Z Kuşağından Çağrı: İklim Acil Durumu İlan Edilsin #Karbon0Dünya1

Mücadele alanı:İklim Krizi
Bu kampanya, "İklim Krizi" mücadele alanındaki 17 imza kampanyasından birisi.Bu mücadele alanı hakkında daha fazla bilgi et.

Z Kuşağından Çağrı: İklim Acil Durumu İlan Edilsin #Karbon0Dünya1

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.000.
25.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.

TBMM ve tarafına Genç İklim Aktivistleri bu kampanyayı başlattı

English

Karar vericilere sesleniyoruz; biz gençlere iklim kriziyle kararlı mücadele borcunuz var. "İklim Acil Durumu" ilan edin, kararlı ve etkili karbonsuz gelecek eylem planını katılımcı yollarla hazırlayın.

Dünyayı iklim krizinin geri dönüşü olmayan eşiklerine biz getirmedik ama bu kriz suya, gıdaya erişimimizi, insan onuruna uygun bir yaşam sürmemizi, yaşadığımız doğayı, geleceğimizi tehlikeye attı.  

Bizler geleceğimizi güvence altına alan karar vericiler istiyoruz. İklimi kurtarmak demek, geleceğimizi de kurtarmak demek. 

İklim krizi acil ve kaçınılmaz bir eylem planı gerektiriyor. Dünyada  35 ülke, yerel, bölgesel yönetimler ile birlikte toplam 1 milyardan fazla insanın temsil edildiği 2012 farklı yönetim yapıısı iklim acil durumu ilan etti. 

Türkiye iklim krizine karşı savunmasız bir ülke. Ülkenin her yerinde, yangınlar, seller, afetler olurken, bu krize kararlı bir eylem planı başlatmamız için tam zamanı. 

İklim acil durumu ilan edilsin istiyoruz!

  • İklim acil durumuna yönelik TBMM ve tüm bakanlıklar ortak hareket ederek iklim acil durumu ilan etsin, hukuki düzenlemeler yapsın
  • Başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere, tüm belediyeler belediye meclislerinde iklim acil durumu ilan edilmesine karar versin
  • Sivil toplum kuruluşları ve bilim insanlarının davet edileceği bir iklim krizi bilim kurulu kurulsun 
  • İklim krizi bilim kurulunun ana hedefi karbonsuz düzene geçiş ve sıfır karbon yol haritasını hazırlamak olarak belirlensin. 

Kampanyayı destekleyen genclik grupları:

Roots & Shoots Türkiye

Fridays for Future Türkiye

Youth for Climate Türkiye

Bilim Virüsü İklim Öncüleri

Genç TEMA Gönüllüleri

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.000.
25.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.