Ege Üniversitesi'nde Vegan Menü İstiyoruz

Doğrulanmış başarı
Mücadele alanı:Veganizm Kampanyaları

Ege Üniversitesi'nde Vegan Menü İstiyoruz

Bu kampanya 1.015 destekçi ile değişim yarattı!
Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafına Ege Üniversitesi Vegan Topluluğu bu kampanyayı başlattı

Bizler, Ege Üniversitesi'nde okuyan vegan öğrencileriz ve en temel hakkımızı istiyoruz: Beslenmek! Üniversitemizin yemekhanesinde vegan öğrencilerin besin ihtiyacını karşılayacak öğünler bulunmuyor. Bu, vegan öğrencilerin ve bitki temelli beslenmeyi tercih edenlerin, beslenme hakkının sağlanmadığı anlamına geliyor. Daha adil ve ekolojik bir Ege Üniversitesi için, herkesin eşit bir şekilde sağlığa ve beslenme hakkına erişimi için, yemekhaneye vegan menü seçeneğinin eklenmesini talep ediyoruz. 

Ege Üniversitesi bünyesinde çok sayıda öğrenci ve çalışan bulunmaktadır ve tabii ki her bir insanın yemek seçimlerinin gerek sağlık sebepleri, gerek iklim krizi kaynaklı sebepler, gerek ise etik olarak aynı olması beklenemez. Fakat, gezegenimizdeki tüm canlı yaşamını tehdit eden bir iklim kriziyle karşı karşıyayız. Bu sebeple karbon ayak izini azaltmak herkesin sorumluluğudur. Hayvancılık ve iklim değişikliği arasındaki bağlantıya dair şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı araştırma, “et”, süt ve süt “ürünlerinden” kaçınmanın gezegen üzerindeki çevresel etkimizi azaltmanın en önemli yolu olduğunu ortaya koydu. İklim kriziyle mücadele ve karbon nötr bir gelecek konusunda öncülük etmek ve yeni nesillerin geleceğini güvence altına almak için ilk adımı atan, eğitim kurumları olmalıdır.

Yurtdışında bir çok üniversitede vegan yemek seçeneği bulundurulmaktadır. Vegan menü seçeneği uygulaması Türkiye’de bir çok üniversitede yapılmakta, her öğün yemekhanede iki ayrı yerde bulunan yemek servis birimlerinden birinde sadece vegan menü dağıtılmakta, hem vegan bireyler hem de vegan olmasa da sağlık sebepleriyle vegan beslenmeyi tercih edenler menüden yararlanmaktadır.

Yemekhanelerde vegan menü seçeneği olan üniversiteler:

  • Boğaziçi Üniversitesi
  • Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
  • İstanbul Üniversitesi
  • Koç Üniversitesi
  • Mef Üniversitesi
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  • Yıldız Teknik Üniversitesi

Üniversitemiz yemekhanesinde çıkan menülerde vejeteryan menü de dahil olmak üzere, hayvansal gıda (et, süt, peynir, krema yumurta, tereyağ gibi) içermelerinden dolayı büyük zorluklar yaşamaktayız.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 47. maddesinde yer alan beslenme ihtiyacından öğrencilerin en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak ve Yüksek öğretim kurumları  Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Daire Başkanlığı'nın Uygulama  Yönetmeliğinin 15’inci maddesinde yer alan beslenme adına en iyi şekilde hizmet verilmesi hükümlerine dayanarak üniversitemizin yemekhanelerinde vegan öğrenciler için vegan menü çıkarılmasını talep etmekteyiz.

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 1.015 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş