Adalet arayışımıza devam ediyoruz! Azmettirici yargılansın.

Adalet arayışımıza devam ediyoruz! Azmettirici yargılansın.

58.153 kişi imzaladı. Hedefimiz 75.000.
Adalet Bakanligi tarafına Emine Büyüknohutçu bu kampanyayı başlattı

Click here for English

Ben Emine Büyüknohutçu. Kardeşlerim ve ben, anne ve babamız Ali Ulvi ve Aysin Büyükknohutçu'yu, bundan 4 sene önce, vahşice işlenen bir cinayete kurban verdik. Finike'de taş ocaklarına karşı doğayı savunma mücadelesi verdikleri için öldürülen anne ve babamızın cinayeti, hala çözülemedi. 

Yasımız hala çok taze. Kaybımızın acısına, bunca yıldır adaletin yerini bulmamış olması da ekleniyor ve azmettiricinin yakalanmadığı her yıl, bu acı katlanarak artıyor.  

Anne ve babamız, sedir ağaçlarının, toroslarının sesiydi. Bu kampanyayı da, bizleri her zaman doğa sevgisiyle büyüten anne ve babamız için adalet aramak için başlattım. 

Anne ve babamızı öldüren katil, olayı para için yaptığını yani kiralık katil olduğunu itiraf edip, azmettiricinin ismini vermesine rağmen, son geldiğimiz noktada azmettiriciler hakkında takipsizlik kararı verildi. Kiralık katil ise, kaldığı cezaevinde ölü bulundu. 

Ben, bu adalet arayışımda aldığım tehditlere rağmen hiçbir zaman pes etmedim ve asla pes etmeyeceğim. 

Anne ve babamızın, yerel halk ve mücadele platformlarıyla birlikte taş ocaklarına karşı verdiği mücadele ve sonrasında yaşananlar, tüm Türkiye’de devam eden ekoloji mücadelesinin önemini, yaşam alanı ve doğal alan mücadelesi veren bireylerin içinde bulunduğu tehlikeyi bir defa daha gözler önüne sermiştir.

İmzanız adaletin sağlanması adına çok büyük bir katkı olacaktır!

Aşağıda, Anne ve babamız Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu ne için mücadele verdiler, hangi hakikati savundular, süreçte neler yaşandı, bunları detaylarıyla anlattım. Zaman ayırıp okuyan, imzalayan herkese teşekkür ederim. 

Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu, 2013’te, Finike’de mermer ocaklarının sadece o bölgede yetişen sedir & katran ormanlarını, endemik bitki ve hayvan türlerini, tarıma ve insan sağlığına verilen dönüşü olmayan zararları kamuoyuna duyurmuşlardı. Yöre halkıyla birlikte mücadeleyi kuvvetlendirmeye emek verdiler. Mücadele sayesinde, Finike Cumhuriyet Savcılığı mermer ocaklarının yarattığı doğal alan tahribatına yönelik soruşturma başlattı. 

Açtıkları dava sonucunda bölgedeki bir mermer ocağı için kapatma kararı almayı başardılar. Bu mermer ocağı, anne ve babamıza açtığı 100 Bin TL’lik karşı tazminat davasını da kaybetti ve kazanılan dava dosyası bölgedeki diğer tüm taş ocaklarının da kapatılması için emsal teşkil eden bir dosya haline geldi.

5 Mayıs 2017, gece yarısı saat 02:00 civarında mücadeleyi verdikleri evlerinin hemen yakınındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Ali Ulvi Büyüknohutçu, sosyal medyada “Büyük bir facianın eşiğinden döndük!” diyerek, yangını çiftliğin sınırında söndürebildiklerini yazdı.

Yangının hemen ardından, 9 Mayıs 2017’de, baba ve annemiz Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu mücadeleyi sürdürdükleri evlerinde ölü bulundular. Bölgeye sadece 15 gün önce taşınmış olan Ali Yamuç gözaltına alındı ve üç gün sonra tutuklandı. Cezaevinde verdiği ifadelerinde cinayeti itiraf etti “para için” yaptığını söyledi. Kamuoyunda günlerce gündemden düşmeyen, yine cezaevinden yazdığı bir diğer mektupla azmettiricisinin ismini açıklayarak, kendisine bu cinayetleri işlemesi için teklif edilen paranın kalan kısmını eşi Fatma Yamuç’a teslim etmelerini söyledi ve “İpleriniz cebinizde” ifadelerini kullandı.  Bir hafta sonra, katil Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç, cinayete iştirak suçuyla tutuklandı. 

Üzerinde bulunan, Ali Yamuç’un adıyla yazılmış ve yine onun tarafından imzalanmış mektupta şunlar yazıyordu:  “Bana vaat ettiğiniz ödemeyi yapın. ‘Öldür paranı hemen vereceğiz’ diye vaatlerde bulunup, neyi bekliyorsunuz? 10 gün içerisinde param gelmez ise görüşürüz. İpleriniz cebinizde haberiniz olsun”.

Ardından Kaldığı Elmalı Cezaevinde can güvenliği olmadığı için naklini isteyerek daha güvenli olan Alanya L tipi cezaevine nakledildi.

20 Eylül 2017’de, Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde Ali Yamuç ölü bulundu. Alanya Savcılığı'nın hazırladığı rapora göre, Ali Yamuç'un kaldığı koğuşun banyosunda havalandırma penceresine eşofman lastiğiyle kendini astığı belirtildi. Yamuç, hayatını kaybederken birçok cevabı da beraberinde götürdü.

Katil zanlısı Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç, yargılandığı Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Cinayete yardım etmek” suçundan beraat etti. Dosyamız şu an Yargıtay aşamasındadır. Mahkeme aynı zamanda, dosyadaki bir tanığa dayanarak, Ali Yamuç’un olay gününden önce görüştüğü iddia edilen siyah cipli bir kişiyle görüşmesinden yola çıkarak azmettiriciler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Buna dayanarak soruşturmanın derinleştirilmesi için Finike Cumhuriyet Savcılığı’na ihbarda bulunuldu.

Maalesef soruşturma yenilenmedi ve azmettiriciler yönünden takipsizlik kararı verildi. Bu karara da itiraz edildi.

Cinayetlerin üstü baştan beri eksik soruşturmayla örtüldüğü, arkasında kimler olduğu ortaya çıkarılmadığı inancını taşımaktayız. Bu nedenle soruşturmanın yeniden açılması gerekmektedir.

 

58.153 kişi imzaladı. Hedefimiz 75.000.