Petition updateRed de prachtige bomen(diversiteit) van OegstgeestVan kwaad tot erger! Opnieuw vernietiging prachtige bomen Oegstgeest
Cathelijne FilippoNetherlands
Mar 13, 2019

Aan het begin van dit jaar waren we na een gesprek met Nico van Progressief Oegstgeest positief gestemd. Het was fijn met hem te spreken over de bomen in Oegstgeest. We kregen het idee dat er meer bewustwording in de Gemeenteraad en het College was over de bomen en het belang van een goed bomenbeleid. 

Niets lijkt echter minder waar! Een werkelijke omslag lijkt er toch niet te zijn opgetreden in onze gemeente. Helaas bereiken ons via het wekelijkse krantje steeds weer berichten dat het nog steeds erg slecht gesteld is met de zorg voor onze mooie bomen. Het lijkt eerder slechter dan beter te gaan.

Neem de kaalslag  bij de Groene Kerk van enkele weken terug. Er schijnt vijf jaar geleden al te zijn aangekondigd dat er bomen zouden gaan sneuvelen. Want...het moest 'leefbaar' gemaakt worden. Uh....leefbaar? Voor wie? En is het niet zo dat we vijf jaar geleden nog een heel ander bomenbeleid hadden? Had met het ingaan van het bomenbeleid niet opnieuw gekeken moeten worden naar de kap? Na de kap "bleek dat met name in het stukje bos rond de kerk veel slechte bomen stonden." Ok prima, maar de rest dan? Het idee is toch dat je EERST onderzoekt of er zieke bomen zijn en dan pas kapt, niet andersom. Dat schieten met een kanon op een mug. Goed, er zijn takkenstapels gemaakt om een paradijs te vormen voor de dieren. Dat is fijn. Maar ons bekruipt toch het idee dat de totale kaalslag rigoreuzer was dan echt nodig. 

Dan deze week een ingezonden lezersbrief in de Oegstgeest Courant: 'Mooiste boom Oegstgeest illegaal gekapt". Eind februari is er door onbekenden een deel van de bosrand van het Endegeesterbos verwoest. Een rij grote eiken en kastanjes is verdwenen, maar het ergste is volgens de inzender (Dirc Placius, bos- en duingids) het slachtofferen van de unieke tamme kastanje van 100 a 150 jaar oud. Volgens Dirc ongetwijfeld de mooiste boom van ons dorp! Al eerder waren enkele grote, bruine beuken op dezelfde locatie omgezaagd zonder enige noodzaak.

Hier gaat het standaard verhaal van de gemeente over 'de leeftijd' van straat- en plantsoenbomen niet op. We hebben het over een bos! Wie beschermt dit bos? Wie handhaaft hier? Gedoogt de gemeente deze zinloze verwoesting? We krijgen er graag antwoord op! 

Dirc vervolgt met het noemen van de verwoesting van de mooiste laan van Oegstgeest, de Endegeesterlaan en hoe dit een wel heel bitter en brutaal vervolg is. De meeste eiken in deze laan en in het Wilhelminapark waren gezond van lijf en leden. "Het is vrijwel zeker dat een projectontwikkelaar (Oudendal) een deel van het Endegeesterbos en het beschermde landgoed Endegeest bouwrijp wil maken, om er een slaatje uit te slaan. Zelfs bij kasteel Endegeest is een flink bosperceel kaalgeslagen! Overal op het landgoed zijn leidingen aangelegd. Daardat een grote eik aan de Endegeesterlaan aan twee kanten zijn wortels verloor in 2018, door het graven van sleuven, is hij gestoven. Opdrachtgever: de projectontwikkelaar." 

Het feit dat ons aanspreekpunt wethouder Sahin is opgestapt, lijkt de stand van zaken rond de bomen en het bomenbeleid van Oegstgeest in ieder geval weinig goed te doen.

Wie binnen de Gemeenteraad en het College staat er op om werkelijk voor de bomen te staan? Wie neemt er verantwoordelijkheid voor het feit dat het eigen bomenbeleid met de voeten wordt getreden? Het moge duidelijk zijn: het is hard nodig! En hoe stat het met de bomenverordening? Gaat deze dit soort zinloze toestanden straks tegen?

Er is voor zover ons bekend nog steeds geen nieuwe verantwoordelijke aangesteld voor het bomenbeleid. En dat terwijl er op dit moment gewerkt wordt aan een (uitgestelde) bomenverordening. 

Omdat de Wethouder Duurzaamheid Matthijs Huizing een rol heeft gehad bij het mooie project van Stichting Steenbreek en een tegel in de openbare ruimte heeft vervangen door groen, hebben we besloten hem voortaan de petitie toe te zenden. We hopen dat hij zijn inzet voor de duurzaamheid en natuur in Oegstgeest wil uitbreiden met zorg voor onze mooie bomen. In ieder geval tot duidelijk is wie het bomenbeleid zal overnemen van Wethouder Sahin. Hopelijk zal hij zich als Wethouder Duurzaamheid hard willen maken voor een duurzaam bomenbeleid!

Blijf alsjeblieft tekenen en delen, want schijnbaar hebben meer dan 4000 handtekeningen nog niet het gewenste resultaat!

Copy link
WhatsApp
Facebook
Nextdoor
Email
X