "bu dizi bana turkiyenin yolsuzlukların ülkesi olduğunu öğretti" demesi buna acik bir örnektir. Bu durum açık ve net bir şekilde ülkemizin uluslararası sahada imajına zarar vermekte.

Turk yetkililerine saldırının yani sıra kadına şiddet dizi boyunca normalize edilmekte antagonist emir karakteri kadınlara şiddet uyguluyor hatta zeynep isimli bir karakteri yakmaya kalkışıyor. Tüm bu tüyler ürpertici olaylar ise sansürsüz ve detaylı bir şekilde sahnelenmekte dizinin izleyici kitlesine dikkat edersek 7 yas ve üstü ibaresini görüyoruz her ne kadar yaş sınırı 7 olsada 18 yas altı bireylerin diziden kotu etkilenmesi kaçınılmaz.

Dahası ülkemizin terör laneti ile meşgul olduğu bu dönemde polisimizi onurlandırıcı programlar yapmak yerine bu şekilde aşağılamak tam bir rezillik. Bu dizinin ne seyirci kitlesine ne de ait olduğu topluma saygısı var dizinin yazarına karşın gerekenin yapılmasıni daha fazla oluşabilecek zararın engellenmesini istiyoruz gerekenin yapılmasını arz ederim

Bir turk olarak bu durumun durdurulması gerektigini düşünüyorsanız lütfen sizde imzalayin. Eğer yabancı bir izleyici iseniz de bu dizinin nasil yanlış mesajlar verdiğini biliyorsunuz lutfen sizde imzalayın #siddetesusma #yanlisliklarasusma

ENGLISH

I. as a Turkish person, am deeply hurt and disgusted by the portrayal of Turkish authorities, and the normalisation of violence on women in the Turkish series "Kara Sevda", specifically the last episode where the antagonist, Emir, a rich businessman, is shown as the incarnation of the failure of the Turkish security system and is able to plan an explosion using mines (!) that are only available to the military without the Turkish authorities noticing anything. Such a portrayal is utter humiliation for our country and we will not be silent.

This sentiment is shared by many Turkish people both in the country and in the Turkish diaspora around the world and we feel it's time to take action against these falsifications. This is not something exclusive to the last episode of the series but a recurrent portrayal throughout the series where Turkish police, officials and the judicial system have been shown in a very negative light. We recognize that corruption is everywhere in the world and we are fine with portraying it, but here Turkish police are shown as incompetent and unequipped to take action against criminals. Emir was able to "buy' Turkish police officers, airport authorities, and doctors. This has been questioned time and time again by foreign viewers of this series as it gives them the message that Turkish authorities are incapable of taking any action and is causing humiliation for our society since people from all the world watch this series. As one Arab viewer said "This series taught me that Turkey is a country where corruption wins" This is just one comment from a foreign viewer amongst thousands. This is damaging our country's image and we plead that the Turkish authorities take action against such false portrayals.

Apart from the attack on Turkish officials, violence on women is normalised in the show as throughout the episodes, the antagonist abuses women and even attempts to burn another character, Zeynep, and these horrific images are shown in detail on the screen. The women are shown as weak and continue to suffer abuse at the hands of Emir. The abuser is shown as victorious at the end.

Moreover, we feel it's at a bad timing when our country is being attacked by terrorists, and Turkish police, in an attempt to protect civilians have lost their lives in these terrorist attacks. To humiliate them in such a way is the last thing they deserve. We need to honour them according to their sacrifices.

As a Turkish person, I am hurt by the comments I have read regarding my country that were a reaction to Kara Sevda's last episode. This series doesn't respect its viewers nor its responsibility as a cultural hint on the country it was made in.

Our demand is simple: We ask that adequate action against the writers be taken and that such portrayals be taken off air in the future. The series is viewed as suitable content for 7+ (!!) The horrendous explosion in the last episode mocks the Turkish authorities for not being able to prevent the terrorist attacks on Istanbul. Turkish police have put their lives on the line to protect civilians yet this series portrays them as inadequate, weak and easily "bought" Kara Sevda as a series has already finished but the Turkish authorities must ensure that further portrayals do not damage the image of Turkey as a country. 

If you agree as a Turkish person that this should be stopped, please sign. If you are a foreign viewer and this series gave you this impression of Turkey, please also sign! #StopThisFalsification #Siddetesusma #DontBeSilentToday: N is counting on you

N A needs your help with “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu: Action against the portrayal of Turkish authorities in Kara Sevda”. Join N and 76 supporters today.