UNESCO Dünya Doğa Mirası adayı Gediz Deltası avcılığa açılmasın!

Doğrulanmış başarı

UNESCO Dünya Doğa Mirası adayı Gediz Deltası avcılığa açılmasın!

Bu kampanya 16.006 destekçi ile değişim yarattı!
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve tarafına Ozlem Midik bu kampanyayı başlattı

Nüfusu 4 milyonu aşkın İzmir’in yanı başında yer alan, kuşlar için uluslararası öneme sahip UNESCO Dünya Doğa Mirası adayı Gediz Delta’sının ava açılmamasını talep ediyorum.

Gediz Deltası neden ava açılmamalı?

UNESCO Dünya Doğa Mirası adayı Gediz Deltası İzmir Körfezi’nin batı kıyısında Gediz Nehri’nin denizle buluştuğu noktada oluşmuş 40.000 hektarlık alanı kapsayan geniş bir sulak alan ekosistemi. 

Uluslararası öneme sahip Gediz Deltası, sahip olduğu biyolojik çeşitlilik ile Akdeniz Havzası’ndaki en önemli sulak alanlardan biri. Her yıl on binlerce kuşun ürediği Türkiye’deki 312 Önemli Doğa Alanı’ndan (ÖDA) ve 184 Önemli Kuş Alanı’ndan (ÖKA) biri olan delta, ulusal ve uluslararası sözleşmelerle koruma altında olmasına rağmen yeryüzünün en çok tehlike altındaki 277 kuş alanı arasında yer alıyor. Ülkemizdeki 14 Ramsar alanından biri olan delta doğal sit alanı ve yaban hayatı koruma sahası olup “Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği” gereğince Sulak Alan Koruma Bölgeleri’ni de içeriyor.

Dünya flamingo nüfusunun yaklaşık %10’una ev sahipliği yapan Gediz Deltası, aynı zamanda flamingoların Türkiye’de ürediği iki alandan birisi. UNESCO Dünya Doğa Mirası olmaya hazırlanan Gediz Deltası’nda her yıl 18 ila 20 bin flamingo kuluçkaya yatıyor. Nesli tehlike altına girmeye yakın olan tepeli pelikanın Pelecanus crispus dünya nüfusunun %3’üne ev sahipliği yapan delta, nesli tehlike altında olan Akdeniz foku Monachus monachus ve deniz kaplumbağasının Caretta caretta birlikte yaşadığı nadir alanlardan. Deltada bugüne kadar 300 kuş türü gözlemlendi. Delta kış aylarında yaklaşık 80 bin kuşa ev sahipliği yapıyor. Alan kuşlar için sahip olduğu uygun iklim koşulları ve beslenme alanları nedeniyle önemli bir kışlama, beslenme ve üreme alanı.

Şu an Gediz Deltası’nın kuzey bölgesinin 2022 yılı av sezonu döneminde avcılığa açılması konusunda çalışmalar yapılıyor. Ülkemizdeki kuş çeşitliliğinin en fazla olduğu alanlardan biri olan ve kuşlar açısından büyük öneme sahip deltanın ava açılması bir yana, bilimsel veriler ışığında tüm türler için av yasağı getirilmesi gerekiyor.

Vaktimiz dar: Merkez Av Komisyonu 30 Haziran’da toplanıyor

UNESCO Dünya Doğa Mirası adayı Gediz Deltası’nın T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden ve 30 Haziran 2021’de toplanması planlanan MERKEZ AV KOMİSYONU’nda (MAK) belirlenecek kararlar ile kesinlikle ava açılmamasını talep ediyorum. Sen de kampanyayı imzalayarak Gediz Deltası’nın korunmasına destek ol!

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 16.006 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş