Devlet Okullarında Öğrencilere Bir Öğün Yemek Verilsin

Devlet Okullarında Öğrencilere Bir Öğün Yemek Verilsin

Başlama tarihi:
2 Aralık 2021
Muhatap:
İmzalar: 1.757Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Ülkemizdeki devlet okullarında okuyan 15 milyondan fazla öğrencinin büyük bir çoğunluğunun ailesinin maddi düzeyi yoksulluk seviyesindedir. Bu durum 2021 ve 2022 yılında daha da artmıştır. TÜİK ve Türk-İş'in verileri 2021 Haziran ayı itibariyle 66 milyon vatandaşın aç ve yoksul olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 13 milyon öğrencinin ailesi yoksulluk ve açlık sınırının altındadır.

"Hiçbir çocuk aç kalmasın" diye Milli Eğitim Bakanlığı’ndan devlet okullarında bir öğün ücretsiz yemek vermesini talep ediyoruz.

Ülkemizdeki tam gün eğitim veren devlet okullarında okuyan yaklaşık 7,8 milyon öğrencinin, ailesinin maddi durumu iyi değil. Bu öğrencilerin çoğuna aileleri günlük değil, haftalık 10, 20 TL ancak verebiliyorlar. Bazısı onu dahi veremiyor. Başka harcamaları da olabileceğinden çoğu 1 simit dahi alamıyorlar.

Dünyadaki okullarda ücretsiz yemek uygulaması 130 yıldır mevcut. Ancak ülkemizde hala örnek bir uygulama başlamış değil. Daha 3-5 sene önceye nazaran günümüzde (covid döneminin de etkisi ve dünya piyasasında dövizin ciddi artışı ile her şeyin çok pahalandığı ve alım gücünün de bayağı düştüğü), daha kötü durumda olunduğu, halkın orta ve alt gelir grubundaki büyük çoğunluğunun ekonomik düzeyinin özellikle son birkaç yılda daha da aşağılara indiği görülmektedir.

Eğitimin zorunlu olduğu ve ders kitaplarının 2003-2004 döneminden beri devletimiz tarafından ücretsiz verildiği ülkemizde; tam gün zorunlu eğitim alan ve ailesinin maddi durumu iyi olmayan yaklaşık 8 milyon öğrenciye eğitim süresi boyunca, haftanın 5 günü, yıl boyunca yaklaşık 180 gün, her gün 1 öğün 3-4 çeşit, yüksek kaliteli ve besleyici öğle yemeğinin ücretsiz verilmesini acil gündeme almanızı, çözümler üretmenizi ve uygulama yolları geliştirmenizi talep ediyoruz. 

Ayrıca gerekirse; yaklaşık 8 milyon çocuğun, gencin tamamına da ücretsiz değil;

  • 2 milyon öğrenciye ücretsiz,
  • 6 milyon öğrenciye de günlük 5 TL karşılığı verilebilir.
  • Böyle bir yemeğin hazırlanması, paketlenmesi, nakliyesi vs. (bayağı yüksek adette üretimler yapılacağı için) maliyetleri de çok ciddi anlamda düşecektir ve yaklaşık 10-15 TL yi de geçmeyecektir diye düşünüyoruz.

Amacımız geçmişteki veya günümüzdeki herhangi bir partiyi, yöneticilerini eleştirmek yahut övmek amaçlı siyasi bir çalışma olmadığı gibi durum tespiti de değildir. Yapmak istediğimiz; çok önemli-elzem bir konuyu ülkemizin gündemine taşımak, kamuoyu oluşturmak ve ülkemizi yöneten değerli şahsiyetlerin bunu unutmamasını, böylesine önemli ve acil bir mesele üzerinde çalışmalar, hesaplamalar, planlamalar yapılmasını hatırlatmaktır. 

Çocukların okullarda aç kalmaması için kampanyayı imzalayıp Whatsapp, Twitter, Facebook ve Instagram gibi mecralarda paylaşmanızı önemle rica ediyoruz.

Saygılarımızla...

Gönül Erleri Mail Grubu

Genişletilmiş İstişare Kurulu

Hemen destekle
İmzalar: 1.757Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle