Suçıktı Köyündeki SU yok olmasın!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.


Desteğine ihtiyacımız var.  Yüzlerce yıldır özgürce akan, bitkiye, hayvana, insana yaşam olan köyümüzün suyunu alıyorlar. Bundan üç gün önce köyümüze dozerlerle gelip su kaynağının olduğu gölün ortasına, bizimde yüreklerimize acımasızca kepçe ile vurdular. Kepçe ile açmayı başaramayınca vazgeçtiklerini sandık ama nafile…Ertesi gün, bir betondan yapılmış depo ve ikide beton bariyerle gelip kaynağın ortasına oturttular. Düşünebiliyor musun su çıkmasını engelleyecek şekilde kaynak çıkışının üzerine o betonları koydular.
 
Daha önce büyük depremde bu suyun geri gittiğini, kaybolduğu, 2 yıl sonra tekrar kendi kendine çıkan su olduğunu bilen, bu nedenle içindeki bir taşı oynatmak dahi istemeyen köylü halkın “YAPMAYIN” diye yalvarmalarına rağmen dinlemediler, duymadılar, umursamadılar, devam ettiler…
 
Bu dağ köyünde SU ANA olmadan herkes aç, herkes öksüz…Ağaçlar kurur, kurbağalar, böcekler orada yaşayan tüm canlılar ölür, suyun beslediği dere susuz kalır. Yıllardır var olan, çalışır durumdaki tarihi su değirmeni çalışmaz. Suyun geçtiği küçük şelalelerin altında ruhlarını dinlendirmek, nefes almak için gelenlere akmaz.
 
Kamuoyunda tepki olunca betonlar kaldırıldı ve projeyi revize edeceklerini yazdılar ama içimiz rahat değil, yüreğimiz ağzımızda…
 
Desteğine ihtiyacımız var…Lütfen bizimle ol ve bu doğa katliamına sende DUR de. Konunun muhatapları projeden vaz geçsinler, su kaynağımız müdahalelerle yok olmasın!!!