Kampanya Kapatıldı

#668BabiesToPrison

Bu kampanya 13.745 destekçiye ulaştı


 

#668BabiesToPrison

MOTHERS OF 668 BABIES IN TURKISH PRISONS MUST BE RELEASED ON CONDITIONS OF TRIAL WITHOUT ARREST!

Turkey within the scope of state of emergency holds captive #668BabiesBehindBars with their moms.

In these unfortunate times under the state of emergency laws, babies are given no food nor bed. No supplementary food available, they have no toys or sparse. Wards are overpopulated. Therefore space, where babies can crawl, is also a problem.

Hundreds of infants already growing on unhealthy conditions are constantly being silenced and frightened as they grow up. Some of the torture-exposed children do not learn to talk.

Babies with health problems do not receive adequate proper treatment.
They are not taken to the hospital on time. They can not go to the hospital with their mother.

Mothers who are close to birth are taken into custody.The police are waiting at the door during the birth of the babies. Mothers are being arrested shortly after birth. They are physically and emotionally worn out as a "mother" during the postnatal days.

The current Penal Execution Law No. 5275 reads "Imprisonment is adjourned for women who are pregnant or who have not passed 6 months since birth"
Besides, the mothers of 668 babies in jail committed no offense, they are not proven guilty of the offense, moreover, their indictments are not written.

Mothers with 0-6 age group babies must be released by the court pending a trial.

TÜRKİYE CEZAEVLERİNDEKİ 668 BEBEĞİN ANNELERİ TUTUKSUZ YARGILANSIN!

Ohal Kapsamındaki Türkiye'de
#668BebekHapiste anneleriyle birlikte tutsak.

Ohal kanunlarının geçerli olduğu bu talihsiz zaman diliminde, bebeklere ne yatak veriliyor, ne ekmek. Ek gıdaları yok, oyuncakları yok ya da yetersiz.
Koğuşlarda kapasitenin üstünde kişi yaşıyor. Bu yüzden emekleyebilecekleri alanları da malesef problem.

Sağlıksız şartlarda büyüyen yüzlerce bebek, sürekli sus denilerek ve korkutularak büyüyor. Bu işkenceye maruz kalan çoçuklardan bir bölümü konuşmayı öğrenemiyor.

Sağlık problemi olan bebekler yeterli tedaviyi almıyor.
Hastaneye zamanında götürülmüyor.
Hastaneye anneleriyle gidemiyor.

Doğumu yaklaşmış anneler gözaltına alınıyor. Doğumda kapıda polis bekliyor. Doğumdan kısa süre sonra tutuklanıyor. Lohusa anneler fiziki olarak, bir "anne" olarak çok yıpranıyor.

Yürürlükte olan 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu'nda "hapis cezası; gebe olan veya doğruduğu tarihten itibaren 6 ay geçmemiş kadınlar hakkında geri bırakılır" ifadeleri geçiyor.
Kaldı ki hapisteki 668 bebeğin annesinin cezaları yok, suçları sabit değil, iddianameleri de yazılı değil.

0-6 yaş grubu bebeği çocuğu olan anneler tutuksuz yargılanmalıdır.

 Bugün Deniz imzanı bekliyor!

Deniz Kamphatiralarim bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «MOTHERS OF 668 BABIES IN TURKISH PRISONS MUST BE RELEASED ON CONDITIONS OF TRIAL WITHOUT ARREST!». Deniz ve imza atan diğer 13.744 kişiye katıl.