Şarkılar suç unsuru olamaz, rapçilere özgürlük! #HukuksuzluğaHayırSanataEvet

Şarkılar suç unsuru olamaz, rapçilere özgürlük! #HukuksuzluğaHayırSanataEvet

Başlama tarihi:
3 Ekim 2019
İmzalar: 1.000Sonraki Hedef: 1.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: sevda turan

Bu imza kampanyasını, ülkemizde son dönemde giderek artan sanatçı mahkumiyetlerinin gözlerden kaçan yönüne dikkat çekmek ve kamu vicdanını ortaya koymak için başlattım.

Müzik takipçilerinin çok yakından bildiği gibi, ülkemizde geçen sene içinde Ezhel, Khontkar, Burry Soprano gibi genç müzisyenlerin bulunduğu bir grup rap sanatçısı "Uyuşturucu madde kullanımına alenen özendirme" gerekçesiyle gözaltına alındı. Bu genç müzisyenlerden Ezhel, (change.org aracılığıyla yürütülen kampanyaların yarattığı etkinin de sayesinde) aynı konu hakkında görülen iki ayrı davadan beraat etmeyi başarmış, mahkemelerimiz iki kez üst üste örnek karar vererek ünlü sanatçının özgürlüğüne kavuşmasını sağlamış ve kamu vicdanını rahata kavuşturmuşlardır.

Ancak söz konusu suçlamayla muhattap kalan diğer sanatçılar maalesef Ezhel kadar şanslı olamamışlardır.

Geçtiğimiz hafta, İzmir 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 26.09.2019 günü görülen duruşmada; Burry Soprano, Khontkar ve Young Bego mahlaslı 3 rapçi hakkında "Uyuşturucu kullanımını alenen özendirme" suçundan 4'er yıl 2'şer ay hapis cezasına hükmedilmiştir.
Oysa ki bu müzisyenler, yıllardır müziğe gönül vermiş kişiler olarak sadece hayali ve kurgusal sanat eserleri ortaya koymuşlardır.
"Uyuşturucu madde kullanımına özendirme" suçu kapsamında yapılan incelemelerde, yayınlanan şarkılar suç unsuru, şarkı sözleri ise, içler acısı bir şekilde, delil olarak yorumlanmıştır.

Eğer bir ülkede, bir müzisyen, bir ressam, bir heykeltıraş, ortaya koyduğu sanat eseri yüzünden hapis cezasıyla karşı karşıya geliyorsa bu, o ülkede sanata ifade özgürlüğü tanınmadığının göstergesidir.
Sanatın hangi dalında olursa olsun, tek amaçları sanatlarını icra etmek ve yeni sanat eserleri oluşturmak olan sanatçılarımızın omzuna bu denli ağır bir yük yüklenemez, yasalar yanlış yorumlanarak sanatçıların ifade özgürlükleri ellerinden alınamaz.
Cezasızlık veya caydırıcı olmayan cezalar ülkemizin en önemli sorunlarından birisiyken, adaletin tokmağı yalnızca ülkenin ilerici gençlerinin başına iniyorsa, burada ters giden bir şeyler var demektir.

Bu adaletsizliğe, sanat düşmanlığına ve yasaların düşünce özgürlüğünü kısıtlayacak şekilde yorumlanmasına dur diyoruz!

Adalete ışık olmak için siz de imza atın!
#HukuksuzluğaHayırSanataEvet

Hemen destekle
İmzalar: 1.000Sonraki Hedef: 1.500
Hemen destekle

Karar Vericiler