Madenciye Tekme Atan Atamayı Durdur!

Madenciye Tekme Atan Atamayı Durdur!

Başlama tarihi:
5 Şubat 2022
Muhatap:
Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyeliği ve
İmzalar: 2.937Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: DiEM25 Türkiye

Deutsch I English

2014’te 301 madencinin öldüğü Soma’da yakınını kaybeden protestocuyu tekmeleyerek toplumsal bellekte yer eden skandalın faili Yusuf Yerkel, geçtiğimiz günlerde Frankfurt’a “Ticari Ateşe” olarak atandı.

Sevgili Ağdaşlar,

13 Mayıs 2014’te Manisa'nın Soma ilçesinde bir maden ocağında çıkan yangın nedeniyle 301 madenci yaşamını yitirdi; daha doğrusu yaşamı çalındı. Ailelerin ocağına hiç sönmeyen ateş düşerek dinmeyen acı bıraktı. Suçlu, bir tür troyka: Fosil yakıt endüstrisi, Neo-liberal ekonomi-politik ve AKP’nin bir tür “parti devleti”ne dönüştürdüğü Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti.

Tüm bunlara ek olarak, faciadan sonra gerçekleştirilen protesto eylemleri sırasında, arkadaşlarının katledilmesine tepki gösteren maden işçisi, polis tarafından yere düşürülüp dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” tarafından tekmelendi. Tarihe geçen bu insanlık dışı skandalı gerçekleştiren Yusuf Yerkel geçtiğimiz günlerde Frankfurt’a “Ticari Ateşe” olarak atandı.

Anayasal, uluslararası hukukça korunan temel hakları hukuksuzca yok sayan, hak taleplerini meşru görmeyen, her türden demokratik girişime tahammülsüz, demokratik kültürden yoksun, AKP Hükümetinin atadığı şiddet yanlısı, işçi düşmanı bu şahsın “Ticari Ateşe” olarak ödüllendirilmesini kabul etmiyor, Türkiye, Almanya ve Avrupa kamuoyuna seyirci kalmaması için çağrıda bulunuyoruz. Aksi, yaşanan katliamda yakınlarını kaybedenlerin hiç kapanmayacak yaralarını kanırtacağı gibi hak ve adalet duygumuzu daha da zedeleyecek; halkların siyasete dahil olma kapasitesini daha da daraltacaktır.

Yaşanan tüm bu olaylar fosil yakıt endüstrisin hem çevreye, hem emekçilere hem de demokrasiye karşı ne kadar düşmanca yaklaştığının göstergesidir. Konunun Almanya’daki emek örgütlerince sahiplenilmesi bizi mutlu etmiştir. Şimdi bunu büyütme zamanı.

DiEM25 Türkiye

Hemen destekle
İmzalar: 2.937Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle