Yetişkin Koklear İmplant Kullanıcılarına ÖTV indirimli araç istiyoruz

Yetişkin Koklear İmplant Kullanıcılarına ÖTV indirimli araç istiyoruz

1.970 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
sgk ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Samet Menç

20 Şubat tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre 18 yaş altı Koklear İmplant cihazı kullanan işitme engelli bireyler, özel gereksinime ihtiyacı vardır denilerek ÖTV'siz araç alabilirken, 18 yaş üstü asıl mağdur olan işitme engelli bireyler araç alamamaktadır.

Buna istinaden eski raporlarda yüzdelik (%) oran vardı. Yeni raporlarda ise bu oranları basamaklara ayırmışlar sadece tek farkı yüzdelik dilimle gösterilmiyor da kademe diye adlandırılıyor 1.- 2. kademe... 7. Kademe gibi; bildiğiniz gibi araç alımlarında ÖTV masrafından muaf olabilmek için ya ortopedik engelli olmak ya da diğer engel grupları için yüzde 90 ve üzeri rapor şartı vardı.

Ancak bir arkadaşımızın beyanına göre 18 yaş altındaki implantlı biri artık eski yüzde 90 ve üzerine tekabül eden 7. kademeden rapor alabiliyor. Dolayısıyla bu kişi ÖTV'siz araç alabilmektedir ancak kendisi değil vasisi aracılığıyla alabilmektedir. Buraya kadar anormal bir durum yok.

Ancak aynı engele sahip 19 yaşındaki implantlı bir birey 7. Kademeden rapor alamadığından bu kişi ÖTV'den yararlanamıyor. Bu durum size mantıklı geldi mi? Bu ayrımcılığın son bulmasını istemekteyiz. Lütfen sessiz çığlığımızı duyun. Nasıl 18 yaş altı bireylerde özel gereksinime ihtiyacı varsa 18 yaş üstü Koklear İmplant kullanan bireylerin de özel gereksinime ihtiyacı vardır.

Sonuçta yaş büyüdüğünde engel durumu ortadan kalkmıyor. 

1.970 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.