Mabel Matiz’in klibinden mi geldin? Öyleyse gençlerin iklim çağrısına kulak verelim:

Mabel Matiz’in klibinden mi geldin? Öyleyse gençlerin iklim çağrısına kulak verelim:

Başlama tarihi:
29 Ağustos 2022
İmzalar: 44.720Sonraki Hedef: 50.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Genç İklim Aktivistleri

English

İKLİM ACİL DURUMU İLAN EDİLSİN!

Karar vericilere sesleniyoruz; biz gençlere iklim kriziyle kararlı mücadele borcunuz var. "İklim Acil Durumu" ilan edin, kararlı ve etkili karbonsuz gelecek eylem planını katılımcı yollarla hazırlayın.

Dünyayı iklim krizinin geri dönüşü olmayan eşiklerine biz getirmedik ama bu kriz suya, gıdaya erişimimizi, insan onuruna uygun bir yaşam sürmemizi, yaşadığımız doğayı, geleceğimizi tehlikeye attı.  

Bizler geleceğimizi güvence altına alan karar vericiler istiyoruz. İklimi kurtarmak demek, geleceğimizi de kurtarmak demek. 

İklim krizi acil ve kaçınılmaz bir eylem planı gerektiriyor. Dünyada  35 ülke, yerel, bölgesel yönetimler ile birlikte toplam 1 milyardan fazla insanın temsil edildiği 2012 farklı yönetim yapıısı iklim acil durumu ilan etti. 

Türkiye iklim krizine karşı savunmasız bir ülke. Ülkenin her yerinde, yangınlar, seller, afetler olurken, bu krize kararlı bir eylem planı başlatmamız için tam zamanı. 

İklim acil durumu ilan edilsin istiyoruz!

  • İklim acil durumuna yönelik TBMM ve tüm bakanlıklar ortak hareket ederek iklim acil durumu ilan etsin, hukuki düzenlemeler yapsın
  • Başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere, tüm belediyeler belediye meclislerinde iklim acil durumu ilan edilmesine karar versin
  • Sivil toplum kuruluşları ve bilim insanlarının davet edileceği bir iklim krizi bilim kurulu kurulsun 
  • İklim krizi bilim kurulunun ana hedefi karbonsuz düzene geçiş ve sıfır karbon yol haritasını hazırlamak olarak belirlensin. 

Kampanyayı destekleyen genclik grupları:

Roots & Shoots Türkiye

İklim için Türkiye

Youth for Climate Türkiye

İklim Öncüleri

Genç TEMA Gönüllüleri

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi

Uluslararası Çocuk Hakları Elçileri Derneği: ICHILD

Hemen destekle
İmzalar: 44.720Sonraki Hedef: 50.000
Hemen destekle