Petition Closed
Petitioning Sayın Naci Ağbal Maliye Bakanlığı and 1 other

Yeni pasaporta yeniden defter ücreti ödemek istemiyoruz! #YeniPasaportaParaYok

5 yıl önce Türkiye'de pasaportlar yüksek güvenlikli, dünya standartlarında, çipli ve biyometrik oldu. Resmi makamlar böyle açıkladı, 5 yıl içinde bütün pasaportlar değiştirildi.

Şimdi aynı makamlar, parmak izi kaydedilebilen ve Avrupa Birliği'nin vize muafiyeti kriterlerine uygun yeni pasaportlarla "eski" pasaportların değiştirileceğini açıkladı.

Üstelik yeni pasaportların ücreti yine vatandaşlardan talep edilecek.

Şimdi diyoruz ki; 

5 yıl önce pasaportların çipini parmak izi kaydedilebilen ve AB standartlarına uygun yüksek güvenlikli bir biçimde yapmayı düşünemeyenler kimse, yeni pasaportların ücretini o kişilerden ve yetkililerden tahsil edin.

Millet pasaport parası basmıyor. 

Yeni pasaportlar için, yeni defter ücreti ödemek istemiyoruz. 

Dünyanın en pahalı pasaport ücretini, harçlarını vatandaşlarından alan devlet, Anayasal ve temel insan hakkı olan "seyahat özgürlüğü" hakkını yeterince ihlal ettiği yetmiyormuş gibi, parası ödenmiş pasaportlar için tekrar ücret talep ediyor.

Pasaport devletin vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesidir, fahiş bir ücretle yurttaşlara satılamaz, parası ödenmiş bir pasaport geri alınıp tekrar ücret talep edilemez.

Devletin tüm ilgili makamlarından bu uygulamanın iptal edilmesini ve yeni pasaportların bedelsiz olarak değiştirilmesini talep ediyoruz.

8 milyon pasaport sahibi ve bir gün pasaport alması gerekecek milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını  #yenipasaportaparayok etiketiyle imza kampanyamıza, sosyal medyada ve tüm mecralarda destek vermeye çağırıyoruz.

O. Suat Özçelebi

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri Sözcüsü

#yenipasaportaparayok

www.seyahatozgurlugu.com

This petition was delivered to:
 • Sayın Naci Ağbal
  Maliye Bakanlığı
 • Sayın Binali Yıldırım
  Başbakan


  Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri started this petition with a single signature, and now has 6,143 supporters. Start a petition today to change something you care about.
  Today: Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri is counting on you

  Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri needs your help with “Yine soyulmak, yeni pasaporta yeni ücret, yeni harç ödemek istemiyoruz!”. Join Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri and 6,142 supporters today.