Kampanya Kapatıldı

117 Milyon Zeytin Ağacını Kurtar!

Bu kampanya 43.422 destekçiye ulaştı


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Meclis’e sunulan ve önümüzdeki günlerde oylamasının yapılması beklenen “3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun”da değişiklik yapılması öngörülüyor. Yapılacak olan değişiklikle mevcut zeytinlik alanların yüzde 70’inin sanayi tehdidi altına alınacağı belirtiliyor. [1]

Bu değişikliğin yapılması Türkiye tarımında önemli bir yere sahip olan zeytin ve zeytinyağı üretimini kötü etkileyeceği gibi çevre açısından da geri dönülmez zararlara yol açacaktır.

Türkiye'de yapılan zeytin üretimi,dünya zeytin üretiminin yüzde 10'unu;zeytinyağı üretimi ise dünya zeytin üretiminin yüzde 6'sını karşılamaktadır.Kanunda yapılması gereken değişiklik bu duruma zarar vereceği gibi yaşamını zeytin ve zeytinyağı üretimiyle idame ettiren bir çok çiftçi için büyük zararlar verecektir.

Bu değişiklikle zeytin ağaçlarının yok edilerek alanların imara açılması,madenciliğe açılması planlanmaktadır.Bu çevreye ön görülmesi kolay zararlara yol açacaktır.Ayrıca ilgili değişiklikte belirgin bir "kamu yararı" bulunmamakla beraber,uluslararası antlaşmalara ve Anayasanın çevre konusundaki hükümlerine aykırı davranılmaktadır.

Türkiye'de önemli bir yer kaplayan zeytin ağaçlarının,zeytincilik sektörü ve çevrenin korunması adına bu kanun değişikliğinin geri çekilmesini talep ediyoruz.

[1] https://www.evrensel.net/haber/320860/117-milyon-zeytin-agaci-icin-idam-fermaniBugün Mertkan imzanı bekliyor!

Mertkan Torun bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «117 Milyon Zeytin Ağacını Kurtar!». Mertkan ve imza atan diğer 43.421 kişiye katıl.