STOP łamaniu praw człowieka w Chile - policja strzela w oczy protestującym!

STOP łamaniu praw człowieka w Chile - policja strzela w oczy protestującym!

0 have signed. Let’s get to 300,000!
At 300,000 signatures, this petition becomes one of the top signed on Change.org!
Dr. Lorena PEREZ, SPÉCIALISTE EN MÉDECINE D'URGENCE started this petition to Sebastián Piñera (President of Chile) and

ES/FR/ENG

Od 19 października 2019 roku demonstracje przeciwko nierównościom gospodarczym i społecznym w Chile są brutalnie tłumione przez siły policyjne. Policja, za przyzwoleniem rządu prezydenta Pińery, używa karabinów z “gumowymi” kulami, wykonanymi z ołowiu, szlifowanego szkła i piasku krzemionkowego, jak również bomb z gazem łzawiącym oraz  armatek wodnych napełnionych substancjami chemicznymi, które powodują poważne oparzenia. Standardem jest celowanie bezpośrednio w głowę lub obszar brzuszny obywateli. 

Narodowy Instytut Praw Człowieka w okresie od 19 października do 25 listopada zarejestrował 2808 rannych, w tym 1737 postrzelonych z broni palnej. 294 osób doznało urazów oczu, z czego 33 straciły wzrok w jednym oku. 

Liczba ofiar pokazuje nie tylko, jak rząd i policja łamią protokoły dotyczące utrzymania porządku publicznego, ale jak owe nadużycia bezpośrednio ranią obywateli, którzy nadal demonstrują na ulicach.

Chcemy zaapelować do międzynarodowej opinii publicznej o pochylenie się nad problemem systematycznego łamania praw człowieka w Chile, opisanego w raportach Amnesty International oraz Human Rights Watch. 

Wspólnie zwróćmy się do prezydenta Piñery oraz ministra spraw wewnętrznych, Gonzalo Blumela, zwierzchnika policji -  żądamy natychmiastowego zakazu stosowania broni chemicznej przez siły policyjne, jak również zakazu uciekania się do środków niezgodnych z protokołami dotyczącymi utrzymania porządku publicznego. 

Rząd chilijski dysponuje wystarczającą ilością narzędzi politycznych i prawnych, aby w pokojowy sposób reagować na roszczenia obywateli, przy poszanowaniu wolności słowa i praworządności.

0 have signed. Let’s get to 300,000!
At 300,000 signatures, this petition becomes one of the top signed on Change.org!