Kampanya Kapatıldı
Kampanyanın muhatabı: Sayın Naci Ağbal Maliye Bakanlığı ve 1 diğer muhatap daha

Yeni pasaporta yeniden defter ücreti ödemek istemiyoruz! #YeniPasaportaParaYok

5 yıl önce Türkiye'de pasaportlar yüksek güvenlikli, dünya standartlarında, çipli ve biyometrik oldu. Resmi makamlar böyle açıkladı, 5 yıl içinde bütün pasaportlar değiştirildi.

Şimdi aynı makamlar, parmak izi kaydedilebilen ve Avrupa Birliği'nin vize muafiyeti kriterlerine uygun yeni pasaportlarla "eski" pasaportların değiştirileceğini açıkladı.

Üstelik yeni pasaportların ücreti yine vatandaşlardan talep edilecek.

Şimdi diyoruz ki; 

5 yıl önce pasaportların çipini parmak izi kaydedilebilen ve AB standartlarına uygun yüksek güvenlikli bir biçimde yapmayı düşünemeyenler kimse, yeni pasaportların ücretini o kişilerden ve yetkililerden tahsil edin.

Millet pasaport parası basmıyor. 

Yeni pasaportlar için, yeni defter ücreti ödemek istemiyoruz. 

Dünyanın en pahalı pasaport ücretini, harçlarını vatandaşlarından alan devlet, Anayasal ve temel insan hakkı olan "seyahat özgürlüğü" hakkını yeterince ihlal ettiği yetmiyormuş gibi, parası ödenmiş pasaportlar için tekrar ücret talep ediyor.

Pasaport devletin vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesidir, fahiş bir ücretle yurttaşlara satılamaz, parası ödenmiş bir pasaport geri alınıp tekrar ücret talep edilemez.

Devletin tüm ilgili makamlarından bu uygulamanın iptal edilmesini ve yeni pasaportların bedelsiz olarak değiştirilmesini talep ediyoruz.

8 milyon pasaport sahibi ve bir gün pasaport alması gerekecek milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını  #yenipasaportaparayok etiketiyle imza kampanyamıza, sosyal medyada ve tüm mecralarda destek vermeye çağırıyoruz.

O. Suat Özçelebi

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri Sözcüsü

#yenipasaportaparayok

www.seyahatozgurlugu.com

Bju kampanya şunlara teslim edildi:
 • Sayın Naci Ağbal
  Maliye Bakanlığı
 • Sayın Binali Yıldırım
  Başbakan


  Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri bu kampanyayı bir imzayla başlattı, şimdi 6.143 destekçisi var. Görmek istediğin değişimi yaratmak için bugün sen de bir kampanya başlat.
  Bugün Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri imzanı bekliyor!

  Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Yine soyulmak, yeni pasaporta yeni ücret, yeni harç ödemek istemiyoruz!». Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri ve imza atan diğer 6.142 kişiye katıl.