Kampanya Kapatıldı

Kamu ve Özel Kurum Yemekhanelerinde %100 Bitkisel / Vegan Menü İstiyoruz

Bu kampanya 2.494 destekçiye ulaştı


İş yeri, üniversite, okul, hastane, askeriye gibi kamusal ve özel alanlarda, vegan alternatiflerin bulunmaması nedeniyle vegan bireyler tarafından beslenme konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. 

Mevcut durum, bireylerin tercihini günlük menüde çıkan varsa tek çeşit alternatif ya da yardımcı yemeğe, hiçbir alternatif bulunamazsa paketli-kuru gıdalara yönlendirmektedir. Bu durumun, uzun vadede tek tip ve yetersiz beslenme nedeniyle sağlık risklerini de beraberinde getirmesi kaçınılmazdır.

Veganlık bir beslenme tercihi değil, vicdani bir seçimdir. 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 24. Maddesine göre: "Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir." Dolayısıyla, vicdani bir boyutu olan vejetaryen / vegan yaşam biçimine karşı da aynı hürriyet tanınmalı ve beslenme özgürlüğü topluma açık tüm alanlarda sağlanmalıdır.

Tüm bu gerçeklerden hareketle, bireysel tercihlerimiz, hür irademiz ve beslenme özgürlüğümüz dikkate alınarak;

Kamu ve Özel Kurum yemekhanelerinde %100 bitkisel / vegan menü alternatifi bulundurulmasını talep ediyoruz.

"Vicdanımızı dinliyoruz, vicdan özgürlüğümüzü istiyoruz."

Saygılarımızla,

Vegan ve Vejetaryenler Derneği (TVD)Bugün Vegan & Vejetaryenler imzanı bekliyor!

Vegan & Vejetaryenler Derneği Türkiye (www.tvd.org.tr) bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Kamu ve Özel Kurum Yemekhanelerinde %100 Bitkisel / Vegan Menü İstiyoruz». Vegan & Vejetaryenler ve imza atan diğer 2.493 kişiye katıl.