Marmara Üniversitesi Külliye Olamaz! #KülliyeDeğilKampüs

Marmara Üniversitesi Külliye Olamaz! #KülliyeDeğilKampüs

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.
5.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın yerel basında yer bulma ihtimali artar.
Yok ve tarafına Marmara Dayanışması bu kampanyayı başlattı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isminin, üniversitemizin kampüsüne verilmesini kabul etmiyoruz. Ayrıca "külliye" adlandırmasının altında yatan yeni osmanlıcı ideolojik yaklaşımı reddediyoruz.

Üniversitelerin AKP’nin kurduğu yeni rejim çerçevesinde şekillenmesine tam gaz devam edilmektedir. Kampüsler şehirlerden uzaklara götürülmekte, kampüslerin yerleri piyasacı bir iktidar anlayışının gereği olarak ranta açılmaktadır. Müfredatlar, akademik çalışmalar ve üniversitedeki uygulamalar dinsel referanslarla şekillendirilmektedir. Bilimsel kuramlara saldırılar her alanda devam ederken ilerici, yurtsever akademisyenler KHK torbasına doldurularak ihraç edilmiştir. Tüm bunların yerine yüksekokul bile denmeyecek bir medreseleşme garabeti ortaya çıkmıştır. Bu garabet de ‘’külliye’’ adlandırılmasıyla ilan edilmiştir.

İletişim, Hukuk, İşletme fakültelerinin taşınması rezaleti halen ortada durmaktadır. Biz öğrencileri hiç şaşırtmayarak yandaş inşaat şirketlerine 2 defa ihale edilerek verilen projenin bitiş tarihi 29 Mayıs 2023 yılı olarak gösterilmektedir.

Üniversiteler külliye olamaz, üniversite mezunu olduğu tartışma konusu olan Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi bu kampüslere konulamaz!

Tüm öğrenci arkadaşlarımızı, öğrenci düşmanı uygulamalara karşı mücadeleye ve dayanışmaya çağırıyoruz.

-Külliye yerine yerleşke ya da kampüs sözcüğü kullanılmalıdır.
-Kampüslere bilim ve kalkınmaya katkı vermiş, tartışmadan uzak kişilerin isimleri verilmelidir.
-Yeni yapılacak kampüs yerine sosyal imkanlar ve kütüphane geliştirilmelidir.

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.
5.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın yerel basında yer bulma ihtimali artar.