Türkiye Yanıyor: ACİL! Yangın Söndürme Uçakları ve Eylem Planı İstiyoruz!

Mücadele alanı:Orman

Türkiye Yanıyor: ACİL! Yangın Söndürme Uçakları ve Eylem Planı İstiyoruz!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.000.
200.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.
Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı ve tarafına Hisar Uyar bu kampanyayı başlattı

English   German  日本語

Orman yangınları için hepimize güven verecek ve geleceğimizi koruyacak bir "Acil Eylem Planı" istiyoruz. Bu kapsamdaki en temel isteğimiz ise daha fazla yangın söndürme uçağı ve helikopteri ile orman yangınlarının çok daha kısa sürede kontrol alınmasıdır. 

Türkiye’de yeterli sayıda yangın söndürme uçağının  ve helikopterinin olmaması, yangınların erken müdahaleler ile büyümeden söndürülebilmesine engel oldu. Özellikle Marmaris, Manavgat, Köyceğiz gibi coğrafyalarda, yanan yerlere karadan ulaşım güçlüğü nedeniyle, güçlü ve hızlı havadan müdahalenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz maalesef acı tecrübelerle öğrendik.

Sadece 28 Temmuz ve 10 Ağustos tarihleri arasındaki 14 günde, 53 ilimizde 275'ten fazla yangın çıktı. ( 14 günde kaybettiğimiz orman alanı neredeyse son 20 yılda yok olan orman alanı kadar. ) Yangınların önemli bir kısmı kontrol altına alındı, ancak yeni yangınlar çıkmaya devam ediyor ve maalesef her çıkan yangın milyonlarca canlının ölümü ile sonuçlanarak doğaya kısa vadede geri dönülmesi imkansız zararlar veriyor.

Yanan ormanlarla birlikte, ormanda yaşayan canlılar da ölüyor, ormanın çevresindeki yerleşim yerleri zarar görüyor. Binlerce insan evini, işini aslında her şeyini kaybediyor.

Türkiye’de son yıllarda yangın sayısı, yanan orman alanı miktarı ve yangın başına düşen yanan orman alanı miktarı hızla artıyor. 

 • Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, son 11 yılda yanan 98 bin 950 hektar orman alanı, 12 bin 863 Taksim Meydanı’na denk.
 • 2020’de, 3 bin 399 yangında 20 bin 971 hektar orman alanı yandı, bu 29 bin 350 futbol stadyumu büyüklüğünde.
 • Bilinmeyen yangınların oranı 2011 ile 2015 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde yüzde 40,8’ken, bu oran 2016 ile 2020 arasındaki 5 yılda yüzde 51’e çıktı.

Orman yangınlarının önlenmesi ve ormanların korunması için, etkin, uygulanabilir, kararlı ve şeffaf eylem planının acilen ilan edilmesini talep ediyoruz. 

Orman yangınlarına karşı mücadelede eylem planı aşağıdaki maddeleri öncelikli olarak içermelidir:

 • Etkili bir havadan müdahale için acilen yangın söndürme uçak filosu kapasitesinin gerekli tüm yatırımların hızla yapılması sonrasında artırılmasını,
 • Yangın gözlem kulelerinin ve yangın koruma merkezlerinin karadan müdahaleyi hızlandıracak şekilde yaygınlaştırılmasını,
 • Drone gibi teknolojik ürünlerin yangın tespit sürecinde çok daha aktif kullanılmasını,
 • Yangınlar büyümeden yapılacak hızlı hava müdahalesi için uçak ve helikopterler alınmasını veya kiralanmasının daha sistemli bir temel ile yönetilmesini,
 • Ormancılık alanında uzmanlardan oluşan bir ekip kurulmasını,
 • Tüm ormanlık alanlarının belirlenmesini,
 • Orman sınırlarının, ormancılık prensiplerine uygun olarak çizilmesini,
 • Yangın sonrasında yanan bölgenin imara açılmayacağının ve yeniden ormanlaştırılacağına dair anayasal güvencenin kamuoyuna bildirilmesini,
 • Orman yangınlarını engellemek için gerekli tedbirlerin artırılmasını,
 • Orman yangınları ile ilgili verilerin araştırılması ve kamuoyuna şeffaflıkla açıklanmasını,
 • Yangınla mücadele için gerekli teçhizatların ve çalışan sayısının artırılmasını,
 • Yangına sebep olanlara caydırıcı cezalar verilmesini ve hiçbir istisna olmadan uygulamaların gerçekleşmesini,
 • Orman, koru, milli park gibi yangına çok uygun doğal güzelliklerimizin olduğu alanlarda mangal, semaver, nargile, kamp ateşi gibi yangına kolaylıkla neden olabilecek ateşli etkinliklerin yasaklanmasını,
 • Orman genel müdürlüğü tarafından, mevcut yangın söndürme uçakları, teçhizatı ve personeli ile ilgili kamuoyuna düzenli bilgilendirme yapılmasını,
 • Yangın söndürme uçaklarının, helikopterlerinin ve yangınla mücadele için eğitimli personel sayısının arttırılmasını içermelidir.

Bulgular gösteriyor ki orman yangınlarının %87’si insan kaynaklı olarak gerçekleşiyor. Ormanlık alanların tahrip edilmesinde, orman yangınları kadar, ormanların yapılaşma, enerji yatırımları gibi çeşitli projelere tahsis edilmesi de ilk nedenler arasında.

Büyük bir üzüntüyle haberini aldığımız bir orman yangını sonrasında bu bölgelere baktığımızda çok sayıda inşaat projesi görüyoruz. Bu da çoğu zaman yangınların kasıtlı olarak çıkarıldığı algısının oluşmasına neden oluyor.

Geleceğimiz için hep birlikte bir adım atmalıyız ve bunu hemen yapmalıyız.

Kampanyamızı lütfen sen de imzala ve bu linki sevdiklerinle paylaşarak sen de çözümün çok önemli bir parçası ol: www.change.org/GelecegimizYanmasin

Sosyal medyada #GelecegimizYanmasin hashtag’i ile ve whatsapp gruplarınızda kampanya linki ile paylaşım yapmanız en kısa sürede "Acil Eylem Planı" oluşturulması için çok çok önemli.

Lütfen, ormandaki tüm canların sesini birlikte duyuralım ve daha fazla canımızın yok olmasına izin vermeyelim.

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.000.
200.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.