Eğitim Öğretime "Hazırlık Ödeneği" Tüm Eğitim Emekçilerine Verilmelidir

Eğitim Öğretime "Hazırlık Ödeneği" Tüm Eğitim Emekçilerine Verilmelidir

3.802 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.
Başlama tarihi:

Bu kampanya neden önemli?

Bilindiği üzere, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 32. maddesi gereğince, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim-öğretim hizmetleri sınıfında görev yapan öğretmenlere her yıl Eylül ayında “Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği” verilmektedir. 

Sadece öğretmenlere ödenmesi nedeniyle eğitim ve bilim çalışanları arasında ayrılık yaratan bu uygulamanın düzeltilerek, hazırlık ödeneğinin yardımcı hizmetler personelinden memuruna, akademisyeninden idari personeline, kadar eğitim ve öğretim alanında çalışan herkese ödenmesi sağlanmalıdır. Unvan sınıflamasına giderek, emek ve fırsat eşitliğini ortadan kaldıran bu uygulama, ayrımcılıktan başka bir şey değildir.

Yıllardır sadece öğretmenlerin yararlanmasına yönelik bir formül olarak uygulanan hazırlık ödeneği sistemi, eğitim sisteminin tüm eksiklerine rağmen yoğun emek harcayan ancak ödenek almayan eğitim çalışanlarına mağduriyet yaşatmakta, harcadıkları emeğin göz ardı edilmesine neden olmaktadır. Bu da hem çalışma ortamlarında huzursuzluk yaratmakta, hem de eğitim ve öğretim hizmetlerinde yetersizliklere yol açmaktadır.

Eğitim-İş olarak ısrarla Hükümetten ve Bakanlıktan eğitime hazırlık ödeneğinin en az bir maaş tutarında, eğitim ve bilim işkolundaki tüm çalışanlara ayrım yapılmaksızın ödenmesini defalarca talep ettik. Bugün de aynı talebimizi yineliyor ve bugüne kadar salt öğretmenlere sağlanan bu ödeneğin, eğitim ve bilim işkolundaki tüm çalışanlara ödenmesini kapsayacak şekilde düzenlenmesi için Türkiye genelinde imza kampanyası başlattık. 

Türkiye Genelinde İmza Kampanyası Planlanmıştır.

Söz Konusu imza kampanyasına üyelerimiz ve üyelerimiz dışındaki tüm eğitim emekçileri katılabilecektir. 

Siz de kampanyamızı imzalayıp paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 

3.802 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.