Yurt Dışı Çıkış Harcı Zammına Hayır

Yurt Dışı Çıkış Harcı Zammına Hayır

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
akp ve tarafına sevil mert bu kampanyayı başlattı

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, 8 Temmuz 2019 tarihinde, yeni torba yasanın ayrıntılarını açıkladı. Yeni torba yasaya göre, 15 TL olan yurt dışına çıkış harcı 50 TL'ye çıkacak.

Yurtdışı çıkış harcının çıkış sebebini bir hatırlayalım. Marmara depreminden sonra deprem vergilerinden biri olarak 23 Mart 2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 Sayılı Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun İle yürürlüğe girmişti ancak daha sonra bu harç kalıcı hale gelmişti.

Yurtdışı çıkış harcı ödemeden yurtdışına çıkmanız mümkün değil. Havaalanlarından veya kara geçişlerinden Türkiye’den çıkış yapmak istediğinizde pasaportunuz ile birlikte yurtdışı çıkış harcını ödediğinize dair dekont veya harç pulunu beyan etmeniz gerekiyor. Eğer ikisi de yoksa sizi harç ödemeniz için geri gönderiyorlar.

Dünyanın en pahalı pasaport harcını ödediğimiz yetmiyormuş gibi, şimdi de her yurt dışı çıkışında alınan çıkış harcı zammı gündemde. Bu harçlar seyahat özgürlüğü önünden engeldir. Türk Lirasının değer kaybı her geçen gün seyahat etmeyi zorlaştırırken ek vergi ve harçlar seyahat etmek isteyenlerin önündeki engeller artıyor. Temel bir insan hakkı olan “seyahat etmek” ülkemizde her geçen gün daha da zor hale gelmektedir.

Yurt dışı çıkış harçlarına yapılacak olan %233 zamma HAYIR diyoruz!

Gezmeye devam etmek için siz de HAYIR diyerek destek olun!

#yurtdışıçıkışharcızammınaHAYIR

#HAYIR

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.