19 MAYIS SPOR KOMPLEKSİ YIKILIYOR, ANKARA ATLETİZMİ YOK OLUYOR.

19 MAYIS SPOR KOMPLEKSİ YIKILIYOR, ANKARA ATLETİZMİ YOK OLUYOR.

487 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Sedat Kovar

ATLETİZM TARİHİNE KIYMAYIN....

TÜRK ATLETİZMİ VE ÖZELLİKLE AMATÖR SPOR CAMİASI ADINA CİDDİ UYARI

* 1934 yılında yapımına başlanarak, 1936 yılında hizmete açılan ve projesi İtalyan mimar Paolo Vietti-Violi tarafından yapılan Ankara 19 Mayıs Stadyumu spor kompleksinin, bu bölgeye şehir parkı ile yeni futbol stadı yapılması amacıyla yıkım çalışmalarına başlandığına ilişkin haber 4 Ağustos 2018 tarihinde yazılı ve görsel medyada yer almıştır. Bu haberden üzülerek çıkardığımız sonuç pek çok spor dalına hizmet eden tesislere sahip 19 Mayıs Stadyum yerleşkesinin yok olacağıdır.

AMATÖR SPORCLAR İÇİN VAZGEÇİLEMEZ BİR KOMPLEKS


* Öncelikli olarak belirtmek isteriz ki; amatör branşlarda faaliyet gösteren kulüplerin, antrenörlerin ve sporcuların görüşleri alınmadan, tarihi ve kültürel değeri haiz bir stadyumun da içinde yer aldığı spor kompleksinin tamamen yıkılarak sadece profesyonel futbola hizmet verecek yeni bir futbol stadyumu inşası kararı, spor ve kent tarihimiz ve kültürümüze vurulacak bir darbedir.
* Ayrıca 19 Mayıs Stadyumu yerleşkesinde bulunan Ali Naili Moran Atletizm sahası ve diğer spor tesisleri ulaşım konusunda önemli bir özelliğe sahiptir. Sporcular, antrenörler ve veliler Mamak, Gölbaşı, Etimesgut, Çankaya, Yenimahalle ve Sincan gibi ilçelerden tek vasıta ile bu tesislere ulaşma imkânı bulabilmektedir. Türk sporunda lokomotif görevi gören spor tesislerinin 19 Mayıs Yerleşkesinden kaldırılması ile birlikte sporcular ve antrenörler ulaşımı kolay sağlanan bir tesis bulamayacağından sporu bırakmak zorunda kalacaklar ve veliler de çocuklarını spora gönderemeyeceklerdir.


ONLARCA SPORCU, SPOR BRANŞI VE ANTRENÖR MAĞDUR OLACAK


* Yaşadığımız kentin tarihi ve kültürüne mal olmuş tesislerin yok edilmesinin yanlış olduğunu düşünen bizler stadyumun tamamen yıkılarak yenisinin yapılması yerine 19 Mayıs Stadyumunun aslına uygun şekilde güçlendirilip yenilenmesini ve Cumhuriyet tarihimizin ilk spor yerleşkesi olan ve Atletizm, Basketbol, Cimnastik, Atıcılık, Tekvando, Halter, Boks, Güreş, Yüzme, Kule Atlama, Eskrim, Tenis ve Amatör Futbol branşlarına ve bu branşlarda geçmişten günümüze faaliyet gösteren on binlerce sporcuya yuva olan 19 Mayıs Stadyumu yerleşkesinde yer alan tesislerin de eksikliklerinin tamamlanarak ihya edilmesi yoluna gidilmesini talep ediyor, spor kompleksinin yok edilmesinin, özellikle amatör sporlar için, Ankara başta olmak üzere Türk sporu adına bir yıkımı da beraberinde getireceğini yetkililerin dikkate almasını ve üzerinde biraz düşündüklerinde bu yıkıcı kararlarından vazgeçip, doğru yolu bulacaklarına inanıyoruz.
* Tüm sporların anası Atletizm sporuna gönül veren ve 19 Mayıs Stadyumu yerleşkesinde yer alan Ali Naili Moran Atletizm sahasında uzun yıllar Türk sporu adına emek veren bizler için; Ali Naili Moran’ın ve bu büyük atletin adını taşıyan atletizm sahasının, Türk atletizmindeki yeri ve önemini çok büyüktür. Türk Atletizminin merkezi olan Ali Naili Moran Atletizm sahasında birçok şampiyon, rekortmen ve milli atlet yetişmiş ve yetiştirilmektedir. Burada yetişen her bir atletin her bir kulvarında, her bir atış ve atlama alanında anıları bulunmaktadır. Tesisin yıkılması ile birlikte biriktirilen anılar, hikayeler ve tarihimiz yok olacak ve en önemlisi de Atletizm camiası dağılacaktır.


PROJENİN BİRKEZ DAHA GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ


* Belirttiğimiz önemli gerekçeler doğrultusunda Ali Naili Moran Atletizm sahasının bulunduğu konum korunarak yerinde ihya edilmesinin Ankara’da Atletizm sporuna gönül ve emek verenler ve vermeye devam edenler ve buna bağlı olarak Türk atletizmi açısından önemini, yıkım kararının altında imzası olanlara, bir kez daha düşünmeleri için hatırlatmak isteriz.
* 19 Mayıs Stadyumu yerleşkesinin tamamen boşaltılmasının, sakini değil sahibi olduğumuz Ankara kentimizin spor tarihini ve kültürünü olumsuz etkileyeceği düşüncemizi duyurmak istiyor, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 59. Maddesi “Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur.” hükmü gereğince Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, sporun içinden gelen Bakan Yardımcısı Sayın Hamza Yerlikaya’ya, Spor Federasyonları yönetici ve yetkililerine bu konudaki sorumluklarını hatırlatıyor ve yapılmak istenen bu yıkımı tarihe not düşmek adına değiştirilmesi yönünde çaba göstermeyi görev biliyoruz.
* Türk sporu açısından çok önem taşıyan bu kompleksin projesinin bir kez daha gözden geçirilmesini , burada faaliyette olan spor branşları antrenör ve yöneticilerinin görüşleri alınarak projenin aslı korunarak gelecek nesillere aktarılmasını ve en iyisinin yapılması için gerekli çalışmaların yürütülmesini , spor tarihimizin korunması açısından önemli olduğuna inanıyoruz.

487 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.