Kampanya Kapatıldı

Ankara'ya Yarış Pisti Yapılsın

Bu kampanya 28 destekçiye ulaştı


Bugün Türkiye'deki sürücülerin büyük çoğunluğu, hızlı araç kullanmayı, yol güvenliği için çok önemli bir sorun olarak görmektedir. Aynı zamanda, birçok sürücü belirlenen hız sınırlarını bilerek veya bilmeyerek aşmaktadır. 

Aynı şekilde batı ülkelerine de baktığımızda en fazla ihlal edilen trafik kanunun hız limitleri olduğunu görmekteyiz. Kasten gerçekleşen hız ihlallerinin sebebi olarak şunları gösterebiliriz:

Var olan trafik akışından sıkılmak.

Bir yere yetişmek durumunda(acelesi) olmak

Ve en yaygını hızlı sürüş keyfini yaşamak.

Bugün Avrupa'da dahi sürücülerin %10'u hızlı sürüş keyfini yaşamak için hız limitlerini ihlal ediyorlar.(Kaynak: https://ec.europa.eu/transport/road_safety/specialist/knowledge/speed/many_drivers_exceed_the_speed_limit/speed_choice_why_do_drivers_exceed_the_speed_limit_en )

Bireysel sürücüler arasında araç sürüş tarzı olarak farklılıklar görülebilmektedir. Hız limitini ihlal eden kitleyi detaylı incelersek, kitlenin çoğunluğunu gençlerin oluşturacağını göreceğiz. Türkiye'de hız sınırını ihlal etmekle alakalı yapılan herhangi  bir çalışma bulunmasa da bugün ülkemizdeki genç nüfusun, toplam nüfusa olan oranının Avrupa ülkelerine nispeten daha büyük olması dikkate alınırsa; ülkemizdeki hızlı sürüş keyfini yaşamak için hız limitlerini ihlal edenlerin oranının da Avrupaya kıyasla daha büyük olacağını öngörmek zor değildir.

Bugün hızlı sürüş keyfini yaşamak, aracının limitlerini öğrenmek için sürücülerin kullanabilecekleri yarış pistleri, ülkemizde yok denecek kadar azdır. Varolanların da ülkede yer alan sürücülerin tamamına hizmet etmesi mümkün değildir.

Ülkemiz sınırlarında bulunan yarış pistleri bir elin parmağını geçmez iken, bugün sadece Almanya'da herbiri halka açık olmasa da 98 yarış pisti bulunmaktadır. (Kaynak: http://theracingline.net/racingcircuits/Germany/index.html )

Ankara'ya yapılacak olan bir yarış pisti ile sürücülere hızlı sürüş keyfini yaşama imkanı verildiği takdirde, aynı il sınırları içerisinde sürücülerin trafik hız limitini ihlal etme ve hız limitlerine bağlı olarak gerçekleşen kaza oranlarında azalma olacağını tahmin etmek hiç zor değildir.

Bununla beraber Pistlerde gerçekleşen halka açık organizasyonlar ile ülkelere çok sayıda turist çekilebilmektedir. Bugün Almanya'da yer alan Nürburgring Pistine yılın çoğu günü değil, her günü akın akın turist gelmektedir.

Bugün Ankara'da kapatılan kışla arazileri bu minvalde değerlendirmek için son derece uygundur.

 

 Bugün umur imzanı bekliyor!

umur demir bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Ankara Büyükşehir Belediyesi: Ankara'ya Yarış Pisti Yapılsın». umur ve imza atan diğer 27 kişiye katıl.