Kurguculuk suç değildir / Film editing is not a crime

Kurguculuk suç değildir / Film editing is not a crime

Başlama tarihi:
5 Kasım 2022
Doğrulanmış başarı
Bu kampanya 1.478 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ku Da

Kurgucu Erhan Örs, gözaltına alındığı 3 Haziran 2022 tarihinden bu yana Silivri Cezaevinde tutulmaktadır. Sinema Televizyon Sendikası ve Kurgucular Dayanışması üyesi olan meslektaşımız, 2017 yılında, insan hakları temelli çalışmalar yürüten ve dernekler kanununa bağlı olan bir derneğin yapımcılığını üstlendiği bir belgeselin kurgusunu yapmakla suçlanıyor. Kurgu yapmak, suç unsuruna dayanak gösterilmiş ve tutukluluğun gerekçesi yapılmıştır.

Erhan Örs mesleğinin gerekliliklerini yerine getirerek çalışma pratiğine uygun davranmıştır. Bu yargı süreci Türkiye'deki sinema emekçilerinin özgürlük alanını tehdit etmektedir. Örs'ün şahsında kurguculuk mesleği hukuksuz bir uygulamayla karşı karşıyadır.

Erhan Örs'ün ilk duruşması 13 Aralık 2022’de Çağlayan Adliyesi'nde görülecektir.

Biz, aşağıda imzası bulunanlar Erhan Örs'ün serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

------------------------------------------------------------------------------------

Film editor Erhan Örs has been held in Silivri Prison since his detention on June 3, 2022. Our colleague, a member of the Cinema and Television Union and the Film Editors' Society of Turkey, is accused of editing a documentary produced in 2017 by an association that carries out human rights-based activities and is bound by the Law of Associations. Practicing film editing has been justified as a criminal offense and grounds for detention.

Erhan Örs has fulfilled the requirements of his profession, acting by the code of practice. This judicial process is a threat to the freedom of filmmakers in Turkey. In the case of Örs, the editing profession is facing unlawful prosecution.

The first hearing of Erhan Örs will be held on December 13, 2022, at Çağlayan Courthouse, İstanbul.

We, the undersigned, demand the release of Erhan Örs.

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 1.478 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş

Karar Vericiler