Kampanya Kapatıldı
Kampanyanın muhatabı: Orman ve Su İşleri Bakanlığ Veysel Eroğlu

Ahmetler'de hes projesini iptal edin!

2.424
destekçi

Antalya Manavgat ilçesi sınırlarında yer alan Ahmetler Kanyonu doğal ve eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

Km’lerce uzunluğundaki Karpuz Çayı boyunca, suyun milyonlarca yılda oyduğu kanyonda, doğanın görkemi ve heybeti insanları mest etmektedir.

Bölgenin su kaynağı olan bu çaydan 13 köyde yaşayan toplam 6 bin insan yararlanmaktadır.

Bölgede genel olarak tarım ve hayvancılık yapılmakta ve de orman ürünleri, defne, kekik ve adaçayı toplayarak geçim sağlamaktadır.  

Bu görkemli güzelliklere sahip Ahmetler’de, 49 yıllığına kiralamış, 9,96 megavatlık bir hes projesi bulunmaktadır ve de inşaata başlanmak istenmektedir.

Ancak; Ahmetler Kanyonu görülmeden, halka sorulmadan, ÇED Gerekli Değildir kararı verilmiştir. Bu karar, alan görülmeden alınan bir karardır ve de doğal olarak YOK hükmünde bir karardır…

Konuyla ilgili açtığımız dava “geç açtınız” diye reddedilmiştir. Gerekçede ise “duyuru yapıldı” denmektedir. Ancak; duyuru köy halkının görmesi mümkün olmayan bir yerde yapılmıştır. Konuyla ilgili yeniden dava açılmak üzeredir ve yeniden keşif yapılacaktır.

Akdeniz kuşağında bulunan ve henüz bilimsel olarak araştırılmamış olan bu bölgede, tıpkı aynı kuşakta yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı gibi olağanüstü flora ve fauna çeşitliliği vardır.

Milli park –SİT alanı niteliğinin tümüne haiz olan bu bölgede; çınar, saçlı meşe, yaban gülü, çam, karaağaç, mersin, zakkum, şalba, tambılık, kekik, adaçayı, inula, defne, tespih ağacı, andız, böğürtlen, papatya, incir, üzüm, sklamen ve otlar gibi yüzlerce bitki türü mevcuttur.

Ayrıca santralin başlangıç noktası olan bölge; Uluslararası Bern Sözleşmesi ile koruma altında olan dağ keçilerinin su içtiği bölgedir. Uluslararası sözleşmelerle korumak zorunda olduğumuz yaban yaşamı tehdit edecek bu projenin burada yapılması mümkün değildir.

Ahmetler’de hes için bölgedeki dağa, 3,5 km’lik tünel yapılacaktır. Tünelde ise, km’de 3 ton, toplamda 9 ton dinamit kullanılacak ve doğa altüst edilecektir. Bunun yanında bölgedeki içme sularımız ve su kaynakları atılan dinamitlerden etkilenecek ve de yer değiştirebileceklerdir.

600 yıldır bölgede yaşayan Ahmetler köylülerinin hes nedeniyle ne yazık ki; huzuru da bozulmuştur.  Demokratik direnme hakkını kullanan ve de sadece bedenlerini hese karşı siper eden Ahmetler köylülerine 3 kez kurşun sıkılmıştır.

Köylülere kurşun sıkan özel güvenlik biriminden ise sadece 2’sinin silah taşıma izni vardır ve de silah kullanma izinleri de yoktur; taciz ateşiyle bile ateş edemezler!

Dolayısıyla, hes projesinin yapılmak istenmesiyle birlikte huzuru bozulan köylülerin can güvenliği de yoktur.

Bizler; Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak sizlerden bizlerin ve doğanın haklarını korumak için hes projesini iptal etmenizi istiyoruz!

Ahmetler Köylüleri

A Platformu

 

 

Bju kampanya şunlara teslim edildi:
  • Orman ve Su İşleri Bakanlığ
    Veysel Eroğlu


    A Platformu bu kampanyayı bir imzayla başlattı, şimdi 2.424 destekçisi var. Görmek istediğin değişimi yaratmak için bugün sen de bir kampanya başlat.
    Bugün A Platformu imzanı bekliyor!

    A Platformu bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Ahmetler'de hes projesini iptal edin!». A Platformu ve imza atan diğer 2.423 kişiye katıl.