Amazon Yangınlarını Durdurun!

Amazon Yangınlarını Durdurun!

Başlama tarihi:
4 Eylül 2019
İmzalar: 5.095.678Sonraki Hedef: 6.000.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Gabriel Santos

Portekizce / İngilice / Fransızca / German / İspanyolca (Peru) / Rusça / İspanyolca (İspanya)

Benim adım Gabriel, Amazon’un kalbinde, Rio Branco'da yaşayan bir avukatım. Bu imza kampanyasını başlattım çünkü Brezilya Hükümeti’nin tüm kademelerini harekete geçirip Amazon yağmur ormanlarındaki yangınlara son verilmesini istiyorum!

Yetkililerin, bu bölgede orman yangınlarının artmasına neden olan şeyi araştırmasını ve suçluları bulmak için bir soruşturma başlatmasını talep ediyorum. 

Brezilya Uzay Ajansı'na göre, bu yıl Amazon ormanı yangınlarının sayısı 2018'in aynı dönemine göre %84 arttı. Ben burada yaşıyorum ve hiçbir zaman bu kadar kısa sürede bu kadar fazla yangın görmemiştim. Şu an 71.000 yeni yangın noktası var.

Yangınların yarısından fazlası Amazon’da bulunuyor ve yalnızca biyolojik çeşitliliği ve ekosistemleri öldürmekle kalmıyor aynı zamanda milyonlarca insanın, özellikle de duman nedeniyle nefes alamayan yaşlıların ve çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor. 

Geçtiğimiz Pazartesi öğleden sonra, kuzeydeki yangınlardan çıkan duman o kadar kuvvetliydi ki, São Paulo’da insanlar havanın 15.00’te karardığına şahit oldu. 

Bu, benim bir şeyi anlamamı sağladı: Kuzey ya da güneyli olmamız farketmez. Nehir kıyısında mı yaşıyorsun yoksa şehirde çalışan bir yönetici. Çevre politikalarının çökmesi hepimizi etkiler.

İyi bir soruşturma, bunun bir daha yaşanmamasını sağlayabilir. Lütfen imzalayarak yardım edin.

Hemen destekle
İmzalar: 5.095.678Sonraki Hedef: 6.000.000
Hemen destekle

Karar Vericiler

  • Governo Federal
  • Gladson Cameli, governador do Acre
  • Marcos Rocha, governador de Rondônia
  • Mauro Mendes, governador do Mato Grosso
  • Reinaldo Azambuja, governador Rio Grande do Sul