Orman Yangınlarını Durdurmak İçin Acilen Koruyucu Yasa Çıkmalı #GeleceğimizYanmasın

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 75.000.


Son günlerde üst üste yaşanan orman yangınlarıyla birlikte, hem ağaçlar hem de yüreğimiz yanıyor. 

Orman yangınlarının ülkemizin turistik bölgelerinde meydana gelmesi, bu bölgelerde yeniden ağaç dikimi yerine otel yapılacağı şüphesini de beraberinde getiriyor.

Bu konuda, acilen koruyucu bir yasa çıkarılmasını talep ediyoruz. Siz de imzanızla, kaybettiğimiz ağaçların yerine oteller değil fidanlar dikilmesine ve yeni yangınların önlenmesine destek verebilirsiniz!

Talep ettiğimiz yasa, aşağıdaki maddeleri içermelidir:

  • Tüm ormanlık alanların belirlenmesi
  • Sınırlarının çizilmesi
  • Yangın sonrasında kanunen orman alanı olarak kalacağının garanti altına alınması
  • Orman yangınlarını engellemek için gerekli tedbirlerin artırılmasını,
  • Yangınla mücadele için gerekli teçhizatların ve çalışan sayısının artırılması
  • Yangına sebep olanlara caydırıcı cezalar verilmesi
    Ve hiçbir istisna olmadan uygulamaların gerçekleşmesi.

Türkiye’de son 10 yılda 24 binin üzerinde orman yangını çıktı. Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 2017 yılında 119 bin hektarlık alan zarar gördü. 2018 yılında yangın nedeniyle kaybettiğimiz toplam alan ise 5644 hektar.


Bulgular gösteriyor ki orman yangınlarının %87’si insan kaynaklı olarak gerçekleşiyor. Ormanlık alanlarda piknik yapan kişilerin bıraktığı çöpler ya da cam parçaları, yani çoğunlukla dikkatsizlik binlerce ağacın yok olmasına neden oluyor.

Büyük bir üzüntüyle haberini aldığımız bir orman yangını sonrasında bu bölgelere baktığımızda çok sayıda inşaat projesi görüyoruz. Bu da çoğu zaman yangınların kasıtlı olarak çıkarıldığı algısının oluşmasına neden oluyor.

Geleceğimiz için hep birlikte bir adım atmalıyız ve bunu hemen yapmalıyız.

Her bir ağacın güvence altına alınması için oluşturduğumuz kampanyamıza imzanız ile destek verin ve Twitter’da #GeleceğimizYanmasın hashtag’iyle paylaşın.

Hadi hemen imzanızı atın, ormandaki tüm canların sesini birlikte duyuralım ve daha fazla canımızın yok olmasına izin vermeyelim.