Yurt Dışından Getirilen Telefonların Kayıt Harcına Yapılan Zam Oranı İndirilsin

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.


8 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan ve yürürlüğüne giren karar ile ¨Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım Harc Tutarı¨  yeniden belirlenerek 170.70 Türk Lirası'ndan 500 Türk Lirası'na yükselmiştir.

Son 6 yıl içerisinde yurt dışından getirilen telefonların IMEI kayıt ücreti yüzde 400 arttırılmış oldu. 

Resmi gazetede yayınlarak, yürürlüğüne giren bu kanunun hiçbir şekilde halka duyrulmaması ve bir gün içinde %192,9 oranında bir zam söz konusudur. 329.30 TL'lik bir zam yapılmıştır. 

Ülkenin bulunduğu enflasyonu da dikkate alarak bir zam yapılması uygun görülebilir fakat bunun %192 oranında olması devletin halk için değil halkın devlet için var olduğunu düşüncesini akıllara getirmektedir.

Yayımlanan karar ile, rezmi gazetede yayımlandıktan sonra yurtiçine getirilen telefonların ücretine yeni zam oranları yansıtılabileceği gibi bu zam oranın daha önceden duyurulması gerektiğini belirtmekte ve zam oranının düşürülmesini talep etmekteyiz. 

Her ne kadar yurt dışından getirilen telefon teşviğini azaltmak için yapıldığı öne sürülse de bu zamn ile birlikte Iphone satış fiyatlarında da %5'lik bir zam bizi etkileyecektir.